Produkty

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem

Nie wszystkie rośliny wymagają okrywania na zimę, potrzebują tego te wrażliwe na mróz. Z kolei wiele roślin zimozielonych wymaga ochrony przed parowaniem w słoneczne mroźne dni.

szklarnia, zimowanie roślinKiedy okrywać
Rośliny najlepiej okrywać po kilku dniach kilkustopniowych mrozów, aby nieco się zahartowały. Zbyt wczesne okrycie powoduje, że rośliny zaczynają rosnąć i silny mróz może je uszkodzić. Przez całą zimę warto też sprawdzać stan okrycia i poprawiać jeśli wiatr lub śnieg je uszkodził. Okrycie zdejmujemy stopniowo wiosną – zsuwając osłonę na dzień i wkładając na noc – aż do ustania przymrozków.

Czym okrywać
Rodzaj okrycia trzeba dostosować do rodzaju roślin i ich potrzeb. Oto kilka najpopularniejszych materiałów i sposobów.

- Kora. Chroni przed przemarzaniem i wahaniami temperatury, a także nadmiernym parowaniem wody z gleby. Warto ją rozsypać na rabatach bylinowych, a także usypywać kopczyki wokół dolnych partii drzew i krzewów. Kora ma odczyn kwaśny, więc do roślin lubiących zasadową lub obojętną glebę warto zmieszać korę z popiołem, żeby zneutralizować odczyn.
- Suche zdrowe liście. Można je rozsypać na rabatach i przykryć gałęziami, by ich nie zdmuchnął wiatr. Można też nimi wypełnić przestrzeń pod koszami lub pudłami tekturowymi wokół bezlistnych roślin. Wiosną należy je delikatnie usunąć, uważając by nie uszkodzić pędów. 
- Ziemia. Obsypuje się nią zazwyczaj podstawy pędów róż, hortensji i powojników oraz młodych drzewek owocowych. Takie kopczyki powinny mieć najwyżej 30 cm wysokości.
- Stroisz czyli gałązki iglaste (np. sosnowe lub jodłowe, które nie gubią igieł). Wpuszczają wilgoć, osłaniają od słońca i wiatru, pozwalają oddychać roślinom. Warto nimi przykrywać byliny i krzewinki oraz niskie krzewy.
- Słomiane maty. Są ciepłe, przepuszczają powietrze, chronią przed wiatrem, mrozem i słońcem. Można z nich robić chochoły lub parawany. Polecane są dobiała agrowłóknina na zimę osłaniania bezlistnych drzew i krzewów.
- Biała agrowłóknina. Rozprasza światło, przepuszcza powietrze, jednak po związaniu tworzy rodzaj klosza pod którym mogą się rozwijać grzyby i inne choroby. Polecana jest do drzewek szczepionych na pniu oraz krzewów.
- Folia bąbelkowa. Polecana jest głównie do ocieplania donic.
- Tkaniny i siatki cieniujące. Osłaniają głównie przed słońcem i wysuszającym wiatrem. Polecane są do roślin zimozielonych np. bukszpanów i rododendronów.

Ochrona przed śniegiem
Ciężki śnieg może zdeformować a nawet połamać gałęzie, dlatego należy usuwać ciężkie czapy z zimowych lekkich osłon oraz z gałęzi iglaków – zwłaszcza kolumnowych – podatnych na odkształcenia. Iglaki warto tez owijać drutem lub sznurkiem i mocować np. do ogrodzenia, by uniemożliwić odkształcanie

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?
Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się już w marcu, to w kwietniu, a nawet maju często zdarzają się nocne i poranne przymrozki. Jest to jednak okres wzm...
Czytaj więcej

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?
Jeśli samodzielnie zajmujemy się uprawą ogrodowych roślin, często stajemy przed dylematami, jak o nie prawidłowo zadbać. Jednym z wyborów, kt&o...
Czytaj więcej

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć
Wszyscy posiadacze ogrodów mogą spróbować swoich sił we własnoręcznej uprawie roślin. Wielu z nas nie poprzestaje na kwiatach, krzewach i iglakach, al...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.11.2015
fajne rady, ja jeszcze swoich rododendronów w tym roku nie zabezpieczyłam, ale chyba do tej pory nie mogło się nic im stać. może powinnam wybpróbować te liście teraz? bardzo ciekawie to brzmi.

Ocena i komentarz dla:

Ochrona roślin przed mrozem i śniegiem