Strona główna

Strzałka w prawo

Malowanie

Strzałka w prawo

Pigmenty i barwniki

Strzałka w prawo

Pigmenty i barwniki

Pigmenty i barwniki do farb to ważna kategoria artykułów malarskich, którą warto poznać zarówno dla doświadczonych artystów, jak i dla początkujących. Odpowiednie dodatki do farb pozwalają na uzyskanie bogatej gamy kolorów oraz wyróżniającej się trwałości i intensywności.

Filtry

Pigmenty i barwniki

Pigmenty i barwniki do farb to ważna kategoria artykułów malarskich, którą warto poznać zarówno dla doświadczonych artystów, jak i dla początkujących. Odpowiednie dodatki do farb pozwalają na uzyskanie bogatej gamy kolorów oraz wyróżniającej się trwałości i intensywności.

20 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Malowanie

Wyświetlanie 20 z 20 produktów

Pigment do farb – uzyskaj wymarzony kolor

Poszukiwania wymarzonego koloru ścian nie zawsze są łatwe. Chociaż wielu producentów farb oferuje naprawdę szeroką paletę kolorystyczną swoich produktów, czasami trudno znaleźć w niej idealny odcień. Nie oznacza to jednak, że musisz godzić się na kompromisy w kwestii koloru swoich ścian lub innych elementów budowlanych. Barwnik do farby pozwoli Ci uzyskać dokładnie taką barwę, o jaką Ci chodzi.

Pigment do farb jest substancją dodawaną do białej farby. Dzięki niemu zmianie ulega zabarwienie produktu. Przy czym jeden barwnik do farby może posłużyć do uzyskania koloru w wielu odcieniach. Wszystko zależy od nasycenia farby pigmentem. Im jest ono większe, tym bardziej intensywny kolor możesz uzyskać. Pastelowe barwy natomiast otrzymasz, dodając barwnik do farb w mniejszej ilości.

Pamiętaj przy tym, ze pigment do farb nie jest samodzielnym produktem. Oznacza to, że nie wystarczy zakupić wyłącznie jego do pomalowania muru, ściany lub innego przedmiotu. Pigment do farb akrylowych jest dodatkiem do bazowego produktu. Tak samo pigment do farby lateksowej. Jedynie zestaw barwnika i bazy pozwoli Ci na pokrycie wybranym kolorem każdej powierzchni.

W zależności od swojego rodzaju pigment do farby może być dodany do ich różnych typów. Przeważnie są to farby lateksowe lub inne przeznaczone do malowania ścian bądź betonu. Z łatwością jednak znajdziesz pigment do farby, który możesz dodać do emulsji i emalii. Dana baza musi być jednak obowiązkowo wodorozcieńczalna. Nie ma natomiast znaczenia, czy zastosujesz ją na zewnątrz, czy wewnątrz budynku.

Pigmenty do farb wodorozcieńczalnych

Pigmenty są dedykowane przede wszystkim do farb, emulsji i emalii wodorozcieńczalnych. Baza tego typu pozwala na ich dokładne wymieszanie i uzyskanie równego koloru całej cieczy. Kiedy więc wybierasz pigment do farby, zwróć uwagę na to, jakie jest jego przeznaczenie. Niektóre produkty mogą być dedykowane do jednej określonej substancji. Wprawdzie zdarza się to rzadko, ale lepiej uniknąć ryzyka złego połączenia pigmentu z farbą.

Pigmenty do farb są również dostępne w wielu kolorach. Nie przejmuj się jednak, jeśli wśród nich nie znalazłeś interesującego Cię odcienia. Próbniki producentów jednoznacznie pokazują, że jeden pigment do farby pozwala uzyskać kilka różnych odcieni tego samego koloru.

Kolorowe tynki, pasty i bejce

Marzysz o kolorowym tynku, paście lub bejcy o idealnym i oryginalnym odcieniu? W tym również pomogą Ci pigmenty. Nie będą to jednak produkty dodawane do farb. Barwienie bejcy lub pasty wymaga użycia specjalnego pigmentu dedykowanego do tych substancji. Mieszanie jest nieco trudniejsze ze względu na bardziej skoncentrowaną formułę past, jednak ostateczny efekt wart jest tego wysiłku. Typowe pigmenty do farb mają nieco rzadszą formę niż te przeznaczone np. do past.

Pigment i co jeszcze – w jaki sposób uzyskać wymarzony kolor?

Stosowanie pigmentów nie jest trudne. Wystarczy podstawowa wiedza na ten temat, aby uzyskać dzięki nim idealny odcień danego koloru. Ważne jest jednak, aby barwnik do farby dodać do odpowiedniej bazy. Będzie nią farba, emulsja lub emalia. To w połączeniu z nimi uzyskasz substancję, która nadaje się do malowania różnych powierzchni, w tym betonu, metalu, tynków i wielu innych. Pigment do farby lateksowej będzie się różnił właściwościami od pozostałych. Z kolei pigment do farb akrylowych będzie nieco bardziej rozcieńczony.

W jaki sposób idealnie wymieszać barwnik do farb? Skorzystaj z usługi dostępnej w sklepie. Wykorzystanie komputerowego mieszalnika do farb ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to znacznie łatwiejszy i szybszy sposób, na uzyskanie pożądanego efektu. Co więcej, farba jest wóczas wymieszana dokładnie, gwarantując jednolitość i równość koloru. Zaletą komputerowego mieszalnika jest także uzyskanie dokładnie takiego odcienia, jakiego potrzebujesz. Komputer dozuje barwnik do farb w przeliczeniu na ilość farby. Na podstawie wzornika jesteś zatem w stanie ustalić z góry, jakie powinno być docelowe nasycenie farby.

Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości skorzystania z komputerowego programu, koniecznie zaopatrz się w mieszadło podłączane do wiertarki lub dostępne jako samodzielne urządzenie. Dzięki temu sposób łączenia składników również będzie łatwiejszy. Uzyskana farba będzie jednolita kolorystycznie, ponieważ pigment do farb idealne się z nią wymiesza.

Ile pigmentu dodać do farby?

Zapewne zastanawiałeś się ile pigmentu na 10 l farby należy zastosować? Odpowiedź nie jest tak prosta. Przede wszystkim określ, jaki odcień chcesz uzyskać. Większą ilość pigmentu dodasz, aby uzyskać nasycony kolor farby, a mniejszą dla bardziej pastelowych barw. Dlatego najlepiej sprawdzić na próbniku producenta, jaką ilość pigmentu zaleca w danym przypadku. Postępowanie zgodnie z jego instrukcją pozwoli Ci uniknąć rozczarowania po wymieszaniu bazy z pigmentem. Poza tym unikniesz w ten sposób kosztów, które wynikają z konieczności zakupu nowych składników.