Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Grill jest jednym z elementów wyposażenia ogrodu. Popularne modele przenośne możemy zastąpić grillem stacjonarnym, który zaprojektujemy w taki sposób, by pasował do aranżacji naszej posesji i spełniał nasze wymagania. Jakie aspekty należy uwzględnić w projekcie grilla?

Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Grill ogrodowy – przenośny czy stacjonarny?

Grill jest sprzętem, który w czasie sezonu wiosenno-letniego zastępuje częściowo kuchenkę. Dzięki niemu możemy przygotowywać smaczne potrawy bezpośrednio na świeżym powietrzu i cieszyć się czasem spędzanym z bliskimi w ogrodzie.

Jaki grill ogrodowy wybrać – przenośny czy stacjonarny? Pierwsze z nich są tańsze, lżejsze i mobilne – możemy przedstawić je w dowolne miejsce, łatwo zabezpieczyć przed opadami deszczu lub na zimę przenieść do garażu albo domku ogrodowego. Są jednak mniej trwałe od murowanych grilli stacjonarnych, które są ciężkie, masywne i – co bardzo ważne – niemożliwe do przeniesienia w inne miejsce. Ich zaletą jest jednak fakt, że odpowiednio zaprojektowane mogą spełniać różne funkcje i idealnie odpowiadać naszym potrzebom. Ponadto stanowią także dekoracyjny element wyposażenia ogrodu, do którego można dopasować je pod względem stylistyki. Rozwiązanie takie docenią zwłaszcza osoby, które często korzystają z dobrodziejstw grilla i są gotowe przeznaczyć na niego większą kwotę.

Przeczytaj także: Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

O czym pomyśleć przed budową grilla?

Decyzja o budowie grilla ogrodowego to zaledwie pierwszy krok – kolejnym i bardzo ważnym jest dokładne zaplanowanie działań. W tym celu przyda nam się projekt grilla, w którym powinniśmy uwzględnić wiele różnych aspektów: nie tylko materiał wykonania konstrukcji, ale także stanowisko, które na nią przeznaczymy, czy dodatkowe funkcje, jakie ma pełnić. Pamiętajmy, że raz wybudowany grill ogrodowy ma nam służyć przez wiele lat – dlatego także ważne jest uwzględnienie w projekcie wielu szczegółowych aspektów, które wpłyną na późniejszą funkcjonalność urządzenia oraz nasz komfort korzystania z niej.

Pomysł na grilla – co powinien uwzględniać projekt?

Miejsce na grilla – pierwszą kwestią w projekcie grilla jest dobór właściwego stanowiska. Jakie miejsce będzie najlepsze na grilla? To zależy od naszych preferencji: grill możemy usytuować w dalszym zakątku ogrodu, jednak wtedy będziemy mieli do niego dalej, np. od tarasu, na którym stworzyliśmy kącik wypoczynkowy – utrudni nam to również obsługę gości. Możemy także umieścić go w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu czy domu, gdzie będzie integralną częścią strefy wypoczynkowej.

Porada eksperta

Wybierając stanowisko na grilla stacjonarnego, zdecydujmy się na miejsce zaciszne, np. otoczone roślinami, co ułatwi nam rozpalanie w nim ognia. Nie ustawiajmy grilla przy granicy działki, by dym z paleniska nie przeszkadzał sąsiadowi. Unikajmy także budowania konstrukcji bezpośrednio przy elewacji domu, by nie brudziła się ona od tłuszczu, a dym nie dostawał się przez okna do wnętrza domu.

Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Wybierając miejsce do postawienia grilla, weźmy pod uwagę aspekt taki jak zadaszenie. Jego obecność pozwoli nam na przyrządzanie potraw na grillu nawet w czasie niesprzyjającej pogody. Warto więc rozważyć zlokalizowanie grilla ogrodowego w obrębie altany bądź pod wiatą.

Utwardzenie podłoża – budowa grilla ogrodowego wymaga utwardzenia podłoża. Możliwe jest usytuowanie grilla na płycie tarasowej, jeśli jednak chcemy zlokalizować go w innej części ogrodu, będziemy musieli przygotować fundament. Najczęściej wystarczy usunięcie kilkudziesięciu-centymetrowej warstwy ziemi w obrębie obszaru przeznaczonego na grill, wykonanie żwirowej podsypki oraz wylanie płyty fundamentowej z betonu. Nawierzchnię pod grilla można także pokryć wybranym materiałem, np. płytami chodnikowymi czy kostką brukową.

Materiał wykonania – to jedna z najważniejszych kwestii, którą musimy uwzględnić w projekcie budowlanym. Z czego możemy zbudować grill ogrodowy murowany? Do wyboru mamy wiele różnych materiałów, a wybór konkretnego z nich będzie zależał m.in. od tego, jaki wizerunek ma mieć nasza konstrukcja. Wśród materiałów, które nadają się do budowy grilla w ogrodzie znajdziemy:

cegłę klinkierową – wykonany z nich grill nie wymaga wykańczania ścian,

bloczki z betonu komórkowego – wykonana z niego konstrukcja wymaga wykończenia, np. tynkiem,

- kamień, np. kostkę granitową, otoczaki.

Porada eksperta

Pomiędzy poszczególnymi warstwami układanymi z wybranych elementów warto wykorzystać np. stalowe pręty zabezpieczone farbą antykorozyjną bądź ceowniki – będą one potrzebne do zamontowania rusztu, a usytuowane na kilku poziomach pozwolą na ulokowanie go bliżej lub dalej od paleniska.

Zobacz też: Przenośne meble ogrodowe — dlaczego warto je wybrać?

Bez względu na rodzaj zastosowanych produktów potrzebować będziemy także odpowiedniej zaprawy, np. do klinkieru czy do kamieni, przy użyciu której połączymy ze sobą poszczególne elementy. W zależności od dokładnego projektu powinniśmy zaopatrzyć się także w pręty zbrojeniowe, które podniosą trwałość konstrukcji.

Czy wiesz, że...

Grill stacjonarny możemy wykonać także z gotowych betonowych prefabrykatów. Ich montaż wykonuje się w oparciu o dołączoną przez producenta instrukcję.

Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Wymiary i kształt – projekt grilla ogrodowego będzie wymagał także określenie jego wymiarów oraz formy. Kształt naszej konstrukcji – okrągły, prostokątny, narożny czy nieregularny – dopasujmy do charakteru ogrodu oraz budynku. Natomiast jeśli chodzi o wymiary, mogą one być różne, co będzie zależało od konkretnego projektu. Przyjmuje się natomiast, że:

- palenisko umieszcza się na wysokości 60-70 cm od podłoża,

- szerokość paleniska powinna wynosić 70 cm,

- głębokość paleniska to 40 cm (szerokość i głębokość to wartości przewidziane dla grilla spełniającego potrzeby 4 osób).

Ruszt grillowy Master Grill&Party 54 x 34 cm

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy będziemy budować grill otwarty, czy grill z okapem. W pierwszym przypadku ścianki osłaniające palenisko powinny mieć minimum 30 cm wysokości, natomiast w drugim – krawędź okapu powinna znajdować się 60-70 cm powyżej paleniska. Należy tu dodać, że grill z okapem chroni biesiadników przed dymem wydobywającym się z paleniska, który odprowadzany jest kominem. Natomiast w przypadku grilla bez okapu zmiana kierunku wiatru może w każdej chwili spowodować, że dym będzie kierowany w stronę miejsca naszego relaksu.

Palenisko i ruszt grilla – poza wymurowanymi ścianami grilla ogrodowego musimy zadbać także o obecność paleniska oraz rusztu. Ich rozmiar i kształt zależą od rozmiarów i kształtów grilla. Palenisko można wykonać z betonu bądź ze stali kwasoodpornej – warto zapewnić w nim otwory, które usprawnią przepływ powietrza. Także ruszt najczęściej wykonywany jest ze stali nierdzewnej. Pamiętajmy także, że możemy oprzeć go o wcześniej umieszczone w konstrukcji pręty bądź umieścić w szczelinach pozostawionych np. pomiędzy cegłami.

Porada eksperta

Gotowy ruszt oraz szufladę paleniska najlepiej kupić jeszcze przed budową grilla, ponieważ ułatwi nam to wymurowanie ścian konstrukcji. Jeśli jednak oba elementy kupujemy po wybudowaniu grilla i mamy trudności z ich dopasowaniem, możemy zlecić wykonanie ich na wymiar.

Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Blat i półki – murowany grill będzie w pełni funkcjonalny, jeśli obok rusztu znajdzie się praktyczny, łatwy do utrzymania w czystości blat. Może być on np. kamienny, ale też drewniany lub ułożony z cegieł. Z pewnością docenimy także obecność dodatków w postaci półek wykonanych ze szkła hartowanego bądź innego surowca (np. tego samego co blat). Dzięki obecności takich elementów znajdziemy miejsce do odkładania przygotowywanych potraw oraz akcesoriów do grilla. Możemy także zagospodarować przestrzeń pod nimi, która będzie odpowiednia np. do przechowywania węgla do grilla. tego typu dodatkowe elementy nie są niezbędne w projekcie grilla, jednak ich obecność z pewnością docenimy w czasie późniejszego użytkowania konstrukcji.

Budowa grilla ogrodowego z wędzarnią czy bez? – już blat i półki czynią z grilla konstrukcję wielofunkcyjną, jednak podczas projektu możemy uwzględnić inne aspekty, np. obecność wędzarni. Jeśli jesteśmy miłośnikami samodzielnie przygotowywanych wędzonych smakołyków, w projekcie grilla uwzględnijmy również elementy typowe dla wędzarni. A o tym, jak ją zbudować, piszemy w artykule Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje.