Przecieki w kabinie prysznicowej – jak sobie radzić

Przeciekająca kabina prysznicowa jest jednym z najczęstszych problemów, jakie mogą nas spotkać podczas korzystania z tego urządzenia sanitarnego. Czasami powodem może być zakup złego produktu lub nieprawidłowe użytkowanie. W jaki sposób możemy zażegnać tę awarię?

warstwy uszczelniające pod kabiną i płytkami

Lepiej zapobiegać niż naprawiać

Aby uniknąć problemów związanych z przeciekaniem kabiny prysznicowej, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jej montaż. To od prawidłowości jego wykonania zależy jakość późniejszego użytkowania. Stąd też bardzo istotne są nasze umiejętności, jeśli decydujemy się na samodzielnie wykonanie takiego zadania. W sytuacji, gdy nie posiadamy dostatecznej wiedzy, montaż lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie fachowców. Już na etapie użytkowania powinniśmy pamiętać również o odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji kabiny, która jest jednym z najważniejszych urządzeń sanitarnych w naszej łazience. Jej naprawa może się wiązać z poniesieniem dużych kosztów. Prawidłowa kosmetyka, która jest często bagatelizowana, może zaś znacznie wydłużyć jej żywotność.

Zanim dokonamy zakupu

W tym przypadku pod uwagę powinniśmy wziąć zakup odpowiedniego urządzenia, które będzie jak najmniej awaryjne. Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, nie powinniśmy w znaczącym stopniu oszczędzać. Jeśli mamy taką możliwość, przed zakupem każdej kabiny prysznicowej warto dokładnie sprawdzić przede wszystkim jakość wykonania drzwi. Te są elementem, który często ulega awarii już po krótkim okresie użytkowania. Otwieranie i zamykanie przychodzi nam z trudem, co przekłada się też na ich nieszczelność i przeciekanie wody na podłogę oraz inne elementy naszej łazienki. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest najczęściej wymiana drzwi – wraz z ich prowadnicami – na nowe.

Wymiana silikonu

Jednym z najczęstszych powodów, przez który mamy do czynienia z przeciekami w kabinie prysznicowej, jest nieszczelność silikonu. Wówczas konieczna jest jego wymiana, która na szczęście nie wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. Zmagając się z problemem przeciekającej kabiny, powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić miejsce, w którym jest ona nieszczelna. Wadliwe mogą się tutaj okazać spoiny znajdujące się wokół brodzika, jak i w miejscach łączeniowych – np. ścianki naszej kabiny ze ścianą łazienki pokrytą płytką ceramiczną lub mozaiką. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego silikonu, który pozwoli nam zwalczyć awarię. Należy dokładnie usunąć starą, wadliwą spoinę – pamiętajmy o tym, że wymieniamy silikon na całej długości, a nie tylko w miejscu, w którym przecieka woda. Należy przy tym odpowiednio przygotować powierzchnię i prawidłowo zaaplikować nowy silikon – jak to zrobić krok po kroku przeczytamy w artykule „Jak wymienić silikon wokół wanny i brodzika”.

 

sylikon biały uszczelniający Castorama

Kiedy nic nie pomaga 

W sytuacji, gdy woda z naszej kabiny prysznicowej przecieka na ścianę i podłogę, a żadne z podstawowych czynności naprawczych nie zdołały zażegnać problemu, może to oznaczać bardziej zaawansowaną awarię. Często dochodzi wówczas także do zalewania niższych kondygnacji, a to oznacza, że konieczne jest skucie płytek ze ściany i podłogi wokół kabiny. Problem może wówczas stanowić, chociażby nieprawidłowe osadzenie brodzika. W takiej sytuacji jak najszybciej powinniśmy zasięgnąć porady fachowca. 

 

Data publikacji: 24.10.2014