Produkty

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem

Nie wszystkie rośliny wymagają okrywania na zimę, potrzebują tego te wrażliwe na mróz. Z kolei wiele roślin zimozielonych wymaga ochrony przed parowaniem w słoneczne mroźne dni.

szklarnia, zimowanie roślinKiedy okrywać
Rośliny najlepiej okrywać po kilku dniach kilkustopniowych mrozów, aby nieco się zahartowały. Zbyt wczesne okrycie powoduje, że rośliny zaczynają rosnąć i silny mróz może je uszkodzić. Przez całą zimę warto też sprawdzać stan okrycia i poprawiać jeśli wiatr lub śnieg je uszkodził. Okrycie zdejmujemy stopniowo wiosną – zsuwając osłonę na dzień i wkładając na noc – aż do ustania przymrozków.

Czym okrywać
Rodzaj okrycia trzeba dostosować do rodzaju roślin i ich potrzeb. Oto kilka najpopularniejszych materiałów i sposobów.

- Kora. Chroni przed przemarzaniem i wahaniami temperatury, a także nadmiernym parowaniem wody z gleby. Warto ją rozsypać na rabatach bylinowych, a także usypywać kopczyki wokół dolnych partii drzew i krzewów. Kora ma odczyn kwaśny, więc do roślin lubiących zasadową lub obojętną glebę warto zmieszać korę z popiołem, żeby zneutralizować odczyn.
- Suche zdrowe liście. Można je rozsypać na rabatach i przykryć gałęziami, by ich nie zdmuchnął wiatr. Można też nimi wypełnić przestrzeń pod koszami lub pudłami tekturowymi wokół bezlistnych roślin. Wiosną należy je delikatnie usunąć, uważając by nie uszkodzić pędów. 
- Ziemia. Obsypuje się nią zazwyczaj podstawy pędów róż, hortensji i powojników oraz młodych drzewek owocowych. Takie kopczyki powinny mieć najwyżej 30 cm wysokości.
- Stroisz czyli gałązki iglaste (np. sosnowe lub jodłowe, które nie gubią igieł). Wpuszczają wilgoć, osłaniają od słońca i wiatru, pozwalają oddychać roślinom. Warto nimi przykrywać byliny i krzewinki oraz niskie krzewy.
- Słomiane maty. Są ciepłe, przepuszczają powietrze, chronią przed wiatrem, mrozem i słońcem. Można z nich robić chochoły lub parawany. Polecane są dobiała agrowłóknina na zimę osłaniania bezlistnych drzew i krzewów.
- Biała agrowłóknina. Rozprasza światło, przepuszcza powietrze, jednak po związaniu tworzy rodzaj klosza pod którym mogą się rozwijać grzyby i inne choroby. Polecana jest do drzewek szczepionych na pniu oraz krzewów.
- Folia bąbelkowa. Polecana jest głównie do ocieplania donic.
- Tkaniny i siatki cieniujące. Osłaniają głównie przed słońcem i wysuszającym wiatrem. Polecane są do roślin zimozielonych np. bukszpanów i rododendronów.

Ochrona przed śniegiem
Ciężki śnieg może zdeformować a nawet połamać gałęzie, dlatego należy usuwać ciężkie czapy z zimowych lekkich osłon oraz z gałęzi iglaków – zwłaszcza kolumnowych – podatnych na odkształcenia. Iglaki warto tez owijać drutem lub sznurkiem i mocować np. do ogrodzenia, by uniemożliwić odkształcanie

Data publikacji: 30.01.2013
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?
Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się już w marcu, to w kwietniu, a nawet maju często zdarzają się nocne i poranne przymrozki. Jest to jednak okres wzm...
Czytaj więcej

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?
Jeśli samodzielnie zajmujemy się uprawą ogrodowych roślin, często stajemy przed dylematami, jak o nie prawidłowo zadbać. Jednym z wyborów, kt&o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem