LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>

Skuteczna ochrona roślin przed śniegiem. 6 sprawdzonych metod

Zadbany i wypielęgnowany teren wokół domu może stać się prawdziwą ozdobą posesji. Jeśli chcesz, aby Twój ogród zakwitł na wiosnę, musisz się o niego odpowiednio zatroszczyć przed zimą. Czym okrywać rośliny na zimę? Jak o nie zadbać? Zobacz, na czym polega prawidłowa ochrona roślin przed śniegiem.

Ochrona roślin przed śniegiem – dlaczego warto i kiedy zacząć?

Śnieg w ogrodzie zabezpiecza rośliny przed mrozem. Stanowi on naturalną ochronę dla nasady pędów i korzeni. Zwiększa również wilgotność powietrza, a topiąc się, wzbogaca glebę w wodę. Jednak kiedy jest go za dużo, może uszkodzić rośliny. Pod jego ciężarem gałęzie i krzewy wyginają się, co prowadzi do ich trwałej deformacji. Gdy śnieg w ogrodzie jest mokry, a przez to bardzo ciężki, może nawet łamać konary i gałęzie drzew. Szczególnie zagrożone są drzewa o pokroju kolumnowym, takie jak sosna drobnokwiatowa, czarna i himalajska, cis, jałowiec czy tuja. 

Niskie krzewy, byliny i trawniki przykryte warstwą lekkiego śniegu zimują lepiej niż te nieokryte, które są narażone na bezpośrednie oddziaływanie mrozu. Jednakże zbyt duża warstwa śnieżna szczelnie okrywająca rośliny jest bardzo szkodliwa – mogą one odczuwać brak tlenu w zimie. Z kolei wiosną gleba pod zalegającym śniegiem dłużej rozmarza, przez co rośliny później zaczynają wzrost. Ponadto zamarznięta skorupa śniegu ograniczająca dopływ tlenu może powodować choroby, a nawet całkowite zniszczenie roślin. 

Sprawdź także: Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

ochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiem

Ochrona roślin przed śniegiem – co robić i kiedy?

Jak chronić ogród przed śniegiem? Pamiętaj o regularnym strząsaniu śniegowych czap z gałęzi i roślin. Rób to zawsze wtedy, gdy zauważysz nadmiar śniegu. Nie zaleca się też zgarniania śniegu z chodników na rośliny ogrodowe. Odśnieżając trawnik, zwróć uwagę, aby nadmiarem puchu nie przysypać roślin wrażliwych na wilgoć, np. trytomy, dyptamu czy lawendy. Po stopnieniu śniegu nadmiar wilgoci pogorszy ich wzrost. 

Jeśli masz dom z wysokim, spadzistym dachem, zgromadzone tam masy białego, mokrego puchu mogą się zsuwać na rośliny rosnące przy elewacji i je uszkodzić. Dlatego warto zamontować specjalne konstrukcje nad roślinami, które ochronią je przed spadającymi czapami śniegu. Pamiętaj ponadto o obwiązaniu spiralnie żyłką ogrodniczą, siatką albo sznurkiem drzew i wysokich roślin wyrastających pionowo, aby uniemożliwić ich odkształcenia. Najlepiej zrób to jeszcze jesienią, przed pierwszymi mrozami i opadami śniegu.

Wpływ mrozu na ogród – zalety i wady

Mróz bywa znacznie groźniejszy dla roślin niż śnieg, zwłaszcza gdy nastaje po słonecznym dniu. Szybkie zmiany temperatury mogą prowadzić do pękania kory i przedostawania się do pnia grzybów, bakterii i wirusów powodujących choroby drewna. Szczególnie wrażliwe na uszkodzenia są drzewa owocowe i niektóre ozdobne, np. śliwa, kasztanowiec, wiśnia ozdobna czy buk.

Negatywny wpływ mrozu na ogród jest też bardzo niebezpieczny dla roślin delikatnych, ponieważ uszkadza ich pąki, pędy, korzenie i liście. Może być również przyczyną wystąpienia tzw. suszy fizjologicznej. Gdy ziemia jest zamarznięta, znajdująca się w glebie woda staje się niedostępna dla roślin, które nie mogą z jej pomocą uzupełnić utraconej wilgoci. W rezultacie dotyka je susza, czego konsekwencją jest wysychanie i więdnięcie liści. 

Mróz niesie wiele zagrożeń, ale i parę korzyści. Niektóre rośliny bez okresu przechłodzenia nie mają szans na prawidłowy rozwój. Jeżeli ich pąki nie zostaną poddane jaryzacji (tj. działaniu niskich temperatur, zjawisku zachodzącemu w temperaturze od -5 do -10°C), to w przyszłym roku rośliny mogą nie kwitnąć w ogóle lub bardzo słabo. Rośliny, które muszą zostać poddane jaryzacji, to m.in. kwiaty cebulowe, gatunki dwuletnie i ozime.

Czym okrywać rośliny na zimę? 6 metod

Ochrona roślin przed śniegiem i mrozem obejmuje ich okrywanie. Najlepiej zacząć to robić po paru dniach kilkustopniowych mrozów, aby rośliny nieco się zahartowały. Zbyt wczesne okrycie może spowodować rozwój roślin, co jest dla nich groźne, ponieważ silny mróz może je uszkodzić.

Rodzaj okrycia należy dostosować do rodzaju oraz wymagań roślin. Oto kilka najpopularniejszych i najskuteczniejszych materiałów i typów okryć.

Suche liście jako ochrona przed mrozem

Okrywanie roślin na zimę suchymi liśćmi jest tanie, proste i wygodne. Zdrowe liście nadają się do okrywania rabatek z wrzosami, róż, korzeni traw ozdobnych i roślin cebulowych. Do ściółkowania nadają się liście większości gatunków drzew, oprócz orzecha włoskiego, dębu i olchy. Liście możesz przykryć dodatkowo gałęziami, aby nie zerwał ich wiatr.

Kora – skuteczna ochrona roślin przed śniegiem i mrozem

Aby zredukować wpływ mrozu na ogród, możesz też wykorzystać korę, najlepiej sosnową. Materiał jest bardzo polecany zwłaszcza do okrywania roślin preferujących lekko kwaśny bądź kwaśny odczyn gleby. Świetnie sprawdzi się na rabatach z hortensjami i wrzosami. Warstwa kory na rabatce powinna wynosić minimum 5 cm. Dobrze również usypywać z niej kopczyki wokół krzewów i drzew. Rozłożona pod roślinami zabezpiecza je przed utratą wilgoci.

ochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiemochrona-roslin-przed-sniegiem

Czym okrywać rośliny na zimę? Postaw na stroisz

Do okrycia roślin przyda się też stroisz, czyli ścięte gałązki roślin iglastych, zwykle świerka i jodły. Metoda ta jest polecana do zabezpieczania roślin cebulowych lub bylin. Wiosną to okrycie stworzone z naturalnego materiału możesz wrzucić do kompostownika. Stroisz chroni przed mrozem, słońcem i wiatrem, a jednocześnie wpuszcza wilgoć i pozwala oddychać roślinom.

Chochoł lub słomiana mata zabezpieczająca

Chochoły i maty ze słomy rozłożone wokół roślin chronią je przed przemarzaniem. Świetnie sprawdzają się w przypadku bezlistnych drzewek, krzewów ogrodowych, pnączy i róż. To naturalny, oddychający rodzaj okrycia. Metodę tę zaleca się stosować, gdy temperatura spadnie do -4°C i utrzyma się przez przynajmniej 4 dni.

Biała agrowłóknina zimowa

Dobrym sposobem na okrycie roślin jest agrowłóknina służąca do okrycia o gramaturze minimum 50 g. Materiał ten chroni przed mrozem, a równocześnie całkowicie przepuszcza powietrze. Nadaje się do zabezpieczania delikatnych krzewów, bylin zimujących w gruncie i pni drzew, a także roślin nieodpornych na silny mróz. Można go wykorzystać do ochrony donic z roślinami zimującymi na zewnątrz.

Siatka cieniująca na drzewa i krzewy

Aby ochrona roślin przed śniegiem i mrozem była efektywna, możesz też wykorzystać siatkę cieniującą o stopniu zacienienia w zakresie od 40 do 55%. To metoda chroniąca wyższe drzewa, krzewy i rośliny zimozielone, np. rododendrony i bukszpany. Zapewnia roślinom optymalną cyrkulację powietrza. 

Przeczytaj również: Jakie prace ogrodowe można wykonać w grudniu

Odpowiednie działania w czasie jesieni i wczesnej zimy pozwolą Ci zabezpieczyć rośliny w Twoim ogrodzie. Dzięki temu dotrwają one do wiosny w dobrym stanie. Przez całą zimę warto też regularnie sprawdzać, czy okrycie spełnia swoją funkcję i poprawiać je, gdy zostanie uszkodzone przez śnieg czy wiatr.