Produkty

Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy

Leżaki kojarzą nam się z wakacyjnym wypoczynkiem nad morzem lub z wyjazdami na kemping. Zapewniają wygodę w pozycji siedzącej i umożliwiają odpoczynek na leżąco nawet na nierównym podłożu. Z dużym powodzeniem sprawdzają się także w ogrodzie, gdzie przydadzą się podczas spotkań przy grillu, czy relaksu przy książce pod gołym niebem.

leżak na werandęLeżak czy leżanka – jaka jest między nimi różnica

Ze względu na bardzo podobnie brzmiącą nazwę, leżanka i leżak często są ze sobą mylone. I chociaż faktycznie są do siebie zbliżone także budową i wyglądem, nie chodzi tutaj o ten sam mebel. Leżak to najpopularniejsza wersja przenośnego fotela, który najczęściej zabieramy ze sobą na wakacje. Składa się on z kilku ruchomych elementów umożliwiającym pełne dopasowanie jego ułożenia tak, by odpowiadało pozycji, w jakiej chcemy się znaleźć. W leżaku możemy regulować zarówno ustawienie oparcia i podłokietników jak i podnóżka. Pozwala nam to leżeć płasko, półleżeć lub zwyczajnie siedzieć, zupełnie jak na standardowym krzesełku. Leżanki natomiast to meble, które znamy szczególnie z kurortów z basenem, wokół których są rozstawione. Swoim kształtem przypominają polowe łóżka, są jednak od nich dłuższe i posiadają regulowaną część stanowiącą oparcie dla pleców.

Jak dbać o dobry stan leżaków i innych mebli ogrodowych

Nie wszystkie leżaki mogą zakwalifikować się do kategorii mebli ogrodowych. Te typowo wakacyjne wykonane są często z lekkich metalowych prętów, pozwalających na łatwiejszy i wygodniejszy transport fotela. Rozpostarty między nimi kawałek materiału nie zapewnia odpowiedniej wygody, dodatkowo cały mebel szybciej ulega zużyciu. Jeśli więc planujemy zaopatrzenie naszego ogrodu w leżak, warto wybrać taki, którego powierzchnia będzie jednolita i zbudowana z tworzywa odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

relaks w ogrodzieNajpopularniejszym wyborem są leżaki wykonane z drewna. Chociaż wyjątkowo pięknie się prezentują i oceniane są jako bardzo wygodne, to wymagają sporej pielęgnacji. Przynajmniej raz w roku ich powierzchnię należy pokrywać wodoodpornym preparatem, a do czyszczenia używać specjalnych środków do drewna. Również suszenie tego rodzaju mebli wymaga czasu i uwagi. Znacznie mniej problematyczne są meble z drewna tekowego, które jest znacznie mniej podatne na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. Jego wadą jest z kolei kolor, który szybko traci na intensywności.

Ciekawą alternatywą dla leżaków drewnianych są takie wykonane z wikliny lub rattanu. Możemy je czyścić za pomocą wody z mydłem i nie trzeba długo czekać aż wyschną. Niestety materiały te cechuje bardzo mała wytrzymałość, toteż zaleca się głównie do altanek, gdzie znajdować się będą pod zadaszeniem przez cały rok.

Porada eksperta

Leżaki i inne meble ogrodowe wykonane z rattanu stanowią bardzo ciekawą dekorację otoczenia. Niestety ich powierzchnia szybko ulega zużyciu i uszkodzeniom, które nie wyglądają estetycznie i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Rozwiązaniem jest tak zwany sztuczny rattan – plecionka wykonana z trwałego tworzywa, dostępna w wielu kolorach oraz wzorach.

leżakiDużo bardziej trwałe i wytrzymałe będą leżaki wykonane z plastiku lub aluminium. Materiały te pozwalają producentom tworzyć meble w fantazyjnych kształtach i kolorach. Są one lekkie i z łatwością dobierzemy je do innych akcesoriów ogrodowych. Nie wymagają również specjalnej pielęgnacji. Wystarczy je regularnie myć wodą z mydłem.

Akcesoria dla wygody i estetyki

Aby lepiej dopasować leżak do wyjątkowego charakteru naszego ogrodu, możemy skorzystać z szerokiej oferty różnorodnych poduszek. Do dyspozycji mamy podłużne, pokrywające całą powierzchnię mebla, lub mniejsze, które ułożymy pod wybraną częścią ciała. Większość z nich wyposażona jest w specjalne troczki, do przytwierdzania do mebla. W sprzedaży znajdziemy także specjalne preparaty do pielęgnacji, pokrywających takie poduszki, tkanin.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon

Wybieramy leżak do ogrodu, na taras i na balkon
Klimat przez większość roku nas nie rozpieszcza, dlatego kiedy tylko się da, warto spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie wystarczy nam jednak do tego...
Czytaj więcej

Lato w mieście – leżak, hamak czy krzesło turystyczne

Lato w mieście – leżak, hamak czy krzesło turystyczne
Park lub miejska plaża stanowią idealne miejsca na odpoczynek. To także doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu w mieście, szczególnie...
Czytaj więcej

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wypoczynku w ogrodzie bez znajdujących się w nim mebli. Stół i krzesła lub fotele to podstawa udanego relaksu na ś...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Leżaki odpowiednie nie tylko na wakacyjne wyjazdy