Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Leżaki kojarzą nam się z wakacyjnym wypoczynkiem nad morzem lub z wyjazdami na kemping. Zapewniają wygodę w pozycji siedzącej i umożliwiają odpoczynek na leżąco nawet na nierównym podłożu. Z dużym powodzeniem sprawdzają się także w ogrodzie, gdzie przydadzą się podczas spotkań przy grillu, czy relaksu przy książce pod gołym niebem.

Leżak czy leżanka – jaka jest między nimi różnica

Ze względu na bardzo podobnie brzmiącą nazwę, leżanka i leżak często są ze sobą mylone. I chociaż faktycznie są do siebie zbliżone także budową i wyglądem, nie chodzi tutaj o ten sam mebel. Leżak to najpopularniejsza wersja przenośnego fotela, który najczęściej zabieramy ze sobą na wakacje. Składa się on z kilku ruchomych elementów umożliwiającym pełne dopasowanie jego ułożenia tak, by odpowiadało pozycji, w jakiej chcemy się znaleźć. W leżaku możemy regulować zarówno ustawienie oparcia i podłokietników jak i podnóżka. Pozwala nam to leżeć płasko, półleżeć lub zwyczajnie siedzieć, zupełnie jak na standardowym krzesełku. Leżanki natomiast to meble, które znamy szczególnie z kurortów z basenem, wokół których są rozstawione. Swoim kształtem przypominają polowe łóżka, są jednak od nich dłuższe i posiadają regulowaną część stanowiącą oparcie dla pleców.

Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Jak dbać o dobry stan leżaków i innych mebli ogrodowych

Nie wszystkie leżaki mogą zakwalifikować się do kategorii mebli ogrodowych. Te typowo wakacyjne wykonane są często z lekkich metalowych prętów, pozwalających na łatwiejszy i wygodniejszy transport fotela. Rozpostarty między nimi kawałek materiału nie zapewnia odpowiedniej wygody, dodatkowo cały mebel szybciej ulega zużyciu. Jeśli więc planujemy zaopatrzenie naszego ogrodu w leżak, warto wybrać taki, którego powierzchnia będzie jednolita i zbudowana z tworzywa odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

Najpopularniejszym wyborem są leżaki wykonane z drewna. Chociaż wyjątkowo pięknie się prezentują i oceniane są jako bardzo wygodne, to wymagają sporej pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku ich powierzchnię należy pokrywać wodoodpornym preparatem, a do czyszczenia używać specjalnych środków do drewna. Również suszenie tego rodzaju mebli wymaga czasu i uwagi. Znacznie mniej problematyczne są meble z drewna tekowego, które jest znacznie mniej podatne na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. Jego wadą jest z kolei kolor, który szybko traci na intensywności.

Ciekawą alternatywą dla leżaków drewnianych są takie wykonane z wikliny lub rattanu. Możemy je czyścić za pomocą wody z mydłem i nie trzeba długo czekać aż wyschną. Niestety materiały te cechuje bardzo mała wytrzymałość, toteż zaleca się głównie do altanek, gdzie znajdować się będą pod zadaszeniem przez cały rok.

Przeczytaj także: Pomysły na proste siedziska ogrodowe

Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Porada eksperta

Leżaki i inne meble ogrodowe wykonane z rattanu stanowią bardzo ciekawą dekorację otoczenia. Niestety ich powierzchnia szybko ulega zużyciu i uszkodzeniom, które nie wyglądają estetycznie i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Rozwiązaniem jest tak zwany sztuczny rattan – plecionka wykonana z trwałego tworzywa, dostępna w wielu kolorach oraz wzorach.

Dużo bardziej trwałe i wytrzymałe będą leżaki wykonane z plastiku lub aluminium. Materiały te pozwalają producentom tworzyć meble w fantazyjnych kształtach i kolorach. Są one lekkie i z łatwością dobierzemy je do innych akcesoriów ogrodowych. Nie wymagają również specjalnej pielęgnacji. Wystarczy je regularnie myć wodą z mydłem.

Zobacz też: Dekoracje ogrodowe do małego i dużego ogrodu

Akcesoria dla wygody i estetyki

Aby lepiej dopasować leżak do wyjątkowego charakteru naszego ogrodu, możemy skorzystać z szerokiej oferty różnorodnych poduszek. Do dyspozycji mamy podłużne, pokrywające całą powierzchnię mebla, lub mniejsze, które ułożymy pod wybraną częścią ciała. Większość z nich wyposażona jest w specjalne troczki, do przytwierdzania do mebla. W sprzedaży znajdziemy także specjalne preparaty do pielęgnacji, pokrywających takie poduszki, tkanin.