Krąpiel Chantriera – nietypowa roślina doniczkowa

Jeśli szukasz niebanalnej ozdoby swojej kolekcji roślin doniczkowych, krąpiel Chantriera spełni Z pewnością Twoje wymagania. Jej kwiaty nie przypominają innych, wielobarwnych, za to kojarzą się z nocą i tajemniczością, dodają też zbiorowi roślin kontrastu kolorystyką, która upiększy go o ciemny, czekoladowy brąz wzbogacony karminem. Poznajmy okaz, którego popularne nazwy to diabelski kwiat i kwiat-nietoperz.

Krąpiel

Jedna z najbardziej oryginalnie wyglądających roślin doniczkowych, która może udekorować nasze wnętrze, ma egzotyczne pochodzenie. W warunkach naturalnych rośnie na przepuszczających, stale zawilgoconych glebach lasów południowo-wschodniej Azji. Z tej właśnie racji, aby rosła w naszych warunkach, należy jej zapewnić odpowiednie warunki. Co ciekawe, ponieważ do prawidłowego wzrostu krąpiel wymaga wilgotności, jako jeden z niewielu okazów flory może wzbogacić wnętrze łazienki, o ile tylko pomieszczenie to jest wyposażone w okno.

Zapewnienie wilgoci roślinie jest jednym z niezbędnych warunków do spełnienia, by cieszyć się urodą jej kwiatów. Te przypominają lecącego nietoperza, stąd jedna z nazw krąpieli Chantriera – kwiat-nietoperz. Spotykamy też określenia koci kwiat i diabelski kwiat. Kwiatostan jest niezwykle okazały, może wyrosnąć nawet na 50 cm, a składają się na niego nie tylko płatki o charakterystycznej, wpadającej w czekoladowy odcień brąz, ale również niewielkie podkwiatki i długie liście podkwiatostanowe, które przypominają sprężyste druciki. W swoim naturalnym otoczeniu z kwiatów formują się nasiona, jednak aby nie spowolnić jej wzrostu i zanadto nie osłabić, w naszych domach należy nie dopuścić do ich wykształcenia się i ściąć kwiatostan, gdy ten zaczyna przekwitać. Jednak do tego czasu zdąży on nacieszyć nasze oczy – jego urodę w pełnej krasie wzbogaconą o przyjemny, delikatny zapach, możemy obserwować przez 4, a nawet 6 tygodni.

Krąpiel

Tuż po zakupieniu okazu należy go przesadzić do większej doniczki – szybko rozrastające się kłącza potrzebują miejsca do wzrostu. Gleba powinna być przepuszczalna i stale wilgotna, ale nie mokra. Stąd konieczność dużej dbałości przy uprawianiu krąpieli – jeśli w pomieszczeniu, które ozdabia swoimi kwiatami, nie ma dużego stężenia pary wodnej w powietrzu, należy zapewnić jej dostatek w najbliższej bliskości rośliny. Pomoże temu postawienie doniczki wśród innych okazałych kwiatów na szerokim, wypełnionym drobnymi kamykami naczyniu, które pokrywa płaszcz wodny. Ważne, aby jego powierzchnia nie stykała się bezpośrednio z dnem doniczki, co mogłoby doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego krąpieli Chantriera. W utrzymaniu jej w dobrej kondycji pomaga również spryskiwanie liści przegotowaną i letnią wodą – taką samą zasilamy wnętrze doniczki.

Stanowisko jej wzrostu powinno mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego, ale rozproszonego. W tym wypadku ponownie staramy się odtworzyć jej środowisko naturalne, czyli gęste, wilgotne poszycie leśne, które jest osłonięte od podmuchów wiatru. Krąpiel nie toleruje przeciągów, a jej liście – chociaż okazałe i wzrastające do 50 cm – są niezwykle kruchej budowy i łatwo je uszkodzić. Idealna temperatura jej otoczenia jest wysoka, sięga 28 stopni Celsjusza, z tego względu idealnym miejscem dla krąpieli jest szklarnia lub oranżeria. Jednak wystarczy dołożyć starań, by zdobiła również wnętrza naszych mieszkań. Pamiętajmy, by w czasie miesięcy zimowych poprzez zmniejszenie temperatury otoczenia i częstotliwości spryskiwania i podlewania (jednak nie możemy dopuścić do przesuszenia gleby) zahamować rozwój krąpieli i uśpić jej wzrost. W kolejnym sezonie ponownie będzie zdobić nasz zbiór okazów roślinnych, a przesadzanie do większych doniczek co 3-4 lata zapewni kłączom niezbędne miejsce do wzrostu wewnątrz pojemnika wypełnionego ziemią torfową.