Wyroby betonowe do ogrodu − poznaj nasze pomysły

Wyroby betonowe do ogrodu nadadzą Twojej zielonej przestrzeni stylu. Są bardzo trwałe i łatwe w konserwacji. Nie musisz też martwić się o ich przechowywanie zimą czy podczas deszczu. Co można wykonać z betonu architektonicznego do ogrodu? Chodniki, skalniaki, donice, rzeźby, a także całe komplety mebli ogrodowych.

Wyroby betonowe do ogrodu − dlaczego warto je stosować?

Podczas wiosennej rewitalizacji warto wybrać takie elementy dekoracyjne do ogródka, które będą współgrały z roślinnością i tworzyły spójną kompozycję. W tym celu decydujemy się najczęściej na naturalne materiały, tj. drewno, kamień czy ratan, które dobrze komponują się z zielenią. Nie zapominaj jednak o tym, że wymagają one regularnej konserwacji, żeby pozostały w dobrym stanie i zdobiły ogród oraz taras przez lata. Rozwiązaniem tego problemu może być beton architektoniczny w ogrodzie!

Beton to trwały surowiec, dzięki któremu stworzysz nowoczesny ogród z geometrycznymi elementami, a jego jasny szary kolor dobrze wpisuje się w elementy zieleni oraz drewno. Jeżeli będziesz go odpowiednio czyścić i pielęgnować, pozostanie w nienaruszonym stanie na lata. Beton w ogrodzie nie wymaga specjalnej pielęgnacji i konserwacji (jak w przypadku naturalnych materiałów). Musisz jednak pilnować, aby nie murszał i nie pokrywał się nalotem − co w ogrodzie może zdarzyć się dość często. Wystarczy więc tylko go odpowiednio czyścić od czasu do czasu.

Betonowe wyroby ogrodowe przypadną do gustu minimalistom. Dają one surowy i bardzo elegancki obraz, który łączy poszczególne elementy w spójną całość. Materiał ten możesz formować w rozmaitym stylu − postawić na proste, geometryczne kamienne bloki i skrzynie lub też wykorzystać go do formowania wszelakich dekorów. 

Jak można wykorzystać beton w ogrodzie? Możesz stworzyć z niego:

  • betonowe meble ogrodowe;

  • betonowe elementy dekoracyjne imitujące drewno lub naturalny kamień;

  • betonowe donice, rzeźby i kubiki na skalniaki;

  • betonowe ozdoby DIY.

Wyroby betonowe do ogrodu − poznaj nasze pomysły

Wyroby betonowe do ogrodu − rodzaje zastosowań

Jak wspomnieliśmy, beton w ogrodzie wykorzystać możesz na bardzo wiele sposobów. Zobacz, który z nich najbardziej będzie pasować do Twojej zielonej przestrzeni. 

Betonowe meble ogrodowe

Tradycyjne meble ogrodowe wymagają częstej konserwacji. Najczęściej musisz chować je na zimę, a niektóre nawet źle znoszą deszcz. Wyroby betonowe do ogrodu wybierają często posiadacze nowoczesnych i geometrycznych zagajników, którzy cenią sobie prostotę i elegancję zawartą w kubicznych kształtach. Meble wykonane z betonu podkreślają styl modern przestrzeni ogrodowych, a przy tym są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. mróz. 

Niestety, mimo wykorzystania tańszego materiału, w przeciwieństwie do drewna czy kamienia, ceny mebli betonowych mogą być bardzo wysokie. Produkcją mebli tego typu zajmują się firmy, które pragną stworzyć ekskluzywną wizję nowoczesnego ogrodu, a w swojej ofercie posiadają niestandardowe rozwiązania, np. połączenie betonowego stolika z ekokominkiem. Możesz także pobawić się w majsterkowicza i samodzielnie stworzyć betonowe meble z dostępnych płyt betonowych. Potrzebować będziesz do tego odpowiednich narzędzi do cięcia betonu. Zobacz, czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

Jakie meble ogrodowe z betonu możesz stworzyć? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju stałe ławki, ławy oraz stoły. Romantyczne ławeczki umiejscowione pod drzewami czy ścianą zieleni możesz udekorować ogrodowymi akcesoriami, takimi jak poduszki czy podkłady, aby wygodnie i komfortowo Ci się na nich siedziało. Stoły przykrywać możesz pokrowcami. Do stołu z betonu z powodzeniem dostawić możesz kute, metalowe siedziska − połączenie tych dwóch surowców stanowi pewien kanon w architekturze. Sprawdzą się tu także klasyczne drewniane lub plastikowe krzesła. Pewną niedogodnością mebli betonowych jest to, że montuje się je na stałe − musisz być więc zdecydowany na to, w jakiej odległości od stołu powinna znajdować się ławka i gdzie umiejscowić poszczególne elementy. Raz postawionych − nie da się przestawić. 

Zobacz również: Z czego wykonać chodnik

Beton imitujący kamień i drewno

Dzisiejsze wyroby betonowe do ogrodu zyskały w ostatnim czasie szerokie grono zwolenników ze względu na uniwersalność zastosowania. Beton daje bowiem duże pole do popisu przy tworzeniu przestrzeni ogrodowych (sprawdza także we wnętrzach), a to ze względu na swoją trwałość, niską cenę a także bogactwo form i różnorodność faktur. Dzisiejsze wyroby betonowe potrafią do złudzenia przypominać naturalne surowce (kamień lub drewno), jest to tak zwany beton stemplowany (odciskany). Stosowany jest najczęściej jako materiał imitujący kamienne nawierzchnie ścieżek lub drewnianych tarasów.

Zaprawę betonową możesz wykorzystać także do wielu projektów do it yourself (DIY), czyli rękodzieła. Sam możesz stworzyć odciskane donice, rzeźby czy nawet ławki ogrodowe. 

Wyroby betonowe do ogrodu − poznaj nasze pomysły

Betonowe dekoracje − donice, rzeźby i skalniaki

Jeśli chcesz jedynie odświeżyć aranżację swojej działki, możesz wykorzystać w tym celu elementy betonowe do ogrodu, np. donice, betonowe geometryczne rzeźby lub kubiki tworzące pionowe skalniaki. Takie elementy z pewnością nadadzą nowoczesnego charakteru i tak jak w przypadku mebli będą świetnie współgrały z zielenią. Betonem możesz wykończyć także oczko wodne

Betonowa nawierzchnia w ogrodzie

Wykorzystanie betonu w przestrzeni ogrodowej posiada wiele zalet. Ze względu na swą chropowatą strukturę jest idealnym materiałem służącym do budowy posadzki, gdyż nawet po zmoczeniu nie jest śliski. Jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i nie wymaga tak częstej konserwacji jak np. drewno. Dlatego z powodzeniem możesz wykończyć nim taras. Powierzchnie betonowe nie porastają glonami, a cena betonu w porównaniu z naturalnymi materiałami jest zdecydowanie niższa.

Z betonu możesz nawet wykonać imitację kamiennych otoczaków i wyłożyć nimi ścieżkę. Wystarczy, że rozrobiony beton umieścisz w woreczkach foliowych, a następnie zaczniesz wykładać utorowaną drogę. Po zastygnięciu betonu, woreczki możesz przepalić lub zdjąć nożykiem. 

Sprawdź także: Świece do ogrodu – jaki mamy wybór?

Wykorzystaj wyroby betonowe do ogrodu! 

Beton w ogrodzie ma niezwykle wiele zastosowań. Możesz stworzyć z niego wszystko: od doniczek na kwiatki, przez posadzki, oczka wodne, na meblach skończywszy. Jest minimalistyczny i elegancki, a do tego doskonale komponuje się z zielenią. Elementy niezbędne do stworzenia wyrobów betonowych w ogrodzie znajdziesz na Castorama.pl.