Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

Decyzja o wyposażeniu łazienki w kabinę prysznicową pociąga za sobą kolejne, między innymi dotyczące obecności brodzika lub jego braku. Warto wziąć pod uwagę zalety i wady tego rozwiązania, które nie ograniczają się do kwestii walorów dekoracyjnych. Kiedy brodzik stanowi część niezbędnego wyposażenia pomieszczenia kąpielowego i w jakich sytuacjach może ułatwić korzystanie z łazienki?

Łazienka z wanną czy kabiną prysznicową?

Wanna i kabina prysznicowa to wyposażenie łazienki, które wzajemnie się uzupełnia w zależności od potrzeb domowników. Kiedy niezbędne jest odświeżenie się i nabranie energii na resztę dnia, idealny jest prysznic, a kiedy jednym z wieczornych rytuałów jest odprężająca kąpiel w domowym spa, miejscem relaksu będzie wanna. Niestety, nie wszystkie pomieszczenia kąpielowe dysponują wystarczająco dużą ilością przestrzeni na wygodnie rozmieszczenie i kabiny prysznicowej, i wanny – z racji braku miejsca dokonujemy wyboru między jednym z tych elementów wyposażenia. Małe łazienki zyskują tym samym kabiny prysznicowe, w większych możemy zdecydować się na umieszczenie wanny.

Kabina prysznicowa

Jednak decyzja o umieszczeniu w łazience prysznica nie musi oznaczać rezygnacji z wszystkich zalet, jakie związane są z korzystaniem z wanny – z części z nich skorzystamy, jeśli zdecydujemy się na zbudowanie kabiny prysznicowej wyposażonej w brodzik.

Dlaczego warto wyposażyć kabinę prysznicową w brodzik?

Brodzik spełnia różnorakie funkcje, przykładowo – model o wysokich brzegach umożliwia gromadzenie wody na potrzeby prania ręcznego bądź kąpieli. Jest przydatny dla młodych rodziców, których pociecha jest za duża na kąpiel w plastikowej wanience, ale nie potrafi jeszcze obsłużyć samodzielnie prysznica. Starsze osoby docenią wyprofilowane siedzisko ułatwiające wygodną i bezpieczną kąpiel. Inne zalety posiadania wysokiego brodzika wymienią właściciele psów, którzy swoim ulubieńcom zapewniają długie spacery w prawie każdych warunkach pogodowych i których staraniem sierść czworonogów jest wolna od błota i śladów od wody z kałuż.

Brodzik, zwłaszcza odpowiednio zabudowany i swoim wyglądem dopełniający aranżację zastosowaną w łazience, spełnia też funkcję dekoracyjną. Jego zadaniem jest również zamaskowanie elementów instalacji wodnej i stworzenie warunków do skutecznego odpływu zużytej wody. Jeśli brodzik jest zbudowany na nośniku styropianowym, spełnia zadania dodatkowe: tłumi szum i hałas wody lejącej się na brodzik, a zebrana w nim woda wolniej stygnie – jest zarazem izolatorem akustycznym i termicznym.

Kabiny prysznicowe Onega – sam wybierasz, czego potrzebujesz

Systemowe kabiny prysznicowe, jakich przykładem jest Onega, umożliwiają stworzenie miejsca do codziennej kąpieli pod prysznicem z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wymogów miejsca, jakie pozostawia do dyspozycji dane pomieszczenie łazienkowe. To wygodna opcja, ponieważ w ofercie producentów dominowały gotowe kabiny prysznicowe, których rozmiary nie podlegały indywidualnym modyfikacjom.

Kabina z brodzikiem czy bez?

System Onega umożliwia między innymi:

dobranie ścianek prysznicowych i drzwi otwieranych w 9 wariantach konstrukcyjnych,

wybór materiału wykonania, jakim jest szkło transparentne i wyposażone w biały dekor,

wybór materiału wykonania i rozmiaru brodzika, a także jego typu i kształtu, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu,

łatwy sposób montażu całej kabiny i utrzymywania jej w higienicznej czystości z uwagi na pokrycie szklanej tafli powłoką utrudniającą osadzanie się wapiennych śladów po zachlapaniach.

System Onega – jaki brodzik wybrać do swojej łazienki?

Brodzik o wysokich ściankach, który przedstawiony został powyżej, może jednocześnie stanowić trudną do pokonania przeszkodę dla osób poruszających się z trudnością. Co więcej – zstąpienie mokrymi stopami na śliską ceramiczną posadzkę skutkować może zachwianiem, utratą równowagi i upadkiem. Aby uniknąć tego rodzaju zagrożeń, warto zastosować brodzik niższy, nieznacznie tylko wystający ponad poziom podłogi. Tego typu niewysoka zapora będzie możliwa do pokonania również gumowymi kołami wózka inwalidzkiego.

Niski brodzik prysznicowy dopełnia aranżację nowoczesnej łazienki, stanowiąc w niej wyróżniający się element. W połączeniu z profilami w kolorystyce białej lub wykończonej barwą chromu stanowi w większym stopniu o dekoracyjnym charakterze pomieszczenia niż brodzik standardowych rozmiarów – nie przytłacza przestrzeni i nie odznacza się kolorystycznie.

Kabina prysznicowa

Porada specjalisty:

Decydując się na zastosowanie wybranej aranżacji w łazience, warto zwrócić uwagę na trzeci model brodzika, który przeznaczony jest do zabudowy płytkami. Rozwiązanie to daje duże możliwości kompozycyjne co do wyglądu ceramicznej posadzki. Jej przedłużeniem będzie przestrzeń wewnątrz kabiny. Jeśli dodatkowo zostanie ona wyróżniona dekoracyjną modyfikacją wzoru układającego się na reszcie podłogi, a ścianki kabiny prysznicowej będą w całości transparentne, dostępna w pomieszczeniu powierzchnia zostanie optycznie powiększona. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w małych łazienkach, choć w takich uzyskany efekt jest najlepiej widoczny.

Brodziki systemu Onega – dostępne kształty i materiały wykonania

W zależności od miejsca usytuowania kabiny prysznicowej i jej kształtu dobieramy odpowiadający im typ brodzika, a do wyboru w przypadku linii produktów Onega mamy:

brodzik półokrągły, który przeznaczony jest do kabin z wejściem opartym na jednej czwartej okręgu – znajduje on zastosowanie najczęściej w kabinie prysznicowej umieszczonej na styku sąsiadujących ze sobą dwu ścian,

brodzik kwadratowy o różnych długościach boku, spośród których najmniejsza wartość to 70 cm, znajduje zastosowanie w kabinach prysznicowych narożnych i przylegających do jednej ściany łazienki,

brodzik prostokątny o wymiarach maksymalnych 120 x 90 cm – podobnie jak opisany wyżej, przeznaczony jest do kabin zarówno z dostępem narożnym, jak i umiejscowionych pod jedną ze ścian.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Czy wiesz, że...

Idealnym miejscem do wyposażenia łazienki w prysznic jest naturalna wnęka, którą wyznaczają trzy ściany. W tym wypadku nie jest konieczne stawianie dodatkowej ścianki prysznicowej, a jedynie drzwi. Wyjątkiem jest kabina typu walk-in, która nie potrzebuje drzwi, a jedynie ścianki ograniczającej chlapanie wody w czasie brania prysznica.

Spośród wielu materiałów, z jakich wykonywane są brodziki prysznicowe, system Onega pozwala na wybór jednego z trzech następujących:

akryl – materiał znany z wyrobu wanien, jest miły i ciepły w dotyku, ma naturalną strukturę utrudniającą poślizgnięcie się, jest łatwy do montażu z racji swojej lekkości,

konglomerat – znacznie bardziej trwały, twardy i ciężki – w jego składzie największą zawartość ma marmur, przez co materiał ten jest odporny na wykwity pleśni i grzybów,

XPS, czyli ekstrudowana pianka polistyrenowa – brodzik wykonany z XPS służy do obudowania jego powierzchni płytkami ceramicznymi.

Materiałami wykonania brodzików mogą być również stal emaliowana, naturalny kamień (granit, marmur) i ceramika – obszerniej opisujemy je w tym miejscu.

Kabina z brodzikiem jako pomysł na przyszłość

Względy dekoracyjne i aktualna moda na kabiny prysznicowe z powierzchnią na równi z posadzką przemawiają za decyzją o zrezygnowaniu z zamocowania brodzika, jednak warto mieć na uwadze, że łazienka służyć powinna wszystkim domownikom, a potrzeby każdego z nich zmieniają się wraz z upływem czasu. W przyszłości może okazać się, że zalety wynikające z zastosowania brodzika będą ważniejsze niż piękny wygląd łazienki i konieczny okaże się remont polegający na wymianie kabiny prysznicowej lub jej zmodyfikowaniu i podwyższeniu o wybrany brodzik. Stosunkowo więcej korzyści związanych jest z obecnością tego elementu łazienki niż jego brakiem, dlatego nie warto podążać za panującą modą i całkowicie rezygnować z jego zastosowania. Ponieważ oferta zawierająca brodziki obfituje w różne rozmiary, kształty, materiały wykonania i możliwości zabudowy, warto wypośrodkować cele doraźne i te, które czekać nas mogą w przyszłości i zdecydować się na model odpowiadający nam wizualnie i umożliwiający korzystanie z zalet, jakie brodzik daje na co dzień.

Data publikacji: 26.06.2017