Produkty

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?

Jeśli planujemy montaż systemu mechanicznej wentylacji lub rozprowadzania ciepłego powietrza, z pewnością zastanawiamy się nad tym, jak zakończyć jego wyloty. Do wyboru mamy dwie możliwości: przy pomocy kratki wentylacyjnej lub anemostatu. Czym cechują się te rozwiązania i które z nich lepiej sprawdzi się w naszej instalacji?

nawiew kominkowyCo zyskamy, decydując się na kratkę wentylacyjną kominkową?

Kratka wentylacyjna to najczęściej stosowane rozwiązanie służące do maskowania otworów wentylacyjnych w pomieszczeniach. Jej budowa cechuje się prostotą – element składa się z kołnierza oraz siatki z tworzywa sztucznego lub innego trudnopalnego materiału. Kołnierz posiada zintegrowaną wkładkę z ruchomymi listwami przesłonowymi, które umożliwiają nam regulację strumienia przepływającego powietrza – wystarczy tylko pociągnąć za odpowiednią linkę i zmienić kąt ułożenia przesłon. Kratki przykręcamy do otworu wentylacyjnego standardowymi wkrętami, a ich brzegi wykańczamy preparatami uszczelniającymi.

Porada eksperta

Podczas montowania kratki pamiętajmy o tym, żeby przed przykręceniem jej do ściany wyjąć wkładkę przesłonową z kołnierza i wcisnąć ją z powrotem dopiero po wykonaniu tej czynności.

Anemostat – wady i zalety tego rozwiązaniakratka kominkowa

Anemostat spełnia taką samą funkcję jak klasyczna kratka wentylacyjna – estetycznie wykańcza wylot instalacji wentylacyjnej lub rozprowadzania ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę zakres działania anemostatów, wyróżniamy ich 2 rodzaje:

- anemostaty nawiewne – doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia lub kominka;

- anemostaty wywiewne – odprowadzają powietrze z dwutlenkiem węgla na zewnątrz.

Akcesorium składa się z ramki oraz obrotowego talerza, który umożliwia sterowanie przepływem powietrza. Na rynku znajdziemy różne modele anemostatów, które – w zależności od budowy – mogą regulować powietrze w jednym, dwóch lub nawet czterech kierunkach. Możemy zatem wybrać produkt o parametrach, które najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego pomieszczenia. Jak zamontować ten element? Najpierw umieszczamy ramkę w otworze wentylacji, a następnie wkręcamy w nią anemostat. Na końcu doprowadzamy do ramki przewód odpowiedniej instalacji – wywiewnej lub nawiewnej. Więcej informacji o właściwościach anemostatu znajdziemy w tym artykule.

anemostat czy kratka kominkowaKratka czy anemostat – co wybrać?

Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy anemostatem a kratką wentylacyjną? To pierwsze rozwiązanie daje nam możliwość regulacji, jak również umożliwia przepływ powietrza w wybranym kierunku. Kratka z kolei pozwala na sprawny obieg powietrza w obu kierunkach.

Jak dobrać akcesorium, które najlepiej uzupełni nasz kominek lub system wentylacji? Weźmy tu pod uwagę stan instalacji, a w szczególności to, czy występują w niej problemy z utrzymaniem właściwej prędkości i kierunku przepływu powietrza. Jeśli tak, powinniśmy zainwestować w anemostat. W przypadku idealnie sprawnych instalacji kominkowych, klasyczna kratka wentylacyjna będzie wystarczająca.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co to jest anemostat?

Co to jest anemostat?
Anemostat jest elementem, który montuje się na wylotach nawiewów w mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Pełni funkcje zarówno p...
Czytaj więcej

10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

10 błędów popełnianych podczas budowy kominka
Prawidłowo wykonany kominek gwarantuje nam bezusterkowe i bezpieczne działanie przez lata. W czasie budowy trzeba kierować się zarówno zasadami budowl...
Czytaj więcej

Kratki kominkowe – rodzaje i zastosowanie

Kratki kominkowe – rodzaje i zastosowanie
Kratki kominkowe są nieodłącznym elementem systemu dystrybucji gorącego powietrza – DGP. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kratek,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kratka kominkowa czy anemostat – co wybrać?