Podpałki do grilla – wybór i zastosowanie

Wpływ na udane grillowanie mają nie tylko smakowite potrawy, zaproszeni goście i wygodny kącik relaksacyjny w ogrodzie. Duże znaczenie ma również podpałka do grilla, od której zależy, jak szybko i łatwo uda nam się wzniecić odpowiedni płomień. Jak rozpalić grilla przy użyciu właściwej podpałki? Oto podpowiedź.

Podpałki do grilla – wybór i zastosowanie

Rola podpałki do grilla jest znacząca w całym procesie grillowania. Wpływa ona bowiem bezpośrednio nie tylko na zainicjowanie płomienia, ale także bezpieczeństwo oraz doznania smakowe przyrządzanych potraw. Taki produkt winien więc być wykonany zgodnie z odpowiednimi standardami. Podpałka powinna być na tyle skuteczna, by szybko się rozpalić i co bardzo ważne – długo utrzymywać ogień, po to, by możliwe było rozżarzenie się użytego przez nas materiału opałowego – np. brykietu lub węgla.

Oznaczenia

Jak grillować, używając podpałek? Warto przede wszystkim poznać dostępne na rynku rodzaje tych produktów i zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie posiadają. Świadczą one o bezpieczeństwie i ekologiczności ich użytkowania. W tym przypadku należy szukać symboli, takich jak ISO i FSC. Pierwszy z nich świadczy o dobrze skontrolowanym produkcie, który spełnia standardy bezpieczeństwa, drugi informuje o tym, że podpałka została wykonana zgodnie z ekologicznymi normami.

Przeczytaj także: Brykiet czy węgiel – jakie paliwo do grilla wybrać

Podpałki do grilla – wybór i zastosowanie

Rodzaje podpałek do grilla

Jak rozpalić grilla? Mogą nam w tym znacząco pomóc różne rodzaje specjalnych podpałek. Wśród nich znajdziemy produkty płynne, białe, brązowe, szare i charakteryzujące się podwyższonymi standardami ekologiczności. Oto ich charakterystyka.

Podpałki płynne

Swoją formą różnią się od wszystkich pozostałych rodzajów podpałek i cieszą się dużą popularnością. Wynika ona głównie z faktu, iż ich użycie jest wyjątkowo proste, co przekłada się na większą wygodę w rozpalaniu. Aby rozpalić grilla przy ich zastosowaniu, należy jedynie ułożyć na ruszcie brykiet lub węgiel, polać go wskazaną przez producenta ilością podpałki i zapalić. Podpałki płynne mogą być parafinowe lub żelowe. Pierwsze z nich są tańsze i łatwopalne, lecz rozpalają się nieco dłużej, mimo że skutecznie roznoszą ogień. Drugie z nich mają zaś bardziej zagęszczoną konsystencję, szybciej się rozpalają i są bardziej ekologiczne.

Podpałki płynne doskonale nadają się nie tylko do rozpalania grilla, ale także kominka czy pieca. Nie wydzielają one nieprzyjemnego dymu, dzięki czemu mogą być użytkowane w warunkach domowych. Cechują się przy tym długim czasem spalania, co sprawia, że pozwalają wzniecić ogień także w przypadku większych i wilgotnych kawałków opału.

Porada eksperta

Wśród płynnych podpałek do grilla znajdziemy produkty bezwonne. Nie wydzielają one uciążliwego zapachu, dzięki temu, że ich składnikiem jest bezwonna parafina. Podobnie jak tradycyjne podpałki płynne są wyjątkowo łatwe w użyciu i nadają się świetnie do rozpalania nie tylko grilla, ale także kominka czy pieca na węgiel. Parafina może jednak nieco niekorzystnie wpływać na smak potraw.

Podpałki do grilla – wybór i zastosowanie

Podpałki białe

Tego rodzaju podpałki do grilla dostępne są w formie tabliczek z połączonymi ze sobą pojedynczymi kostkami (kerozynowe) oraz w formie blistrów, z których wyciska się pojedyncze elementy niczym tabletki (parafinowe). W obu przypadkach mamy do dyspozycji kilkanaście lub kilkadziesiąt pojedynczych komponentów.

Podpałki białe są łatwopalne i wyjątkowo skuteczne – ich zastosowanie gwarantuje utrzymywanie się ognia przez długi czas. Ich użycie jest jednak nieco trudniejsze niż podpałek płynnych, ponieważ wymaga rozłożenia na ruszcie grilla kilku kostek i podpalenie każdej z nich. Co bardzo istotne – podpałki białe skomponowane na bazie płyty porowatej i wosku parafinowego są nie tylko bardzo wydajne, ale także ekologiczne, ponieważ nie zawierają niebezpiecznych dla środowiska związków węglowodorowych. Na ich korzyść wpływa również fakt, że spalają się jasnym, łagodnym i niekopcącym płomieniem.

Tego rodzaju podpałka zapewnia więc zdrowy grill i dobrze sprawdza się podczas każdej imprezy ogrodowej czy w trakcie letniego wypadu za miasto.

Podpałki brązowe

Podobnie jak podpałki białe, także te brązowe są łatwopalne i przez długi czas podtrzymują wzniecony za ich pomocą ogień. Co więcej, produkuje się je z ekologicznych, naturalnych materiałów. Jeśli używamy ich zgodnie z instrukcją producenta, są bezpieczne dla środowiska i użytkownika. Podpałki brązowe zapewniają nie tylko udane grillowanie, ponieważ świetnie spisują się jako produkt stosowany w gospodarstwach domowych do rozpalenia opału, takiego jak węgiel, brykiet, drewno i pelet w kominkach i piecach.

Porada eksperta

Aby każde rozpalenie grilla było udane, warto wyposażyć się we wszystkie akcesoria grillowe, ułatwiające ten proces. Jeśli posiadamy dobrą podpałkę, warto mieć też dobre zapałki lub zapalarkę. Szczególnie przydatne jest to drugie, ponieważ każdorazowe podpalanie grilla dzięki zapalarce jest wyjątkowo wygodne i co ważne – bezpieczne. Takie akcesorium jest małe i poręczne i posiada długą końcówkę, która zapewnia swobodne i pewne operowanie płomieniem, nawet podczas silniejszego wiatru.

Podpałki szare

Tego rodzaju podpałki do grilla produkowane są z płyty wiórowej. Dzięki temu, że płyta jest krucha, można łatwo dzielić je na pojedyncze elementy i układać pomiędzy materiałem opałowym. Podpałki szare dostępne są w formie płytek i kostek. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku są bezpieczna dla naszego zdrowia i nie mają niekorzystnego wpływu na przygotowywane na grillu potrawy. Ich zastosowanie jest polecane również z tego względu, że nie pozostawiają śladów na dłoniach.

Podpałki do grilla – wybór i zastosowanie

Podpałki ekologiczne

Jeśli zależy nam na tym, by podpałka była możliwie najbardziej ekologiczna, powinniśmy wybrać produkt określany takim właśnie mianem. Tego rodzaju podpałki spełniają najwyższe standardy, dzięki temu, że wykonuje się je z drewna i nie zawierają one żadnych ropopochodnych substancji. Podpałki ekologiczne są natomiast nasączane naturalnymi woskami roślinnymi i zapewniają grill bez dymu, wytwarzając jasny płomień.

Co więcej, nie wydzielają żadnych nieprzyjemnych zapachów. Są więc przyjazne nie tylko dla otaczającego kącik grillowy środowiska, ale także znajdujących się w pobliżu osób. Korzystnie wpływają również na smak potraw. Ich bardzo dużą zaletą jest również fakt, że są pomocne w rozpaleniu grilla także w niesprzyjających warunkach pogodowych. Podobnie jak większość podpałek, także te ekologiczne dostępne są w formie kostek, które możemy swobodnie wyłamywać i rozkładać na ruszcie grilla.

Czy wiesz, że...

Na rynku dostępne są też specjalne podpałki z woliny, czyli wełny drzewnej. To produkty, które możemy zaliczyć do najbardziej ekologicznych, ale jednocześnie także do najbardziej efektywnych, ponieważ jeden pojedynczy wiór drewniany zawarty w takiej podpałce jest w stanie palić się nawet przez 10 minut.

Jak widać, wybór podpałek do grilla jest dość duży i podczas zakupu takiego produktu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na bezpieczeństwo, ekologiczność i efektywność działania. Właściwy zakup zapewni nam bezpieczne, wygodne i zdrowe grillowanie, co będzie gwarantem błogiego relaksu. Przy okazji pamiętajmy o właściwym przechowywaniu podpałek, które nie mogą być narażone na działanie wilgoci. Odpowiedni wybór i użytkowanie sprawią, że każdy grill będzie wyjątkowo udany.