Produkty

Betonowe akcenty w ogrodzie

Betonowe akcenty w ogrodzie

Podczas urządzania ogrodu lub też jego wiosennej rewitalizacji wybieramy takie elementy dekoracyjne, które będą współgrały z roślinnością i tworzyły spójną kompozycję. W tym celu decydujemy się najczęściej na naturalne materiały, tj. drewno, kamień czy ratan, które dobrze współgrają z zielenią. Zapominamy jednak o tym, że wymagają one regularnej konserwacji, która zapewni naszym meblom ogrodowym i innym elementom dekoracyjnym dobry stan i wygląd na lata. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie…betonu.

beton imitujący kamień, beton w ogrodzieBeton jest trwałym surowcem, dzięki któremu stworzymy nowoczesny ogród z geometrycznymi elementami, a jego jasny szary kolor będzie wspaniale współgrał z elementami zieleni oraz drewnem. Jest to surowiec, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji i konserwacji (jak w przypadku naturalnych materiałów) i posiada on szeroki wachlarz zastosowań w ogrodzie:

Betonowe meble ogrodowe

Wybierane przez posiadaczy nowoczesnych i geometrycznych ogrodów, którzy cenią sobie prostotę i elegancję zawartą w kubicznych kształtach. Meble wykonane z betonu podkreślają styl modern przestrzeni ogrodowych, a przy tym są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. mróz. Niestety, mimo wykorzystania tańszego materiału, w przeciwieństwie do drewna czy kamienia, ceny mebli betonowych mogą być bardzo wysokie. Produkcją mebli tego typu zajmują się firmy, które pragną stworzyć ekskluzywną wizję nowoczesnego ogrodu, a w swojej ofercie posiadają niestandardowe rozwiązania, np. połączenie betonowego stolika z ekokominkiem.

Beton imitujący kamień i drewnobetonowa donica

Dzisiejsze wyroby betonowe zyskały w ostatnim czasie szerokie grono zwolenników, ze względu na uniwersalność zastosowania. Beton daje bowiem duże pole do popisu przy tworzeniu przestrzeni ogrodowych (sprawdza także we wnętrzach), a to ze względu na swoją trwałość, niską cenę a także bogactwo form i różnorodność faktur. Dzisiejsze wyroby betonowe potrafią do złudzenia przypominać naturalne surowce (kamień lub drewno), jest to tak zwany beton stemplowany (odciskany). Stosowany jest najczęściej jako materiał imitujący kamienne nawierzchnie ścieżek lub drewnianych tarasów.

Betonowe dekoracje

Jeśli chcemy jedynie odświeżyć aranżację naszego ogrodu, możemy wykorzystać w tym celu elementy dekoracyjne wykonane z betonu, np. donice, betonowe geometryczne rzeźby lub kubiki tworzące pionowe skalniaki. Takie elementy z pewnością nadadzą nowoczesnego charakteru i tak jak w przypadku mebli będą świetnie współgrały z zielenią.

Wykorzystanie betonu w przestrzeni ogrodowej posiada wiele zalet. Ze względu na swą chropowatą strukturę jest idealnym materiałem służącym do budowy posadzki, gdyż nawet po zmoczeniu nie jest śliski. Jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie wymaga tak częstej konserwacji jak np. drewno. Powierzchnie betonowe nie porastają glonami, a cena betonu w porównaniu z naturalnymi materiałami jest zdecydowanie niższa.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ogrodzenia betonowe – rodzaje i zastosowanie

Ogrodzenia betonowe – rodzaje i zastosowanie
Ogrodzenia betonowe cieszą się coraz większą popularnością – jest to efektem ich funkcjonalności, solidności, a także estetycznego wyglądu. Tak jak pł...
Czytaj więcej

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?
Wchodząc do nieznanego nam ogrodu, chłoniemy pierwsze wrażenia i odbieramy go całościowo, a dopiero po tym zwracamy uwagę na dobór roślinności, szczeg...
Czytaj więcej

Jak przystosować ogród dla niepełnosprawnych?

Jak przystosować ogród dla niepełnosprawnych?
Żadna osoba niepełnosprawna nie powinna unikać ogrodu, a wręcz odwrotnie – to miejsce, które często wpływa na polepszenie stanu psychicznego i f...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.09.2015
U nas jeden bardzo wyraźny akcent betonowy: ścieżka wykonana z biało-szarych kostek. W połączeniu z soczystą zielenią trawnika wygląda to całkiem elegancko. Dodatkowo pomalowaliśmy altanę na śnieżną biel i w słoneczne popołudnia można się u nas w ogrodzie poczuć jak w Hiszpanii :)

Ocena i komentarz dla:

Betonowe akcenty w ogrodzie