Łazienka z kabiną prysznicową – inspiracje

Zastosowanie kabiny prysznicowej to dobry sposób zarówno na aranżację łazienki w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Dzięki różnym modelom kabin możemy urządzić wnętrze w odmiennym stylu. Jak ciekawie, a przy tym funkcjonalnie, wkomponować prysznic w przestrzeń łazienki?

Przejdź do następnych akapitów:
Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową ma wiele zalet
Aranżacja małej łazienki z kabiną prysznicową
Duża łazienka z prysznicem
Gdzie umieścić kabinę prysznicową?
Jak urządzić łazienkę z kabiną prysznicową?
 

Aranżacja łazienki z kabiną prysznicową ma wiele zalet

Zalet kabin prysznicowych z pewnością nie da się podważyć, nawet jeśli należymy do zwolenników innego rozwiązania - wanny. Dobrze dobrana do wnętrza kabina prysznicowa może stać się nie tylko funkcjonalnym, ale i estetycznym elementem wyposażenia. Dzięki niej urządzimy wnętrze odpowiednio do panujących w nim warunków, optycznie je powiększymy lub ułatwimy sobie sprzątanie. Zapewnimy wygodę osobom starszym lub dzieciom, a sobie możliwość relaksu po ciężkim dniu pracy. Wystarczy określić swoje potrzeby, a wybór kabiny prysznicowej stanie się prosty.

Do zalet kabin prysznicowych należy również ich uniwersalność - sprawdzają się w małych pomieszczeniach (gdzie często stanowią jedyne możliwe i wygodne rozwiązanie), a także w dużych łazienkach - również tych pretendujących do miana salonu kąpielowego. Jak więc możemy urządzić łazienkę z prysznicem?

Aranżacja małej łazienki z kabiną prysznicową

Mała łazienka to duże wyzwanie - zanim zaczniemy prace remontowo-aranżacyjne, nierzadko musimy dobrze przemyśleć rozkład i wybór konkretnych sprzętów. Będzie tak również w przypadku kabiny prysznicowej - nie każdy model sprawdzi się we wnętrzu o ograniczonej powierzchni. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Kabina prysznicowa bez brodzika to idealne rozwiązanie do małego wnętrza. Dlaczego? Przede wszystkim brak brodzika sprawia, że przestrzeń kabiny nie jest tu wyraźnie oddzielona od posadzki. Wydzielają ją jedynie szklane ścianki i drzwi, które dodają wnętrzu lekkości i nie przytłaczają go. Najważniejszą kwestią jest w tym wypadku prawidłowe zamontowanie odpowiedniego odpływu, co najczęściej będzie wymagało zatrudnienia fachowca i opłacenia jego usług.

Łazienka z kabiną

Dzięki takiemu rozwiązaniu posiadacze małych łazienek nie są jednak ograniczeni standardowymi wymiarami gotowych kabin prysznicowych - mogą także zrezygnować z tradycyjnych drzwiczek i zastosować kabinę prysznicową walk-in, wydzieloną od reszty łazienki jedynie ścianką. Należy jednak pamiętać, że powietrze w kabinie pozbawionej drzwi będzie chłodniejsze, co dla niektórych użytkowników może stanowić dużą niedogodność. Bezbrodzikowe kabiny są poza tym łatwiejsze do utrzymania w czystości, co z pewnością docenimy podczas regularnego sprzątania.

Porada eksperta

Kabina bez brodzika sprawdzi się dobrze w małej łazience o nietypowym kształcie. Wszelki załamania czy wnęki możemy wtedy przeznaczyć na prysznic, dowolnie kreując jego kształt i optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń.

W małej łazience można również całkowicie zrezygnować ze szklanych ścian i drzwi do kabiny prysznicowej na rzecz natrysku - możemy zorganizować go we wnęce bądź w innym zakamarku pomieszczenia. W tej sytuacji niezbędna będzie najczęściej zasłona prysznicowa, która zabezpieczy pozostałą cześć pomieszczenia przed zachlapaniem wodą.

Prysznic półokrągły będzie dobrym wyborem do małej łazienki ze względu na to, że podczas poruszania się po wnętrzu nie zahaczymy lub nie uderzymy się o jego wystające brzegi. Jeśli chcemy zakupić gotową kabinę prysznicową z brodzikiem, warto zdecydować się na model narożny w takim właśnie kształcie.

Zwróćmy równie uwagę na drzwi do kabiny prysznicowej - sprawdzą się tu drzwi skrzydłowe (jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca), a także drzwi przesuwne stanowiące optymalne rozwiązanie do ciasnego pomieszczenia.

Łazienka z kabiną prysznicową

Duża łazienka z prysznicem

Tutaj mamy spore możliwości aranżacyjne. Możemy bowiem sięgnąć po każdą z dostępnych kabin prysznicowych.

Kabina typu walk-in oraz bez brodzika doskonale wypadnie w dużej i przestronnej łazience - możemy nadać jej dowolny rozmiar, tworząc przestronną i wygodną w użytkowaniu przestrzeń dla wszystkich domowników - także osób starszych czy z niepełnosprawnością. Swoboda ruchów, łatwość czyszczenia oraz nowoczesny wygląd stanowią największe zalety tego typu rozwiązania.

Kabina prysznicowa z hydromasażem to kolejna propozycja do przestronnego wnętrza - obszerne kabiny tego typu zapewniają pełen komfort, relaks i wygodę, stanowiąc alternatywę dla zabiegów, jakich zażyjemy w SPA. Takie kabiny prezentują się również bardzo nowocześnie, szczególnie jeśli zdecydujemy się na urządzenie o geometrycznym, prostokątnym kształcie oraz z niskim brodzikiem. Trzeba liczyć się jednak z wyższą ceną takiego sprzętu, który - poza funkcją hydromasażu - może posiadać także wbudowaną półkę, radio czy rozkładane siedzisko.

Czy wiesz, że...

Kabina prysznicowa z hydromasażem sprawdzi się także w mniejszej łazience - wystarczy, że zdecydujemy się na jeden z modeli narożnikowych o wymiarach brodzika 80 x 80 lub 90 x 90. Takie urządzenie będzie alternatywą dla tradycyjnej kabiny prysznicowej - choć droższe, zapewni nam większy komfort podczas codziennych kąpieli.

Kabina prysznicowa

Kabina prysznicowa do dużej łazienki może mieć dowolny kształt - dobrze zaprezentują się tutaj modele prostokątne, które nie będą utrudniały poruszania się po pomieszczeniu i stwarzały dużego ryzyka uderzeń o ich ranty. Mamy także spory wybór, jeśli chodzi o drzwi - możemy zrezygnować z rozsuwanych na rzecz uchylnych.

Gdzie umieścić kabinę prysznicową?

Duża łazienka daje wiele możliwości ustawienia gotowej kabiny prysznicowej - może to być zarówno narożnik, jak i dowolne miejsce przy ścianie, co będzie uzależnione od wyboru konkretnego rodzaju urządzenia. Aby z kolei mała łazienka z prysznicem była jak najbardziej funkcjonalna, kabinę ustawiamy najczęściej w narożniku. W obu wypadkach możemy także wykorzystać dostępne wnęki, a także skosy - tutaj najlepiej zdecydować się na kabinę prysznicową walk-in, kabinę bez brodzika lub zwykły natrysk.

Czy wiesz, że...

W aranżacji łazienki z prysznicem na przeszkodzie nie stoi także obecność okna, które może znaleźć się wewnątrz usytuowanej przy nim kabiny. W takiej sytuacji parapet możemy potraktować jako praktyczną półkę, na której znajdą miejsce niezbędne podczas kąpieli kosmetyki lub akcesoria.

Duża łazienka daje nam jeszcze jedną możliwość - w takim wnętrzu możemy wydzielić strefę kąpielową za pomocą dobudowanej ścianki działowej, która oddzieli kabinę od pozostałej części łazienki bez szkody dla funkcjonalności wnętrza.

Jak urządzić łazienkę z kabiną prysznicową?

Zarówno tradycyjna kabina prysznicowa, jak i kabina walk-in mogą stać się ciekawymi elementami aranżacji łazienki. Ich obecność oraz usytuowanie należy jednak uwzględnić przed rozpoczęciem remontu bądź wykańczania wnętrza.

Kabina prysznicowa

Jednym z często stosowanych rozwiązań jest wykończenie ścian wewnątrz kabiny innymi płytkami, niż zastosowaliśmy w pozostałej części wnętrza - może to być np. drewnopodobny gres czy barwna mozaika. Takie rozwiązanie prezentuje się najlepiej w większej łazience oraz w przypadku kabin wyposażonych w jasne, przeźroczyste szyby. Ciemniejsze lub jaśniejsze kafle ułożone w kabinie wyróżniają ją, stając się przykuwającym wzrok detalem.

Z drugiej strony kabina nie musi się wyróżniać, lecz wtapiać w wystrój pomieszczenia. W takim wypadku do wykończenia ścian wewnątrz niej stosujemy te same kafle, co w całej łazience. Takie rozwiązanie dobrze będzie zastosować w małym wnętrzu - jednolite (najlepiej jasne) płytki nie spowodują optycznego podziału przestrzeni na jeszcze mniejsze strefy, za to pozwolą wizualnie ją powiększyć. Efekt będzie jeszcze lepszy, jeśli kabina nie ma brodzika - w ten sposób nasze wnętrze zyska prawdziwie minimalistyczny, nowoczesny charakter.

Pamiętajmy, że wybierając kabinę prysznicową możemy zdecydować się również na modele o różnej estetyce. Te oszczędne i surowe w formie będą charakteryzowały się jasnymi przezroczystymi szybami, ale do wyboru mamy też modele z szybami grafitowymi, przydymionymi oraz ozdobionymi wzorami (np. lustrzanym dekorem). Szeroka gama produktów sprawia więc, że nasze możliwości aranżacji łazienki z kabiną prysznicową są bardzo duże - zarówno jeśli chodzi o estetykę, jak i jego funkcjonalność. Na końcu pozostaje nam już tylko odpowiednie wyposażenie kabiny prysznicowej.

Data publikacji: 23.05.2017