Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać podłogę wokół kominka?

Bardzo często bywa tak, że dokładnie planujemy to, jak ma wyglądać nasz kominek, jego obudowa i wkład, ale kompletnie zapominamy o jego najbliższym otoczeniu. Tymczasem podłoga dookoła niego to również bardzo ważny aspekt w konstrukcji domowego paleniska.

podłoga wokół kominka

Niektórzy wykonawcy twierdzą, że podłoga pod kominkiem oraz w jego okolicy powinna zostać wypełniona wełną mineralną – jako że jest bezpiecznym, niepalnym materiałem. W tej funkcji z powodzeniem sprawdzi się także styropian. Prawo budowlane nie wymaga od nas zastosowania pod podłogą niepalnych materiałów – w tym wyłącznie wełny mineralnej.

Za rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy:
§ 265. 1. Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.

4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m.

Zamiast zatem zrywać podłogę, usuwać styropian i kłaść wełnę mineralną, wystarczy wylewka podłogowa. Przyda się także postument pod kominkiem. Taka warstwa nie powinna nadmiernie się nagrzewać.

Dla większego bezpieczeństwa warto okolice podłogi naszego kominka obudować płytkami, zamiast panelami, co ma praktyczne wytłumaczenie. Podczas rozpalania w kominku rozżarzony kawałek drewna, który upadnie na płytkę, nie wypali w niej dziury i nie wznieci pożaru w budynku.