Strona główna

Strzałka w prawo

Malowanie

Strzałka w prawo

Narzędzia malarskie

Strzałka w prawo

Pędzle

Strzałka w prawo

Pędzle okrągłe

Strzałka w prawo

Pędzle okrągłe

Pędzle okrągłe to nieodłączny element wyposażenia każdego majsterkowicza i artysty. Castorama oferuje bogaty wybór narzędzi malarskich, w tym pędzli okrągłych o różnych rozmiarach i przeznaczeniach

Filtry

Pędzle okrągłe

Pędzle okrągłe to nieodłączny element wyposażenia każdego majsterkowicza i artysty. Castorama oferuje bogaty wybór narzędzi malarskich, w tym pędzli okrągłych o różnych rozmiarach i przeznaczeniach

18 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Pędzle

Wyświetlanie 18 z 18 produktów

Pędzle okrągłe – idealne do precyzyjnych prac

Nakładanie wielu materiałów w postaci ciekłej wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Przeważnie są nimi wałki lub pędzle. O ile jednak te pierwsze nadają się jedynie do określonych podłoży, o tyle pędzle sprawdzają się podczas malowania mniejszych i większych przedmiotów, mniej regularnych powierzchni, a także wielu innych elementów. Jeśli natomiast zależy Ci na szczególnie dużej precyzji pędzle okrągłe będą dla Ciebie odpowiednie.

Pędzle okrągłe to rodzaj narzędzia, które składa się z trzonka oraz z przymocowanego do niego włosia. Przy czym samo włosie może być wykonane z różnych materiałów. Tym, co wyróżnia pędzle okrągłe, jest jednak sam układ włosia. Mianowicie przyjmuje on okrągły kształt. Dodatkowo wśród tych modeli znajdziesz również pędzle z włosiem wyprofilowanym w kształt stożka. Zapewniają one jeszcze większą precyzję malowania.

Pędzle okrągłe są dostępne w wielu rozmiarach. Wśród nich znajdują się modele o różnym przeznaczeniu. Co jednak ważne, narzędzia te ułatwiają pracę z praktycznie każdym rodzajem farby. Szczególnie zaś nadają się do emalii i farb artystycznych.

Pędzle okrągłe zapewnią Ci większą precyzję

Zależy Ci na naprawdę dużej precyzji podczas malowania? Zapomnij w takim razie o wałkach lub pędzlach płaskich. Wprawdzie dzięki nim można pomalować duże powierzchnie, jednak już do precyzyjnych zadań niekoniecznie będą dobrym wyborem.

Pędzle okrągłe umożliwiają krycie farbą powierzchni porowatych. Mogą posłużyć również do pomalowania obiektów o bardzo nieregularnych kształtach. Dzięki temu są w stanie bardzo dobrze pod względem dokładności krycia imitować malowanie metodą proszkową.

Nie tylko majsterkowicze i budowlańcy doceniają te narzędzia. Również przez artystów pędzle okrągłe są chętnie wybieranym produktem. W ich przypadku modele mają znacznie mniejszą średnicę, jednak włosie jest ułożone w okrąg. Dzięki temu w zależności od siły nacisku artysta może uzyskiwać pociągnięcia różnej grubości. Dodatkowo takie pędzle sprawdzają się również podczas tworzenia ciekawych efektów, np. maźnięć lub przy malowaniu w stylu impresjonistycznym.

Włosie ma znaczenie, czyli jaki rodzaj pędzla wybrać?

Wybór odpowiedniego pędzla ma ogromne znaczenie pod wieloma względami. Przede wszystkim to od Twojego wyboru zależy łatwość, z jaką będziesz pracować z daną substancją. Co więcej, dobrze dopasowany pędzel zapewnia komfortową pracę. Ułatwia także uporanie się z każdym zadaniem i gwarantuje bardziej estetyczny efekt.

Wybór włosia, w jakie jest wyposażony pędzel, należy przede wszystkim uzależnić od farby, którą chcesz malować. Na rynku znajdziesz pędzle okrągłe z włosiem naturalnym, syntetycznym, a także mieszankę obu tych rodzajów. Każdy z nich będzie charakteryzował się nieco innymi właściwościami.

Pędzel malarski okrągły z włosiem naturalnym nadaje się praktycznie do każdego rodzaju farby. Takie przyrządy są miękkie, łatwe w użytkowaniu i podatne na nacisk. Dedykowane są jednak przede wszystkim do farb na bazie rozcieńczalników organicznych. Pędzle do emalii, lakierów i farb olejnych jak najbardziej mogą mieć właśnie włosie naturalne. Dzięki temu ciecz będzie dobrze rozprowadzana po każdej powierzchni.

Pędzel do emalii wodorozcieńczalnej powinien mieć włosie syntetyczne. Pozwala ono na dużo lepsze rozprowadzanie farby na powierzchni gładkiej. Dodatkowo takie pędzle do emalii doskonale sprawdzają się w przypadku farb o satynowym wykończeniu lub połysku. Wprawdzie syntetyczne włosie może być twardsze, jednak jego końcówki są specjalnie rozszczepiane. Dzięki temu praktycznie nie pozostawiają śladu na malowanej powierzchni.

Syntetyczny pędzel malarski okrągły do emalii nadaje się również do farb gęstych. Dzięki temu po zamoczeniu w nich włosia nie będzie ono posklejane i umożliwi skuteczne pokrycie dowolnej powierzchni.

Do czego zatem przydadzą się pędzel do emalii z włosia mieszanego? Są idealne do stosowania wraz z lakierami, lakierobejcami, impregnatami, a także farbami olejnymi i wodnymi.

Pędzel do emalii – jaki trzonek będzie lepszy?

Rodzaj włosia to nie wszystko. Duże znaczenie podczas wyboru odpowiedniego pędzla ma również jego trzonek. Na rynku dostępne są modele z trzonkiem z tworzywa oraz z drewna. Nie tylko różnią się wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami.

Trzonki drewniane są bardzo wygodne w użytkowaniu. Zapewniają dobry chwyt, a przy tym gwarantują duży komfort podczas pracy z nimi. Drewno nie jest jednak w pełni odporne na wodę i wilgoć. Dlatego o takie pędzle należy szczególnie dbać.

Pędzle do emalii drewniane mogą być dodatkowo wyłożone farbą. Nadaje ona kolor i chroni drewno przed uszkodzeniem. Farba może jednak po jakimś czasie się łuszczyć.

Trzonki z tworzywa sztucznego bez wątpienia są bardzo wytrzymałe. Wykazują również odporność na wodę. Dzięki temu mogą posłużyć Ci przez długi czas.

Pod względem chwytu jednak trzonek taki sprawdza się gorzej niż drewniany. Dłoń na tworzywie może się ślizgać, co pozbawia pracę precyzji. Dodatkowo taki pędzel do emalii może powodować odciski podczas długotrwałej pracy.

Pędzel malarski okrągły – ukształtowanie włosia

Pędzle okrągłe są dostępne w dwóch wariantach ukształtowania włosia: praktycznie równo ściętymi lub ukształtowanym w formę stożka. Dotyczy to niemal każdego rodzaju włosia stosowanego w przypadku tych pędzli.

Jeśli zależy Ci na większej precyzji i zarazem możliwościach narzędzia, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pędzel malarski okrągły z włosiem w formie stożka. Dzięki takiemu ukształtowaniu to od Ciebie zależy zasięg malowania pędzlem. Większy nacisk sprawia, że pojedyncze pociągnięcie zamalowywuje większy obszar. Z kolei do precyzyjnych prac wystarczy niewielki nacisk.

Pędzel malarski okrągły o równo ściętym włosiu w pewnych sytuacjach ułatwia malowanie. Dotyczy to przede wszystkim gładkich i większych powierzchni. Taki pędzel praktycznie w każdej sytuacji zapewnia tą samą powierzchnię malowania przez pojedyncze pociągnięcie. Z tego względu nie będzie dobrym wyborem do precyzyjnych prac. Nie nada się także do bardziej nieregularnych przedmiotów, które wymagają pokrycia kolorem.