Co zrobić z drzewkiem bożonarodzeniowym po świętach?

Większość z nas uważa ustawianie i przyozdabianie choinki za główny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli jesteśmy zwolennikami żywego drzewka w domu, to co roku wybieramy się po nie do specjalnych punktów, szkółek lub sklepów ogrodniczych. Gdy czas świąteczny przeminie, warto zastanowić się, co z taką choinką możemy zrobić.

Przejdź do następnych akapitów:

Rodzaj drzewka

Sprawą decydującą w temacie postępowania z żywym drzewkiem bożonarodzeniowym po świętach jest przede wszystkim to, w jakiej formie je zakupiliśmy. Dokładniej chodzi tu o bryłę korzeniową, czyli jej obecność lub brak (gdy roślina zostaje ścięta na wysokości pnia). Warto zauważyć, że jeżeli widzimy choinkę z korzeniami z ziemią w doniczce, to niestety nie zawsze mamy pewność, że tak była uprawiana. Czasem zdarza się, iż drzewko na dzień przed sprzedażą zostaje na siłę wyciągnięte z ziemi i wciśnięte w pojemnik. Takie postępowanie również niekorzystnie wpływa na trwałość takiego okazu. Dlatego zawsze warto kupować drzewka z pewnych plantacji, szkółek czy sklepów. Przypadek wyjątkowo taniego drzewka może budzić w nas niepewność, że nie przetrwa ono zbyt długo.

Po zakupie choinki i ustawieniu jej w pomieszczeniu warto o nią nieco zadbać, aby przedłużyć jej trwałość. Oczywiście okazy bez korzeni będą mniej trwałe. Niemniej jednak nie warto żadnego drzewka ustawiać bezpośrednio przy źródłach ciepła, np. piecach czy kominkach. To ważne nie tylko pod względem trwałości, ale i naszego bezpieczeństwa. Nie zapominajmy także o regularnym nawadnianiu naszej choinki – to kluczowa kwestia, jeśli chcemy, by cieszyła nas jak najdłużej.

choinka żywachoinka żywachoinka żywachoinka żywa

Co zrobić z drzewkiem po świętach?

Jeżeli kupiliśmy drzewko bez korzeni, to po okresie świątecznym musimy je usunąć. Zwykle w styczniu pojawiają się specjalne kontenery, do których możemy spokojnie wyrzucić już zeschniętą choinkę. Jest również możliwość oddania drzewka do organizacji, która czerpie z jej spalania zieloną energię, lub zaniesienia do ogrodu zoologicznego, by ten wykorzystał ją jako wyściółkę dla zwierząt.

Natomiast w przypadku zakupu drzewka w donicy i przy odpowiedniej pielęgnacji możemy je później wykorzystać w naszym ogrodzie. Zaraz po świętach przesadzamy je do gleby. Jeżeli jednak przetrzymaliśmy roślinę w ciepłym pomieszczeniu nieco dłużej niż kilka dni, to po okresie bożonarodzeniowym przenosimy ją do chłodniejszego, lecz widnego pomieszczenia i czekamy aż do wiosny. Nie zapominajmy jednak o niej i starannie podlewajmy. Gdy pogoda już na to pozwala i nie występują nocne i poranne przymrozki, możemy przeprowadzić drzewko na balkon lub do ogrodu.

Data publikacji: 03.02.2015