Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Pozbycie się mszyc z ogrodu nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak przy odrobinie wytrwałości wytępimy je całkowicie. Zanim sięgniemy po środki chemiczne, warto zacząć od naturalnych metod walki z uciążliwymi szkodnikami.

Słów kilka o mszycach 

Mszyce to jedne z najbardziej popularnych owadów, jakie atakują nasz ogród. Te małe (osiągają wielkość od ok. 2 do 5 mm), uciążliwe szkodniki mogą osłabić wzrost roślin, a także zniekształcić lub zupełnie zahamować rozwój liści i pędów. Najczęściej można je zauważyć w pobliżu pędów wierzchołkowych, kwiatostanów i pąków kwiatowych, gdzie samice składają jaja (dzięki temu młode mszyce mogą od razu korzystać z soków roślinnych). Atak mszyc można rozpoznać także po lepkim śluzie, jaki wytwarzają i który może być pożywką dla wielu infekcji grzybowych.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Profilaktyka i ekologia w walce z mszycami

rośliny o mocnym zapachu

Istnieje wiele sposobów na walkę z mszycami, najlepiej jednak zabezpieczyć się przed nimi już na etapie planowania ogrodu. Jeśli nie chcemy inwestować wyłącznie w gatunki odporne na mszyce, warto pomyśleć o dodatkowym posadzeniu w pobliżu roślin, które swoim zapachem odstraszają szkodniki. Mocny zapach wydzielają m.in. lawenda, mięta, piołun, czosnek, majeranek, tymianek, a także aksamitki i nasturcje.

naturalni wrogowie mszyc

Naszymi sprzymierzeńcami w walce z mszycami są larwy bzygowatych i złotooki drapieżne. Mszyce są także pokarmem dla biedronek, które w ciągu swojego życia mogą zjeść nawet kilka tysięcy szkodników. Te pożyteczne chrząszcze można zwabić poprzez opryskanie zaatakowanych przez mszyce roślin wodą z cukrem bądź posadzenie kwitnących roślin o intensywnym zapachu.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Uwaga! Wbrew powszechnym opiniom mrówki żyją z mszycami w symbiozie – wykorzystują bowiem spadź, którą wydalają szkodniki, w zamian odstraszając ich naturalnych wrogów.

mechaniczne usuwanie mszyc

Przeciwnicy chemicznych preparatów zwalczających mszyce mogą spróbować kilku naturalnych sposobów pozbycia się tych szkodników. Małe grupy mszyc można spryskać silnym strumieniem wody podczas podlewania ogródka. Jeżeli mszyc jest więcej, to można ścierać je za pomocą papierowej serwetki.

ekologiczne sposoby na mszyce

Mało inwazyjnym zabiegiem jest opryskanie zarażonych roślin wodą z rozpuszczonym szarym mydłem (substancją można również umyć roślinę). Skuteczne okazują się też opryski mleka z wodą (w proporcji 1:1), a także wyciągi z czosnku, pokrzywy czy mniszka lekarskiego. Należy zalać je wodą, pozostawić na co najmniej dobę, a potem przecedzić i stosować do opryskiwania zainfekowanych roślin. Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu.

Uwaga! Przy wykonywaniu oprysków warto pamiętać, że powinny być one wykonywane wczesnym rankiem bądź wieczorem, aby słońce nie spaliło rośliny, którą opryskaliśmy. Nie warto także opryskiwać roślin w czasie deszczu – cała substancja bowiem spłynie, nie usunąwszy szkodników.

Zobacz również: Ogród przyjazny pszczołom – sadzimy rośliny miododajne

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Chemiczne zwalczanie mszyc

Jeżeli naturalne środki na mszyce zawiodą, warto rozejrzeć się w sklepie ogrodniczym za specjalnymi preparatami, które pomogą w zwalczeniu mszyc. Zwykle mają one formę proszku bądź skoncentrowanego płynu, który rozrabia się z wodą i następnie opryskuje rośliny. Do wyboru mamy: 

selektywne preparaty na mszyce

Jeśli nie chcemy zabijać pożytecznych owadów w naszym ogródku, należy wybrać selektywne preparaty na mszyce. Jednym z nich jest Primor 500 WG. Nie niszczy on równocześnie naszych sprzymierzeńców do walki ze szkodnikami: biedronek, larw bezygowatych, a także złotooków. Selektywnie działa również Provado Plus AE oraz Owadofos Extra 480 EC. Aby uzyskać wyższą skuteczność, środki zawierające różne grupy chemiczne warto stosować naprzemiennie.

nieselektywne preparaty na mszyce

Zastosowanie preparatów nieselektywnych powinno być ostatecznością. Produkty te, choć skuteczne, niszczą nie tylko mszyce, lecz także wszystkie pożyteczne owady. Preparaty należy stosować raz w sezonie, najlepiej na jego początku, gdy temperatura przekracza 20oC. Najczęściej stosowanymi nieselektywnymi środkami ochrony roślin są: Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC lub Karate Zeon 050 CS

Uwaga! Wszelkie preparaty chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Należy także sprawdzać ich datę ważności przez zastosowaniem.