Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Obecność kącika grillowego w ogrodzie z pewnością docenią osoby, które w sezonie letnim chętnie korzystają z uroków natury. Aby takie miejsce było funkcjonale i wygodne, należy jednak uwzględnić wiele aspektów, m.in. odpowiednie stanowisko i elementy wyposażenia. W tym artykule podpowiemy, jak zaprojektować kącik grillowy spełniający nasze potrzeby.

Aranżacja ogrodu z kącikiem grillowym

Urządzając ogród, uwzględniamy w nim zwykle obecność zacisznego kącika, w którym będziemy mogli wypocząć. To strefa relaksu, chroniona przed wzrokiem osób trzecich, kurzem nawiewanym przez wiatr czy hałasem z ulicy. Miejsce takie organizujemy często na tarasie, co pozwala nam mieć do niego łatwy i szybki dostęp. Tym, co także uwzględniamy w projekcie kącika relaksu, jest nierzadko grill. Jego obecność sprawia, że zaciszny zakątek podczas biesiad przy posiłkach zmienia się w tętniące życiem centrum ogrodu.

Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Grill jest dziś niemal nieodłącznym elementem wyposażenia ogrodowego – ustawiamy go zwykle w miejscu nieopodal mebli wypoczynkowych i stołu, by mieć do niego łatwy i szybki dostęp, a także nie tracić kontaktu z gośćmi. O tym, jak powinien wyglądać nasz kącik grillowy, zadecydujmy przed ostateczną aranżacją ogrodu. Będziemy mogli zaprojektować strefę bezpieczną, funkcjonalną, a do tego w pełni prywatną.

Miejsce na grill w ogrodzie

Dobór stanowiska, które najlepiej sprawdzi się jako kącik grillowy powinien być uzależniony od kilku czynników.

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę, czy kącik grillowy ma znajdować się jak najbliżej domu, czy może w dalszej części ogrodu. Oba rozwiązania mają zalety i wady, które warto uprzednio przeanalizować. Grill na tarasie lub w innym miejscu tuż przy domu sprawi, że będziemy mieli pod ręką wszystkie najważniejsze przybory, a serowanie posiłków nie będzie kłopotliwe. Grill oddalony od budynku powoduje, że musimy przenosić do niego wszelkie składniki, a także naczynia czy sztućce. Usytuowany pomiędzy ogrodową zielenią zakątek będzie jednak bardziej nastrojowy i zapewni wyjątkową oprawę dla spotkań przy grillu.

Kolejna kwestia to przygotowanie nawierzchni pod grilla. Jeśli posiadamy taras, wygodną przestrzeń mamy już stworzoną. Jeśli natomiast decydujemy się na kącik w innym miejscu, pomyślmy o utwardzeniu terenu np. kostką brukową lub płytami betonowymi – będzie to niezbędne w sytuacji, gdy chcemy postawić grill murowany w ogrodzie, a także pozwoli uniknąć zadeptywania trawnika przez licznych gości.

Porada eksperta

Jeśli zdecydujemy się na stworzenie kącika grillowego w głębi ogrodu, z dala od budynku, zadbajmy o to, by prowadziła do niego wygodna, najlepiej utwardzona ścieżka. Możemy także dodatkowo ją oświetlić, by zapewnić sobie wygodę poruszania się po ogrodzie po zmroku.

Grilla usytuujmy w takim miejscu, by dym z niego nie przeszkadzał sąsiadom, ani nam samym. Jeśli ustawimy urządzanie blisko domu, upewnijmy się, że dym nie będzie dostawał się do naszego mieszkania. Unikajmy też stawiania grilla tuż przy murze, ponieważ szybko ulegnie zabrudzeniu od pryskającego tłuszczu czy dymu.

Grill nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin ogrodowych bądź łatwopalnych materiałów. Dobrze także, jeśli ustawimy go w miejscu zacisznym, osłoniętym przed silnym wiatrem.

Przeczytaj także: Projekt grilla ogrodowego – o czym pamiętać?

Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Miejsce na grilla możemy uwzględnić także w projekcie altany ogrodowej. Altana z grillem to dobry pomysł, który uniezależni nasze plany od kaprysów pogody. Pod zadaszeniem będziemy mogli grillować nawet w czasie deszczu, bez potrzeby zabezpieczania żywności, paleniska czy stołu przed wodą. Jeśli nie planujemy budowy altany bądź wiaty, z powodzeniem zastąpimy je także pawilonem ogrodowym.

Zastanówmy się też, z jakiego grilla będziemy korzystać: z grilla przenośnego czy stacjonarnego. Pierwszy z łatwością przestawimy w zupełnie inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba, drugi natomiast nie da nam takiej możliwości. Zanim więc zajmiemy się kwestią, jak zrobić grilla, upewnijmy się że w wybranym miejscu, w wybranej pozycji będzie on idealnie dostosowany do naszych potrzeb.

Porada eksperta

Miejsce, w którym usytuujemy grilla, należy przemyśleć szczególnie dobrze w sytuacji, gdy chcemy postawić w ogrodzie grill murowany. Taka konstrukcja wymaga odpowiedniego przygotowania nawierzchni i jest wybudowana na stałe – nie będziemy więc mogli przenieść jej w inne miejsce, gdy uznamy, że dotychczasowe stanowisko nie jest odpowiednie.

Wyposażenia kącika grillowego w ogrodzie – meble i akcesoria

Gdy zdecydowaliśmy o miejscu, w którym stworzymy kącik grillowy, pora na jego aranżację. Poza samym grillem powinniśmy wyposażyć je w meble i akcesoria, które umożliwią wygodne grillowanie, ale też jedzenie i odpoczynek.

Dobór mebli ogrodowych powinien uwzględniać nasze potrzeby oraz przewidywaną liczbę gości. Niezbędny jest tu duży stół ogrodowy, który pomieści potrawy zdejmowane z rusztu, zastawę stołową i napoje. W dalszej kolejności zadbajmy o siedziska. Do stołu dokupmy komplet krzeseł bądź kilka z nich zastąpmy wygodną ławeczką ogrodową. W awaryjnych sytuacjach możemy wykorzystać także siedziska ogrodowe wykonane samodzielnie, które dostawimy do stołu, gdy liczba gości nieoczekiwanie się powiększy.

Porada eksperta

W kąciku grillowym uwzględnijmy także miejsce dla dzieci. Wygospodarujmy dla nich cienisty zakątek, który wyposażymy w niewielkie meble ogrodowe – stolik i krzesła.

Wybór mebli ogrodowych powinien być podyktowany także ich jakością – w sklepach znajdziemy zestawy wykonane z różnych surowców, a także utrzymane w różnym stylu. Piszemy o nich szerzej w tym miejscu.

Zobacz też: Zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania

Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

eśli kącik grillowy znajduje się z dala od zadaszonego tarasu bądź altany, zapewnijmy sobie także zadaszenie, które ochroni nas przed silnie palącym słońcem, a także niewielkim deszczem. Wystarczy w tym celu jeden z większych parasoli ogrodowych.

Czy wiesz, że...

Na grillowisku przyda się pokrowiec na grilla, którym zabezpieczymy nieużywany sprzęt, szereg akcesoriów, np. widelec czy łopatka, a także –jeśli dysponujemy tradycyjnym grillem – podpałka i węgiel. Miejsce do ich przechowywania można wygospodarować w pobliżu grilla – będzie to możliwe szczególnie wtedy, jeśli tworzymy go od podstaw i dopiero projektujemy.

Rośliny do ogrodu – jakimi gatunkami obsadzić grillowisko?

Jeśli nasz ogród jest już obsadzony roślinami, nasadzenia możemy wykorzystać w roli parawanu, który wydzieli kącik grillowy i zapewni nam prywatność. Jeśli jednak dopiero przystępujemy do obsadzania zakątka, możemy w tym celu wykorzystać różne gatunki roślin – od iglastych drzew lub krzewów, np. tuj, cisów czy żywotników, przez gatunki liściaste, np. bukszpan czy ligustr pospolity, aż po wysokie byliny, które uzupełnią puste miejsca i urozmaicą nasadzenia.

Doskonałym pomysłem na wydzielenie kącika grillowego w ogrodzie jest także zastosowanie pnączy. Tego typu rośliny wymagają jednak podpór – najlepiej połączyć je więc z kratkami ogrodowymi bądź wykorzystać w połączeniu z płotem osłonowym. Składające się na niego drewniane panele pozwalają na błyskawiczne i skuteczne zasłonięcie wybranego fragmentu przestrzeni, a obsadzone pnączami szybko zmienią się w ścianę zieleni (aby pędy roślin mogły się po nich wspinać, ustawmy przy nich np. bambusowe podpory).

Jak stworzyć kącik grillowy w ogrodzie?

Wśród gatunków roślin pnących wymienić można choćby winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy, powojniki, wiciokrzewy, glicynię, róże i hortensje pnące, bluszcz, a także bardzo ekspansywną roślinę, jaką jest rdest Auberta.

Jeśli w naszym ogrodzie przebywają dzieci, należy pamiętać, że wiele z roślin ogrodowych to gatunki trujące. Bluszcz, powojniki czy glicynia to tylko niektóre z nich – więcej na temat szkodliwych roślin piszemy tutaj i tutaj.

Grill w ogrodzie a bezpieczeństwo dzieci i zwierząt

Aranżacja ogrodu przed domem uwzględniająca grillowisko powinna być możliwie bezpieczna dla najmłodszych domowników oraz zwierząt domowych. Odpowiedni kącik dla dzieci to tylko jedna kwestia – pamiętajmy, że przede wszystkim musimy zachować czujność, która ustrzeże nasze dzieci przed zbliżaniem się do gorącego rusztu, dotykaniem akcesoriów czy zabawą w pobliżu grilla – szczególnie tego stacjonarnego, który może łatwo się wywrócić i spowodować groźne poparzenia.

To samo dotyczy czworonogów – najlepiej mieć je pod kontrolą, by zachęcone apetycznym zapachem nie wyrządziły sobie krzywdy, zbliżając się do gorących przysmaków czy rusztu.