Produkty

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Delikatny i orzeźwiający wiatr przynosi ulgę, jednak tylko w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. W wielu wypadkach skutecznie utrudnia ogrodowe spotkania przy grillu czy zagraża przewianiem, gdy chcemy odpocząć w zielonym zaciszu. W zależności od terenu, na którym znajduje się nasza działka, silne podmuchy mogą stwarzać także ryzyko zniszczenia naszych roślin w czasie zimy oraz nawiewać śnieg na posesję. Jak ochronić się przed działaniem wiatru w ogrodzie?

zabezpieczenie przed wiatremAby zminimalizować szkodliwy wpływ silnego wiatru na nasz ogród a także zapewnić sobie komfortowy w nim wypoczynek, możemy zastosować kilka metod.

Pierwszą z nich jest otoczenie ogrodu zieloną ścianą, czyli żywopłotem. Ściśle przylegające do siebie rośliny o gęstej koronie stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku w bezwietrznej atmosferze, chroniąc jednocześnie działkę przed nadmuchiwaniem na nią rozmaitych zanieczyszczeń, a także śniegu podczas zimy. Najlepiej sprawdzą się w tej roli zimozielone rośliny iglaste, takie jak tuja czy cis, ale możemy także zdecydować się na gatunki liściaste – graby czy buki utworzą szczelne bariery, pod warunkiem że posadzimy je odpowiednio gęsto i będziemy pobudzać do zagęszczenia przez przycinanie.

Zamiast klasycznych formowanych żywopłotów możemy także zdecydować się na zasadzenie w ogrodzie roślin, które ze względu na swoją odporność na wiatr mogą występować pojedynczo lub łączyć się w grupy, tworząc nieformowane, lecz gęste ściany.

Do pierwszej grupy zaliczyć możemy klon polny i lipę drobnolistną. Klon odporny jest na działanie wiatru, a jego gęsta, zaokrąglona korona skutecznie osłania teren przed silnymi podmuchami. Drzewo osiągać może do 20 m wysokości, a klony zasadzone w większej grupie posłużą do stworzenia luźnego, ale wysokiego żywopłotu. Lipa natomiast jest drzewem równie odpornym na działanie wiatru, dorastającym do 25 m wysokości. Większa liczba okazów pozwoli stworzyć skuteczną, gęstą barierę przed wiatrem.

Warto także wspomnieć o złotokarpie. To krzew osiągający wysokość kilku metrów, który wytwarza sztywne pędy, a w maju i czerwcu pokrywa się żółtymi gęstymi gronami kwiatów. Sprawdzi się w mniejszych ogrodach, zwłaszcza jeśli zasadzimy go w grupie złożonej z kilku egzemplarzy. parawan castorama

Poza naturalnymi roślinnymi barierami możemy liczyć także na ogrodowe akcesoria, które – choć nie uchronią naszej działki i porastających ją roślin przed nawiewaniem na nią śniegu oraz przed gwałtownymi podmuchami – zapewnią nam komfort przebywania w ogrodzie. Do tej grupy zaliczamy namioty i pawilony ogrodowe ze ściankami oraz parawany.

Namioty i pawilony to grupa niemal takich samych produktów. Przed wiatrem chronią nas te, które zaopatrzone są w materiałowe ścianki boczne – często z oknami, a nawet moskitierami. To lekkie konstrukcje o rozmaitych rozmiarach, zadaszone, do których ściany boczne mogą być przymocowane na stałe lub które możemy zwijać i rozwijać wedle potrzeby i uznania. Tego typu konstrukcje dają ochronę przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, umożliwiając organizowanie ogrodowych przyjęć bez względu na panującą na zewnątrz pogodę.

Parawany ogrodowe to już nieco odmienne akcesoria, których podstawową rolą jest ochrona przed wiatrem. Panele tego typu posiadają różną konstrukcję i wykonane są najczęściej z drewna. Wśród nich znajdziemy egzemplarze pełne oraz ażurowe lub częściowo ażurowe. Są to przeważnie produkty mobilne, które bez trudu przeniesiemy w odpowiednie miejsce. Dzięki nim możemy przebywać w ogrodzie nawet w wyjątkowo wietrzne dni, gdyż z pomocą parawanu możemy wydzielić niewielką, ale zaciszną i intymną przestrzeń.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?
Przygotowanie balkonu na ciepły sezon jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest pies lub kot. Wymaga zastosowania zabiegów, które zape...
Czytaj więcej

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać

Mata trzcinowa w ogrodzie – do czego ją wykorzystać
Mata trzcinowa to niedrogi produkt, który w naszych ogrodach znajdzie wiele zastosowań. Doskonale sprawdzi się także na tarasie lub balkonie. Jaką mat...
Czytaj więcej

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?

Maty ogrodzeniowe – rodzaje, funkcje, jak je prawidłowo zakładać?
Produkowane najczęściej z bambusa, trzciny lub wikliny – stanowią nieodłączny element siatki. Dzięki nim przysłaniamy wszystko to, co znajduje s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.10.2016
Fajnie jest otoczyć działkę tak zielenią, żeby nie wiało i było cicho:)
30.08.2016
Płoty osłonowe są super - izolują i od dźwięku i widoku sąsiadów i wiatru

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie