Produkty

Iglaki o pokroju kolumnowym

Iglaki o pokroju kolumnowym

Krzewy iglaste to bardzo często wykorzystywane rośliny w polskich ogrodach. Ochraniają naszą prywatność, a jednocześnie mogą być ozdobą zakątka zieleni. Szeroki wybór odmian daje nam możliwość dopasowania konkretnego okazu do reszty ogrodu. Szczególnie pożądane są odmiany o pokroju kolumnowym.

ogród z iglakamiIglaki w naszym ogrodzie

Krzewy iglaste o pokroju kolumnowym możemy wykorzystać jako element dominujący, gdy rosną same, a wokół nich pojawiają się jedynie mniejsze kwiaty, np. byliny. Natomiast posadzone w grupie tworzą po rozrośnięciu żywopłot, który także możemy dowolnie formować, przy doborze odpowiednich gatunków. Powstają dzięki temu ściany zieleni, które staną się idealnym tłem dla innych roślin. Ze względu na te cechy iglaki są polecane prawie do wszystkich ogrodów. Po zapoznaniu się z warunkami i pielęgnacją, jakiej potrzebują, możemy bez wahania zdecydować się na te piękne krzewy iglaste, szczególnie że przeważnie nie są one bardzo wymagające w uprawie.

Przykłady iglaków o pokroju kolumnowym

Dość popularnym przykładem gatunku o typowo kolumnowym pokroju jest jałowiec pospolity 'Suecica' – Juniperus communis 'Suecica'. To krzew dorastający do ok. 4-5 m wysokości oraz szerokości ok.1 m. Jałowiec ten ma ciemnozielone, lecz kłujące igły. Przy sadzeniu polecane są długie rękawice ochronne. Rośnie dobrze na stanowiskach suchych, z piaszczystą glebą, lubi miejsca słoneczne. Nadaje się doskonale do ogrodów skalnych, przy sadzeniu należy jednak zwrócić uwagę na rozmiary, jakie osiąga po czasie. Polecany także do sadzenia w szpalerach.

Inną kolumnową odmianą jest również jałowiec pospolity 'Gold Cone' – Juniperus communis 'Gold Cone' o żółtozłotych igłach. Rośnie wolno, dorasta do ok. 1,5 m, ale dopiero po około dekadzie uprawy. Toleruje zarówno miejsca słoneczne, jak i połcieniste. Radzi sobie nawet na glebach ubogich, niezasobnych. Polecany do ogrodów skalnych oraz szpalerów.

Przytoczyć warto również żywotnika zachodniego 'Fastigiata' – Thuja occidentalis 'Fastigiata'. Iglak ten stosunkowo szybko rośnie. Potrafi osiągać także duże rozmiary, nawet do 10-15 m wysokości. Igły są jasnozielone. Jest odporny na mróz, rośnie na stanowiskach słonecznych z próchniczną glebą o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się do szpalerów do większych ogrodów i parków.

Warto również przypomnieć o żywotniku zachodnim 'Columna' – Thuja occidentalis 'Columna' o typowym kolumnowym pokroju. Dorasta do wysokości ok. 3 m. Igły są koloru ciemnozielonego. Ta odmiana wymaga żyznego, dość wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie. Dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami. Polecany do sadzenia w szpalerach, grupach, a także jako pojedynczy element wraz z innymi mniejszymi roślinami.aleja cyprysów

Przykładem o podobnym pokroju jest także cyprysik Lawsona 'Ellwoodii' – Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii'. Odmiana dość wolno rosnąca, niezbyt duża, dorasta do ok. 1,5-2 m wysokości. Igły są szaroniebieskawe. Polecana na stanowiska słoneczne z przeciętną glebą ogrodową. Ze względu na nieduże rozmiary nadaje się do mniejszych ogrodów. Sadzony w grupie lub pojedynczo.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?
Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątk...
Czytaj więcej

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?
Tuje stanowią częsty widok w przydomowych ogrodach i na działkach. Tworzą piękne żywopłoty, urozmaicają rabaty lub pełnią rolę dekoracyjnych soliterów...
Czytaj więcej

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych
Wiele z ozdobnych roślin ogrodowych to gatunki kwasolubne. Do rozwoju wymagają one przede wszystkim gleby o odpowiednim odczynie, jednak nie bez znacz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Iglaki o pokroju kolumnowym