Kostka brukowa czy płyta ażurowa – co lepiej sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu?

Na utwardzenie podjazdu do garażu decydujemy się nie tylko ze względów praktycznych, lecz również estetycznych – dzięki temu nasza posesja po prostu lepiej wygląda. Materiały, które najczęściej wykorzystuje się w tym celu to betonowa kostka brukowa oraz płyta ażurowa. Oto krótkie porównanie ich właściwości!

Kostka brukowa - chodnik

Zalety i wady podjazdu z płyty ażurowej

Dlaczego warto zdecydować się na wykończenie nawierzchni płytami ażurowymi?

- Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej estetyczne – pomiędzy ażurowym wzorem możemy zasadzić trawę.
- Łatwiej skomponujemy je z pozostałą częścią posesji. Możemy też zaaranżować łagodne przejście pomiędzy podjazdem a trawnikiem.
- Ażurowe płyty lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wody deszczowej – wchłania ją znajdująca się pod trawą gleba.
- Nieregularna powierzchnia z ażurowym wzorem zapewnia lepszą przyczepność kół zimą – nie będziemy się więc ślizgać podczas wjeżdżania do garażu.

Kostka brukowa - podjazd

Do ich wad możemy natomiast zaliczyć to, że płyty są zdecydowanie mniej trwałe od kostki brukowej. Korzystając z samochodu osobowego, możemy tego wcale nie odczuć. Jednak wystarczy tylko, aby na podjeździe stanął cięższy pojazd, a na ich powierzchni od razu pojawią się pęknięcia i wykruszenia. Można je co prawda wzmocnić betonowym podkładem, ale w ten sposób pogorszymy ich właściwości odprowadzające wodę.

Trudności mogą też pojawić się zimą podczas odśnieżania, ponieważ szufla będzie zahaczać o ażurowy wzór, przez co wykonanie tej czynności zajmie nam więcej czasu. Co więcej, chodzenie po płycie ażurowej po deszczu może się okazać co najmniej niekomfortowe – nietrudno natrafić stopą na grząskie, błotniste podłoże.

Porada eksperta

Płytę ażurową, w przeciwieństwie do kostki brukowej, można ułożyć nawet bez stosowania podbudowy. Konieczne jest jednak sprawdzenie, czy grunt jest wystarczająco twardy i upewnienie się, że podjazd nie będzie narażony na duże obciążenie. Najlepiej też zasięgnąć tutaj porady eksperta, żeby uniknąć jego zniszczenia w przyszłości.

Kostka brukowa Castorama

Podjazd do garażu z kostki – czym się cechuje?

Nie ulega wątpliwości, że kostka brukowa jest rozwiązaniem mniej estetycznym niż jej ażurowy odpowiednik. Cechuje ją jednak wyjątkowa trwałość, która rekompensuje nieco sztuczny wygląd. Prawidłowo wykonany podjazd do garażu z kostki może bowiem wytrzymać niemalże każde obciążenie bez odkształcania – i to przez wiele lat. Można też wyprofilować jej powierzchnię tak, by woda opadowa spadała do studzienki kanalizacyjnej lub na trawnik, unikając w ten sposób tworzenia kałuży. Dzięki temu można po niej chodzić nawet podczas deszczu bez obawy o to, że zabrudzimy obuwie błotem.

Chcąc podnieść jej walory dekoracyjne, możemy ułożyć z kostki dekoracyjny wzór – np. wykorzystując w tym celu elementy w różnych kształtach i kolorach. Być może uzyskany w ten sposób efekt nie będzie tak naturalny jak w przypadku płyty ażurowej, jednak sprawi, że nasza posesja będzie się prezentować schludnie i ciekawie. Zobaczmy, co jeszcze warto wiedzieć o kostce brukowej!

Data publikacji: 29.03.2018