Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosBeton jest materiałem, z którym spotykamy się na co dzień. Wykonane z niego elementy znajdują się w naszych domach, na tarasach i w ogrodach, ale także w miejscach publicznych – na ulicach, skwerach itp. Ten uniwersalny budulec w różnej postaci posłuży nam podczas budowy, remontu i wykańczania domu, a także otaczającego go terenu. Oto do czego możemy wykorzystać betonowanie w domu i ogrodzie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Beton w wielu formach

Beton jest surowcem dostępnym w wielu różnych postaciach, które warunkują możliwości jego zastosowania. Produkt ten po zmieszaniu z wodą przyjmuje postać lejącej się masy, ale powszechnie stosowane są także wykonane z niego elementy – bloczki, kostki, płyty i płytki, korytka, słupki itp. Pozwala to wykorzystać beton w wielu różnych dziedzinach – nie tylko podczas budowy obiektów użytkowych, ale i wykańczania wnętrz, urządzania terenów zielonych czy nawet realizacji licznych projektów DIY.

Mieszanki betonowe, bloczki betonowe i płyty stropowe do budowy domu

Beton znajduje zastosowanie przede wszystkim w budowie i to już na samym jej początku. Służy m.in. do wykonywania fundamentów, których ściany mogą być murowane z bloczków betonowych lub keramzytobetonowych. Te osadzane są z kolei na ławie fundamentowej, stworzonej z zagęszczonego betonu układanego w deskowaniu.

W dalszym etapie bloczki betonu komórkowego znajdują zastosowanie w budowie ścian zewnętrznych budynków. Są także popularnym materiałem służącym do wznoszenia przegród wewnętrznych, czyli po prostu ścian działowych. Do budowy stropów można zastosować gotowe płyty stropowe betonowe, które wystarczy ułożyć na wzniesionych wcześniej ścianach nośnych.

Czy wiesz, że...?

Stropowe płyty betonowe doskonale nadają się także do budowy balkonów. Można wysunąć je poza linię ściany nawet na 1,5 metra. Takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na uniknięcie problemu mostków termicznych, które często występują na linii łączenia ściany z balkonem.

Rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym są także dachy z betonu. Można wykonywać je z betonu zagęszczonego lub dużo szybciej – przy użyciu zbrojonych płyt dachowych wykonanych z betonu komórkowego, które układane są przy pomocy dźwigu.

W końcu przy użyciu betonu wykonamy także schody. Schody z betonu są niezwykle solidne, jednak ich wybudowanie wymaga nie lada wprawy i dokładności. Podstawą jest wykonanie perfekcyjnego szalunku, w którym następnie układa się zbrojenie, by ostatecznie wypełnić całość odpowiednio przygotowaną mieszanką. Taką konstrukcję można następnie wykończyć schodami na beton – najczęściej wybierane są stopnice drewniane, których wykonanie na wymiar zleca się stolarzowi. Można jednak zastąpić je też kamieniem lub płytkami podłogowymi.

Przeczytaj także: Zastosowanie płyt poliwęglanowych w budownictwie i ogrodnictwie

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Bloczki betonowe i wylewka betonowa– podczas remontu

Beton znajdzie też zastosowanie podczas generalnych remontów. Wspominane już bloczki z betonu komórkowego posłużą nam do wydzielenia w domu dodatkowego pomieszczenia – łatwo wzniesiemy z nich ściankę działową. Zamiast przegrody sięgającej aż do sufitu możemy wykonać także półprzegrodę – może służyć np. jako barek oddzielający aneks kuchenny od salonu.

Podczas remontu przyda się również wylewka betonowa, która umożliwi wyrównanie zniszczonego lub krzywego podłoża i będzie pełniła rolę podkładu podłogowego pod materiał wykończeniowy. Wylewki betonowe można stosować nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale i innych. np. garażach, piwnicach, warsztatach itp. Co więcej, mogą one spełnić także istotną rolę w wykańczaniu i urządzaniu wnętrz, o czym więcej piszemy poniżej.

Beton w wykończeniu i aranżacji wnętrz

Beton znalazł także zastosowanie w wykańczaniu wnętrz, do czego z pewnością w ogromnym stopniu przyczyniła się moda na urządzanie ich w stylu industrialnym. Surowy charakter takiej powierzchni, ale także jej trwałość, stały się celem, do którego w aranżacji prywatnych wnętrz lub biur dążą inwestorzy.

Mówiąc o wykończeniu, mamy na myśli posadzki oraz ściany. Surowa betonowa posadzka jest obecnie jednym z obowiązujących trendów i po rozwiązanie to sięga się coraz częściej w różnorodnych pomieszczeniach. Do jej wykonania stosuje się tzw. beton dekoracyjny posadzkowy, który przygotowywany jest na miejscu, tak samo jak tradycyjna wylewka. Dzięki temu posadzka jest wolna od spoin, jakich nie unikniemy, układając na niej beton w innej postaci – prefabrykowanych płyt. Taki produkt można oczywiście różnorodnie wykończyć, odpowiednio go zacierając lub polerując. Beton dekoracyjny stosowany na podłogach można także upiększać, zmieniając jego typowy szary odcień. Odpowiedni kolor uzyskuje się poprzez dodatek barwników bądź też kruszyw.

Również ściany mogą zyskać przemysłowy charakter – w tym celu stosuje się wspomniane już płyty betonowe, zwane też betonem architektonicznym lub elewacyjnym. Takie elementy najlepiej jest kotwić do ściany, choć dopuszcza się również ich klejenie. Ich zastosowanie wykracza jednak poza pomieszczenia zamknięte – można używać ich także na zewnątrz.

Czy wiesz, że...?

Beton architektoniczny wykorzystamy nie tylko do wykończenia ścian w pokojach, ale również w kuchni i łazience. Ponadto można wykonać z niego np. obudowę kominka lub też zaakcentować za jego pomocą inny element we wnętrzu. Płyty mrozoodporne nadają się także do montażu na elewacjach.

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Beton jest również materiałem, z którego odlewa się różnorodne formy – mogą ty być zlewy, umywalki, blaty kuchenne, parapety czy blaty stołów. Takie elementy przygotowywane są na indywidualne zamówienie, a ich dużą zaletą jest unikalność.

Kostka betonowa i ogrodzenie betonowe, czyli beton dookoła domu

Beton znajduje też szerokie zastosowanie na świeżym powietrzu, więc z powodzeniem sprawdzi się także na działce, w ogrodzie lub na podwórku.

Chodniki, ścieżki, podjazdy – do ich tworzenia perfekcyjnie nadają się łatwe w układaniu płyty oraz kostki betonowe. Wszystkie elementy dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i wzorach – płyty betonowe mogą także imitować inne materiały (np. drewno lub kamień), a ponadto występują też w wersji ażurowej. Elementy te nadają się również do tworzenia innych konstrukcji, np. tarasów. Płyty betonowe na taras to produkty chętnie używane w przydomowych ogrodach, gdzie służą do utwardzania nawierzchni stanowiącej strefę przejściową pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem.

Czy wiesz, że...?

Na świeżym powietrzu stosuje się także beton w formie wylewki. Będzie ona niezbędna w sytuacji, gdy zaistnieje potrzeba utwardzenia podłoża przed ustawieniem lub wybudowaniem na nim np. altany ogrodowej czy murowanego grilla.

Bloczki, płyty, kostki i wylewki betonowe – zastosowanie w domu i ogrodzie

Uzupełnieniem kostek i płyt betonowych są również obrzeża i korytka, które zabezpieczają brzegi wykonanych nawierzchni. Zastosowanie tradycyjnych obrzeży pozwala uniknąć rozchodzenia się kostek na boki, natomiast korytka służą do odprowadzania wody deszczowej.

Warto zwrócić także na betonowe kolumny. Najwyższe z nich można wykorzystać jako stylowe podpory dla tarasów czy balkonów, nadając posesji charakterystycznego uroku.

Ogrodzenia – w ogrodach spotykamy także ogrodzenia betonowe. Przęsła, słupki ogrodzeniowe betonowe, a nawet gotowe podmurówki – z tych elementów powstają efektowne i solidne płoty.

W ogrodzeniach można jednak łączyć różne materiały – nierzadko jest to beton w formie słupków połączonych z siatką ogrodzeniową bądź betonowe słupki i podmurówki z metalowymi przęsłami.

Ozdoby ogrodowe – beton jest również materiałem wykorzystywanym w dekoracji. Wśród takich elementów znajdziemy liczne figury, fontanny, postumenty, poidełka dla ptaków czy efektowne donice betonowe, które ubarwią każdą posesję.

Te ostatnie możemy z łatwością wykonać samodzielnie z betonowych płyt, które wystarczy ze sobą skleić. Możemy także w ich roli wykorzystać dostępne w marketach budowlanych gazony – elementy te idealnie sprawdzą się w roli betonowych doniczek, choć można zastosować je również jako elementy konstrukcyjne ogrodzeń.

Nie w pełni docenionymi jeszcze produktami pozostają z kolei betonowe meble ogrodowe. Te ciężkie, masywne, ale i bogato zdobione projekty doskonale prezentują się w ogrodach i na tarasach – możemy wyposażyć się w komplet obejmujący nie tylko stół, ale i ławę oraz krzesła.

Data publikacji: 25.02.2017