Produkty

Jak wykonać podłogę wokół kominka?

Jak wykonać podłogę wokół kominka?

Bardzo często bywa tak, że dokładnie planujemy to, jak ma wyglądać nasz kominek, jego obudowa i wkład, ale kompletnie zapominamy o jego najbliższym otoczeniu. Tymczasem podłoga dookoła niego to również bardzo ważny aspekt w konstrukcji domowego paleniska.

podłoga wokół kominkaNiektórzy wykonawcy twierdzą, że podłoga pod kominkiem oraz w jego okolicy powinna zostać wypełniona wełną mineralną – jako że jest bezpiecznym, niepalnym materiałem. W tej funkcji z powodzeniem sprawdzi się także styropian. Prawo budowlane nie wymaga od nas zastosowania pod podłogą niepalnych materiałów – w tym wyłącznie wełny mineralnej.

Za rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy:

§ 265. 1. Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m.

4. Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m.


Zamiast zatem zrywać podłogę, usuwać styropian i kłaść wełnę mineralną, wystarczy wylewka podłogowa. Przyda się także postument pod kominkiem. Taka warstwa nie powinna nadmiernie się nagrzewać.

blacha stalowaDla większego bezpieczeństwa warto okolice podłogi naszego kominka obudować płytkami, zamiast panelami, co ma praktyczne wytłumaczenie. Podczas rozpalania w kominku rozżarzony kawałek drewna, który upadnie na płytkę, nie wypali w niej dziury i nie wznieci pożaru w budynku.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co warto wiedzieć o czyszczeniu i impregnacji kominków

Co warto wiedzieć o czyszczeniu i impregnacji kominków
Czyszczenie kominka to nie lada wyzwanie – zwłaszcza jeśli regularnie go używamy i musimy zmagać się z ciągłymi osadami i zabrudzeniami. Jak pow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.08.2015
Można też na ułożonych już panelach położyć przed kominkiem specjalne szkło zamiast metalowej blachy. Nie będzie to widoczne (kolory szkła można dopasować wg. uznania), nie trzeba zrywać paneli ani kłaść płytek a będzie dużo bezpieczniej.

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać podłogę wokół kominka?