icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym podczas wykańczania podjazdów i ścieżek wokół domu. Wynika to z jej doskonałych właściwości – cechuje się doskonałą twardością, trwałością i odpornością na obciążenia i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie pozwala na stworzenie podłoża o znakomitych walorach wizualnych. Takie powierzchnie, w szczególności zaś podjazdy, narażone są jednak na liczne zabrudzenia, również te ciężkie do usunięcia, jak np. z oleju silnikowego. Jak sobie z nimi poradzić?

Przede wszystkim zapobiegać – impregnacja kostki brukowej

Jeśli nie chcemy borykać się z regularnymi trudnościami związanymi z utrzymaniem podłoży wykończonych kostką brukową w czystości, powinniśmy od razu po jej położeniu zabezpieczyć ją odpowiednimi preparatami. Impregnat do kostki brukowej należy rozprowadzić po całej jej powierzchni w celu wzmocnienia materiału – będzie on o wiele trwalszy, bardziej odporny na odpryski i ścieranie, ale też w mniejszym stopniu narażony na wchłanianie zabrudzeń. Nawet plamy z oleju samochodowego będziemy mogli z łatwością zetrzeć chłonną ściereczką. Co jednak, jeśli po ułożeniu kostki brukowej nie zaimpregnowaliśmy jej powierzchni?

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Porada eksperta

Pamiętajmy, że impregnację kostki brukowej możemy przeprowadzić nawet kilka lat po położeniu kostki brukowej, choć najlepsze efekty uzyskamy, zabezpieczając ją od razu. Jeśli jednak podejmujemy się tego zadania po czasie, zadbajmy o odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie kostki brukowej przed malowaniem. Weźmy też pod uwagę, że niektóre modele kostki są fabrycznie impregnowane – przed samodzielną impregnacją warto to zatem sprawdzić.

Przeczytaj także: Kostka brukowa czy płyta ażurowa – co lepiej sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu?

Usuwanie plam z oleju – kostka impregnowana

Jak już wcześniej wspominaliśmy, usuwanie plam z oleju silnikowego z impregnowanej kostki brukowej jest proste – od razu po zabrudzeniu wystarczy ją bowiem przetrzeć, a jeżeli olej przez dłuższy czas miał styczność z podłożem, wówczas pomoże nam myjka ciśnieniowa. Często silny strumień wody poradzi sobie z takimi zaplamieniami, czasem jednak będzie potrzebne dodanie niewielkiej ilości detergentu przeznaczonego do betonowych nawierzchni. Z takim zestawem udanie przywrócimy estetyczny wygląd naszemu podjazdowi.

Zobacz też: Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Usuwanie plam z oleju – kostka nieimpregnowana

 

W przypadku kostki niezabezpieczonej impregnatem usuwanie śladów po oleju może się ukazać nieco trudniejsze i bardziej uciążliwe. Takie zabrudzenia mogą bowiem wnikać w głąb kostki i pozostawiać trwałe, niezbyt estetyczne przebarwienia. Przy świeżych plamach możemy, podobnie jak w przypadku kostki impregnowanej, spróbować wywabić plamę silnym strumieniem wody z myjki wraz z środkiem czyszczącym. Na wylany olej możemy również wysypać piasek, który go wchłonie, zapobiegając przedostawaniu się w głąb kostki brukowej. Po tym zabiegu dodatkowo należy umyć podłoże. Dobrą i niezbyt kosztowną metodą jest zastosowanie specjalistycznych środków do czyszczenia tłuszczu, np. preparatów stosowanych do czyszczenia łańcuchów w motocyklach czy gokartach.

Powyższe metody nie zawsze będą skuteczne – jeśli olej długo zalegał na kostce brukowej, wówczas wywabienie go może być bardzo trudne. Dlatego też regularnie zwracajmy uwagę na czystość naszego podjazdu, jak również zapobiegajmy wyciekom płynów z pojazdów.