Produkty

Astry - kwiaty jesieni

Astry - kwiaty jesieni

Astry to potocznie nazywane marcinki. Są to rośliny o pięknych barwnych kwiatach, które mogą być bardzo urodziwą ozdobą naszego ogrodu jesienią, kiedy większość kwiatów już nie kwitnie, a na dworze z każdym dniem robi się coraz bardziej ponuro. To właśnie astry są w stanie rozweselić nasz krajobraz i stworzyć niezwykłą paletę barw w ogrodzie.

astry w doniczceUprawa astrów

Astry to niezbyt wymagające rośliny co do stanowiska i gleby. Najlepiej rosną w słońcu, radzą sobie także w półcieniu, ale wtedy będą mniej obficie kwitły. Potrzebują przepuszczalnej gleby, umiarkowanie wilgotnej, ale nie mokrej, o pH ok. 6,0. Podczas sadzenia astrów pamiętajmy o rozstawie, ponieważ zwłaszcza te wysokie okazy potrafią znacznie się rozrastać, więc w tym przypadku dobrze, gdy zachowamy odległość nawet 80-90 x 80 cm. Przy niższych gatunkach wystarczy 50 x 50 cm, a te zupełnie małe poradzą sobie już w rozstawie 20 x 20 cm. Stosowanie tych wartości jest bardzo istotne, ponieważ inaczej rośliny mogą chorować.

Podczas sadzenia zwróćmy uwagę na towarzystwo dla astrów, ponieważ rośliny te lubią miejsca zaciszne – warto więc umiejscowić je np. między innymi roślinami lub koło płotu, jednocześnie nie zapominając o tym, że astry lubią słońce.

Pielęgnacja  

Przede wszystkim jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie. Astry lubią być nawadniane i ważne, by robić to regularnie i dokładnie. Gdy o tym zapomnimy, rośliny szybko dadzą nam o tym znać, a oznaką będzie zasychanie dolnych liści, a następnie ich opadanie. 

Astry wymagają umiarkowanego nawożenia – warto wspomóc roślinę jeszcze przed kwitnieniem. Po jego zakończeniu rośliny ucinamy u dołu, aby sprowokować je do obfitego kwitnienia w następnym roku. Co jakiś czas warto również odmładzać te rośliny, zwykle co 3-5 lat wiosną. Wykopujemy astry i wykorzystujemy tylko młodeprzyrosty, a stare części podziemne oddzielamy i wyrzucamy.

Astry wysokie, gdy już osiągną swoje duże rozmiary, potrafią się pokładać, dlatego możemy przymocować je do palików lub innych sztywnych elementów, aby ułatwić im pozostanie w pionie mimo dużej ilości kwiatów.

Zdarza się również, że astry chorują – podatne są na mączniaka prawdziwego. Po zauważeniu szarego nalotu porażone części rośliny wycinamy i palimy. Po przewietrzeniu roślin warto je jeszcze spryskać specjalnym preparatem grzybobójczym.

Przykłady astrów jesiennych

Astry to rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Składa się na nią ogromna ilość gatunków i odmian różniących się kolorem kwiatów, wielkością czy terminem kwitnienia. Można wskazać kilka najpopularniejszych astrów bylinowych, które kwitną jesienią, np. aster nowobelgijski, nowoangielski czy krzaczasty.

Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii):

- wyprostowana, wzniesiona roślina, mocno rozkrzewiona, dorasta do 150cm,

- liście ciemnozielone, lancetowate,

- kwiaty o różnych kolorach zależnie od odmiany, np. różowe, czerwone, niebieskie, białe,

- kwitnienie: VIII-IX,

- świetnie nadaje się na rabaty oraz jako kwiat cięty.

Aster nowoangielski (Aster novae-angliae)

- wyprostowana roślina, od 60 do nawet 190cm wysokości,

- liście lancetowate, ciemnozielone

- kwiaty w zależności od odmiany: białe, różowe, niebieskie lub czerwone,astry fioletowe

- kwitnienie: VIII-X,

- nadaje się na rabaty, dobrze komponuje się z innymi roślinami,

Aster krzaczasty (Aster dumosus)

- mniejsza, wyprostowana roślina o wysokości od 10 do 40cm,

- liście zielone, całobrzegie

- kwiaty różowe z żółtym środkiem lub niebieskie, fioletowe,

- kwitnienie: VIII-X,

- wykorzystywany na rabatach i jako obwódki.

 

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty na balkon na jesień – które gatunki sprawdzą się najlepiej?
Jesienią większość kwiatów ogrodowych i na balkonach przekwita. Na Twoim balkonie może być jednak dalej kolorowo i pięknie. Wystarczy, że wybie...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Astry - kwiaty jesieni