Produkty

Jak zaprojektować nowoczesny prysznic bez brodzika?

Jak zaprojektować nowoczesny prysznic bez brodzika?

Kabina prysznicowa to doskonała alternatywa dla wanny, która mimo komfortu podczas kąpieli zabiera wiele miejsca w łazience i znacząco wpływa na wysokość rachunków za wodę.

kabina prysznicowa

Do tej pory preferowaliśmy głównie tradycyjne prysznice z brodzikiem i przesuwanymi drzwiami. Powoli odkładamy je do lamusa, a ich miejsce zajmują nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika. Dzięki rezygnacji z brodzika mamy dowolność w tworzeniu kształtu i wielkości powierzchni prysznicowej.

Prysznic bez brodzika? Czyli będzie bardzo nowocześnie

To fakt, prysznic bez brodzika nieodzownie kojarzy się z nowoczesnością i estetyką, ale także z o wiele większymi utrudnieniami w montażu. Czy rzeczywiście tak jest? Przede wszystkim, jeśli myślimy o zamontowaniu w łazience prysznica bez brodzika, powinniśmy ująć go już we wczesnych planach budowy naszego domu. Ten typ instalacji wymaga bowiem dużego spadku powierzchni pod prysznicem w stronę odpływu.

Jeżeli chcemy, żeby łazienka była położona na jednym poziomie względem wszystkich pozostałych pomieszczeń domowych, wcześniejsza aranżacja kabiny prysznicowej jest niezbędna. 15- centymetrowe obniżenie podłoża to absolutne minimum, aby zmieścić pod podłogą całą kanalizację wraz z odpływami.

Jakie płytki na powierzchnię takiego prysznica?

Najczęściej proponowane płytki to płaskie płytki PCV, bez dodatkowych wypukłości, o małej powierzchni, aby móc łatwiej dopasować je do spadzistej podłogi.

Rodzaje odpływów:

Istnieją dwa rodzaje odwodnień: liniowe i punktowe. Odpływ liniowy to kanał prysznicowy znajdujący się pod podłogą przykryty podłużnym rusztem. Jego standardowa głębokość to 12 cm. Natomiast odpływ punktowy, czyli inaczej wpust podłogowy, wykonany jest z odpływu pod powierzchnią płytek oraz kratki nakładanej na wierzch. Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią natryskową, idealnym rozwiązaniem będzie odpływ łukowy. Aby odwodnienia spełniały swoją funkcję, niezbędne jest wykonanie spadku podłoża w ich kierunku. Jeśli wybraliśmy odpływ liniowy, wykonujemy spadek do odpływu z jednej strony, natomiast przy odpływie punktowym - spadek kopertowy, czyli z czterech stron do środka prysznica, gdzie znajduje się nasz odpływ.

Przy odpływie liniowym nachylenie powierzchni powinno nie być mniejsze niż 2,5%, a przy odpływie punktowym – 1,5%.prysznic bez brodzika

Co ważne, izolacja w przypadku takiego rozwiązania prysznicowego powinna być położona na całym podłożu łazienki. Można do tego użyć folii w płynie, którą łatwo rozprowadzimy wałkiem na podłodze i ścianach w okolicy kabiny.

W rogach oraz przy odpływach dobrze jest użyć dodatkowo taśmy uszczelniającej. Pomiędzy płytkami na podłoże oraz na ścianach należy użyć specjalnych spoin wodoodpornych, które zapewnią odpowiednią szczelność.

Jakie ścianki? Możemy zastosować ścianki wykonane ze szkła albo zawiesić zasłonę prysznicową.

Data publikacji: 07.10.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Rodzaje syfonów w łazience

Rodzaje syfonów w łazience
Najczęściej mało widoczny element zestawu odpływowego w łazience, jakim jest syfon, ma do spełnienia niezmiernie ważną funkcję – umożliwia odpro...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych
Nieprzyjemny zapach, który pojawia się w łazienkach, pralniach czy kuchniach, to zwykle odór dobywający się z kanalizacji. Przyczyny jego pojawienia s...
Czytaj więcej

Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Rodzaje odwodnienia prysznicowego
Projektując nową łazienkę, stajemy przed wieloma problemami. Jednym z nich jest pytanie: zdecydować się na wannę czy brodzik? Jeżeli wybieramy drugą o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zaprojektować nowoczesny prysznic bez brodzika?