Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

Podczas rozmaitych wypraw często niezbędnym elementem ekwipunku okazuje się być kuchenka turystyczna. W szczególności, jeśli wybieramy się na piesze wędrówki po górach czy planujemy biwakować na polach namiotowych bez dostępu do elektryczności czy gazu. Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas wyboru sprzętu do gotowania w plenerze?

Zadajmy sobie kilka pytań

Przed spakowaniem plecaka i wyruszeniem na wyprawę musimy przemyśleć kilka kwestii odnośnie wyboru kuchenki turystycznej. W jaki sposób będziemy podróżowali? Jeśli samochodem lub pociągiem, a naszą destynacją będzie pole kempingowe, wówczas wielkość i waga kuchenki nie będzie aż tak istotna. W przypadku podróżowania z plecakiem i częstej zmiany miejsca pobytu te kwestie będą jednak odgrywały kluczową rolę.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj paliwa, jakim zasilana jest kuchenka – nie wszystkie warianty będą się sprawdzały równie dobrze w innych warunkach pogodowych lub klimatycznych. Przed wyjazdem dowiedzmy się również, które modele są najlepiej rozpowszechnione, aby ewentualne dokupowanie paliwa nie wiązało się z długimi poszukiwaniami.

Dowiedz się: Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

 

Rodzaje kuchenek turystycznych

Kuchenki gazowe – to najbardziej rozpowszechniony rodzaj kuchenek turystycznych. Paliwo gazowe można kupić w dużych butlach, jednak nie jest to najbardziej wygodne na biwaku. Lepiej wyposażyć się w lekkie i poręczne kartusze, których waga może wynosić nawet 100 g (warto jednak zaznaczyć, że im większy kartusz wybierzemy, tym więcej posiłków będziemy na nim w stanie przygotować). Modele te wykazują doskonałą wydajność i są łatwe w obsłudze, szczególnie, jeśli zostały wyposażone w zapalarki. Jednak kuchenka gazowa nie będzie się dobrze sprawdzała przy znacznych spadkach temperatury lub na wyższych wysokościach – wówczas należy pomyśleć o kuchence na paliwo ciekłe.

Kuchenka na paliwo ciekłe – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które podróżują w trudnych warunkach lub przemierzają dalekie kraje. Kuchenki tego typu są najczęściej uniwersalne i obsługują różne rodzaje paliwa – benzynę, naftę, olej napędowy, spirytus a nawet paliwo lotnicze. Są one powszechnie dostępne w różnych rejonach świata, jednak nieco droższe od kartuszy gazowych. Również waga takiego urządzenia nie jest sprzyjająca, ale kuchenka odwdzięcza się doskonałym działaniem na wysokościach i w temperaturach poniżej 5°C.

Zobacz też: Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Porada eksperta

Wybierając paliwo, zwróćmy uwagę na wygodę jego transportu. Na przykład nafta rozlana w plecaku potrafi narobić sporo szkód, brudząc i przekazując swój zapach na ubrania, podczas gdy benzyna ekstrakcyjna jest bezwonna i nie pozostawia plam.

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

Kuchenka na paliwo stałe – problem z ryzykiem rozlania paliwa w plecaku zniknie, jeśli zdecydujemy się na kuchenkę na paliwo stałe. Ten model jest idealny na wyprawy, w których zależy nam na jak najniższej wadze plecaka – paliwo w formie kostek jest lekkie i wyjątkowo poręczne. Umieszcza się je w aluminiowych kuchenkach, które często są tak małe, że potrafią się zmieścić do kieszeni kurtki. Wszystkie superlatywy przysłania jednak główna wada takiego rozwiązania – niska wydajność. Zagotowanie wody może trwać wiele minut, dlatego kuchenki na paliwo stałe najczęściej stosowane są do podgrzewania gotowych potraw.

Wybór odpowiedniej kuchenki turystycznej powinien być zdeterminowany warunkami, w jakich będziemy podróżować, indywidualnymi potrzebami (w zależności, czy zamierzamy sami gotować obiady, jedynie je podgrzewać czy też potrzebujemy kuchenki tylko do zagotowania wody) oraz miejscem, do którego się wybieramy. Miłośnicy glampingu nie muszą borykać się z podobnymi problemami, jednak dla outdoorowców zakup odpowiedniej kuchenki może zdecydować o tym, czy wakacje się udadzą, czy nie.