Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?

Jeśli planujemy montaż systemu mechanicznej wentylacji lub rozprowadzania ciepłego powietrza, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jak zakończyć jego wyloty. Do wyboru mamy dwie możliwości: przy pomocy kratki wentylacyjnej lub anemostatu. Czym cechują się te rozwiązania i które z nich lepiej sprawdzi się w naszej instalacji?

Co zyskamy, decydując się na kratkę wentylacyjną kominkową?

Kratka wentylacyjna to najczęściej stosowane rozwiązanie służące do maskowania otworów wentylacyjnych w pomieszczeniach. Jej budowa cechuje się prostotą – element składa się z kołnierza oraz siatki z tworzywa sztucznego lub innego trudnopalnego materiału. Kołnierz posiada zintegrowaną wkładkę z ruchomymi listwami przesłonowymi, które umożliwiają nam regulację strumienia przepływającego powietrza – wystarczy tylko pociągnąć za odpowiednią linkę i zmienić kąt ułożenia przesłon. Kratki przykręcamy do otworu wentylacyjnego standardowymi wkrętami, a ich brzegi wykańczamy preparatami uszczelniającymi.

Porada eksperta

Podczas montowania kratki pamiętajmy o tym, żeby przed przykręceniem jej do ściany wyjąć wkładkę przesłonową z kołnierza i wcisnąć ją z powrotem dopiero po wykonaniu tej czynności.

kratka kominkowaAnemostat – wady i zalety tego rozwiązania

Anemostat spełnia taką samą funkcję jak klasyczna kratka wentylacyjna – estetycznie wykańcza wylot instalacji wentylacyjnej lub rozprowadzania ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę zakres działania anemostatów, wyróżniamy ich 2 rodzaje:

- anemostaty nawiewne – doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia lub kominka;

- anemostaty wywiewne – odprowadzają powietrze z dwutlenkiem węgla na zewnątrz.

Akcesorium składa się z ramki oraz obrotowego talerza, który umożliwia sterowanie przepływem powietrza. Na rynku znajdziemy różne modele anemostatów, które – w zależności od budowy – mogą regulować powietrze w jednym, dwóch lub nawet czterech kierunkach. Możemy zatem wybrać produkt o parametrach, które najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego pomieszczenia. Jak zamontować ten element? Najpierw umieszczamy ramkę w otworze wentylacji, a następnie wkręcamy w nią anemostat. Na końcu doprowadzamy do ramki przewód odpowiedniej instalacji – wywiewnej lub nawiewnej. Więcej informacji o właściwościach anemostatu znajdziemy w tym artykule.

anemostat czy kratka kominkowaKratka czy anemostat – co wybrać?

Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy anemostatem a kratką wentylacyjną? To pierwsze rozwiązanie daje nam możliwość regulacji, jak również umożliwia przepływ powietrza w wybranym kierunku. Kratka z kolei pozwala na sprawny obieg powietrza w obu kierunkach.

Jak dobrać akcesorium, które najlepiej uzupełni nasz kominek lub system wentylacji? Weźmy tu pod uwagę stan instalacji, a w szczególności to, czy występują w niej problemy z utrzymaniem właściwej prędkości i kierunku przepływu powietrza. Jeśli tak, powinniśmy zainwestować w anemostat. W przypadku idealnie sprawnych instalacji kominkowych, klasyczna kratka wentylacyjna będzie wystarczająca.

Data publikacji: 01.02.2018