Produkty

Pomysł na sprytną aranżację prysznica i okolic

Pomysł na sprytną aranżację prysznica i okolic

Tradycyjna kabina prysznicowa to świetne rozwiązanie do małej łazienki, ponieważ pozwala zachować więcej wolnego miejsca. Z kolei nowoczesna otwarta kabina ozdobi łazienkę o większej powierzchni. O jakie elementy aranżacji przy prysznicu należy zadbać, by poza estetycznym został spełniony także wymóg funkcjonalności?

Kolumna prysznicowa w kabinieKabina prysznicowa bez brodzika

W średniej i większej łazience możemy zamontować kabinę prysznicową bez brodzika, która przy okazji przyczyni się do optycznego powiększenia przestrzeni. To rozwiązane nowoczesne i niezwykle estetyczne. Montaż samych ścian ułatwia utrzymanie tego miejsca w czystości, a także zapewnia doskonałą wentylację – zachodzi mniejsze ryzyko wystąpienia grzyba, pleśni czy wykwitów. Należy jednak zakupić odpowiedni odpływ, a także wykonać poprawnie hydroizolację. Jej podstawą jest płynna folia, jednak warto stosować też elementy dedykowane narożnikom czy okolicom baterii.

Kabiny bez brodzika można wpasować w każdą przestrzeń, także we wnęki i fragmenty pomieszczeń o niestandardowej budowie. Zaletą braku brodzika jest bowiem to, że kabina nie musi zostać wykonana na planie prostokąta. Prywatność w otwartej kabinie zapewniają szyby z matowego szkła. Z kolei te transparentne wpuszczają więcej światła, więc wewnątrz nie robi się cień.

Przy otwartej kabinie prysznicowej musi się znajdować wieszak z ręcznikami – to rozwiązanie funkcjonalne. Warto też, by w pobliżu stał śmietniczek, do którego wyrzucimy wykorzystaną maszynkę do golenia czy opakowanie po balsamie do kąpieli.

Prysznic w małej łazience

Wanna z prysznicemW łazience o niewielkich rozmiarach, zwłaszcza w bloku, częściej stosuje się zamykane kabiny prysznicowe z brodzikiem oraz wanny z funkcją prysznica. Te ostatnie dla poprawy funkcjonalności wymagają zamontowania zasłonek, które zapobiegają zalaniu pomieszczenia podczas kąpieli. Do zasłonek potrzebna jest rurka z odpornego na wilgoć tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Materiał łatwo przesuwa się po prowadnicy, więc korzystanie z zasłony jest wygodne.

Z uwagi na ograniczone miejsce w łazience zamiast stawiania wielu szafek stosuje się sprytne sztuczki. Jedną z nich jest wykorzystywanie półek pod prysznic. We własnym mieszkaniu i przy stałej aranżacji można zdecydować się na modele montowane przy pomocy śrub. Są trwalsze i wytrzymają większe obciążenie, np. do 1,5 kg na jedną półkę. Mniejszy ciężar uniosą półeczki i koszyczki na przyssawki. Są za to świetne do mieszkań wynajmowanych, ponieważ można montować je bez prośby o zgodę właściciela, a także jeśli lubimy częste przemeblowania i nie chcemy, by na płytkach pozostawały trwałe ślady.

Porada eksperta

Dużym udźwigiem odznaczają się również nowoczesne półeczki na haku. Są przeznaczone do zawieszania na gwoździu wystającym ze ściany, ale także zamontowanej wcześniej szafce czy prowadnicy do zasłonki. Zazwyczaj mają kilka pięter, więc są pojemne. Na czas brania prysznica możemy taką półeczkę zawieszać, a potem ściągać. Świetnie sprawdzi się np. do podtrzymywania płynów do kąpieli, szamponów i akcesoriów kosmetycznych.

Koszyk łazienkowy CastoramaMaty i dywaniki na straży bezpieczeństwa

Przy prysznicu i wannie warto położyć dywanik lub matę. Te pierwsze cechuje większa estetyka, jednak dłużej schną i mogą szybko niszczeć. Z kolei mata została przystosowana do tego, aby chłonąć wilgoć, a następnie ją odparowywać. By przyspieszyć schnięcie, po prysznicu możemy wynieść matę na balkon.

Sporo osób narzeka, że wilgotna mata jest nieprzyjemna, gdy się na nią stanie. To prawda, jednak pełni ważną funkcję: stoi na straży bezpieczeństwa użytkowników prysznica i wanny. Kafle są śliskie, zwłaszcza gdy wychlapiemy na nie wodę. Warto odszukać matę o dopasowanym do stylu urządzenia łazienki kolorze oraz deseniu i włączyć do stałej aranżacji.

Data publikacji: 26.06.2018
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Niezbędne wyposażenie prysznica – przegląd akcesoriów

Niezbędne wyposażenie prysznica – przegląd akcesoriów
Jeśli podczas wykańczania łazienki zdecydowaliśmy się na postawienie kabiny prysznicowej, musimy zadbać także o jej właściwe wyposażenie. Dzięki temu ...
Czytaj więcej

Rodzaje drążków prysznicowych i ich montaż

Rodzaje drążków prysznicowych i ich montaż
Nie zawsze musimy umieszczać w łazience kabinę prysznicową czy też budować system wnękowy. Najprostszy prysznic wykonamy z drążka, zasłonki i brod...
Czytaj więcej

Jak przystosować łazienkę dla osób starszych?

Jak przystosować łazienkę dla osób starszych?
Seniorzy wymagają dodatkowego wyposażenia łazienki, by korzystać z tego pomieszczenia w równie łatwy sposób, co osoby młode i w sile wieku. Oto spis n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pomysł na sprytną aranżację prysznica i okolic