Produkty

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?

Obok ligustru, bukszpanu czy berberysu, w roli żywopłotu doskonale sprawdzają się też rośliny iglaste. Oto 5 najpopularniejszych iglaków, na których wybór warto się zdecydować.

Świerk

Ten dobrze znany iglak rośnie szybko i wysoko, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Wyróżnić powinniśmy 2 jego gatunki, które doskonale nadają się do wznoszenia naturalnych płotów. Pierwszym z nich jest świerk pospolity, tworzący gęste i pięknie żywopłoty formowane. Niestety jest też nieco kłopotliwy w pielęgnacji Pielęgnacja żywopłotuze względu na dużą siłę wzrostu i podatność na szkodniki. Równie gęsto rozrasta się świerk serbski, który osiąga nawet 15 metrów wysokości, zapewniając możliwie najlepszą osłonę przed wiatrem i niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz posesji. Świetnie sprawdza się zarówno poza miastem, jak i w jego zgiełku, głównie jako żywopłot nieformowany.

Żywotnik

Jako iglak jest jeszcze bardziej ceniony w naszym klimacie niż świerk. Wynika to przede wszystkim z niskiej ceny żywotnika, ale także jego nieocenionych właściwości. Jest bowiem nie tylko szybkorosnący i – ze względu na wyjątkowe odcienie zieleni – piękny, lecz także przyjemny w dotyku. Co więcej, żywotnik to również najbardziej uniwersalny z iglaków, ponieważ możemy dzięki niemu tworzyć dowolne żywopłoty, zarówno formowane, jak i nieformowane, mieszane lub jednogatunkowe oraz wysokie lub niskie. Jego ogromną zaletą jest też możliwość wznoszenia nie tylko płotów jedno-, ale także wielokolorowych.

Nawóz do iglakówJałowiec

W przeciwieństwie do żywotnika, posiada kłujące igły, które mogą stanowić wyjątkowo skuteczną barierę ochroną dla naszej posesji przed niechcianymi gośćmi. Niestety podobnie jak świerk pospolity, jest iglakiem narażonym na ataki szkodników, w konsekwencji których na żywopłocie pojawiają się zasuszone gałązki. Jest to więc roślina wymagająca większej pielęgnacji. Najczęściej wybierane gatunki – jałowiec pospolity i chiński – dorastają do 3 metrów wysokości. Pierwszy z nich świetnie nadaje się na żywopłoty ażurowe, drugi zaś zarówno na te formowane, jak i nieformowane.

Cis

W formie żywopłotu stanowi piękną ozdobę wybranej posesji także w okresie zimowym. To iglak szczególnie polecany do tworzenia żywopłotów strzyżonych – nie nadają się do tego jedynie jego odmiany kolumnowe, które są bardzo wąskie. Co bardzo ważne – cis umożliwia tworzenie zarówno klasycznych, prostych żywopłotów, jak i tych o bardziej wyszukanych kształtach.

Modrzew

W przeciwieństwie do cisu modrzew nie będzie imponował swoim wyglądem w trakcie zimy, ponieważ zrzuca wówczas igły. W roli żywopłotu sprawdza się wyśmienicie, choć jest pod tym względem bardzo niedoceniany przez ogrodników. Nie wymaga większej opieki – przycinanie dla uzyskania idealnej formy w przypadku modrzewia należy wykonać jedynie raz na kilka lat.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
18.02.2016
Cisy to wolę osobno, jak stoją w szpalerze i rosną wysoko, ale ciekawe propozycje ogólnie, bo z iglaków to nie robiłem jeszcze żywopłotu.

Ocena i komentarz dla:

Jakie iglaki wybrać na żywopłot?