Pompy nawadniające do ogrodu – wybór i zastosowanie

Pompy powierzchniowe, zatapialne, hydrofory oraz pompy specjalne. Wszystkie te urządzenia mogą okazać się wyjątkowo przydatne, jeśli w grę wchodzi nawadnianie ogrodu, działki, a nawet niewielkiego skrawka przydomowej przestrzeni. Ich działanie wybiega często także poza ogrody, ratując chociażby nasze budynki w przypadku podtopień. Oto, co warto wiedzieć o dostępnych obecnie na rynku pompach nawadniających. Ta wiedza pozwoli nam wybrać idealne urządzenie do naszego ogrodu lub na posesję.

Pompa ogrodowa OPP XKJ800P
Pompa ogrodowa OPP XKJ800P

Pompy powierzchniowe (samozasysające)

Są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w ogrodach, o czym świadczy fakt, iż zamiast pompami powierzchniowymi lub samozasysającymi, nazywane są wielokrotnie po prostu pompami ogrodowymi. Umożliwiają stworzenie systemu służącego do podlewania wielu stref na działce: trawnika, drzew, krzewów czy kwiatów. Dzięki nim jesteśmy również w stanie zaopatrzyć w wodę pozbawione jej pomieszczenie gospodarcze, altankę lub domek letniskowy. Co bardzo ważne, pompa powierzchniowa może być używana zarówno jako urządzenie stacjonarne, jak i mobilne, przenoszone w dowolne miejsca, na co pozwala jej zwarta konstrukcja. Cechą charakterystyczną tego rodzaju urządzeń jest funkcja samoodpowietrzania. Sprawia to, że wypompowują one powietrze z rury ssawnej, by następnie zassać wodę – umożliwia to z kolei łatwe pobieranie jej ze studni, a także rzek czy innych znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych. Zgodnie z nazwą, możemy je wykorzystać bez konieczności zagłębiania w wodzie. Oznacza to jednak, że ich zastosowanie jest możliwie jedynie wtedy, gdy poziom wody nie znajduje się poniżej 7 metrów od poziomu gruntu.

Pompa zatapialna MacAllister
Pompa zatapialna MacAllister

Pompy zatapialne (zanurzeniowe)

Ich działanie jest nieocenione w przypadku zalania lub podtopienia – pomagają wówczas skutecznie wypompować wodę z miejsca, w którym nie powinna się ona znajdować. Świetnie sprawdzają się także wtedy, gdy chcemy wypompować wodę ze zbiornika wodnego – zarówno naturalnego, jak i sztucznego, takiego jak basen, ogrodowe oczko wodne czy przydomowy staw (mogą one również napełniać wspomniane zbiorniki). Pompy zatapialne stanowią również świetny sposób na przepompowanie wody z beczki lub innego zbiornika w celu wykorzystania zebranej w nim deszczówki do podlania ogrodu. Są często używane do pompowania zarówno czystej, jak i brudnej wody. Jak wskazuje nam ich nazwa, w przeciwieństwie do pomp powierzchniowych umieszcza się je poniżej lustra wody, nawet jeśli głębokość zatopienia jest większa niż 7 metrów. Znacznie większa jest również ich wydajność, która sięga 15000 l/h, co sprawia, że praca z nimi przynosi oczekiwane rezultaty w szybkim tempie. Nie musimy się przy tym obawiać o uszkodzenia tego rodzaju pomp, wynikające z długotrwałego i bezpośredniego kontaktu z wodą całych ich konstrukcji, ponieważ są one w procesie produkcji zabezpieczane antykorozyjnie. To wszystko sprawia, że pompy zanurzeniowe są wykorzystywane nie tylko w ogrodnictwie, ale także w wielu gospodarstwach rolnych.

Zestaw hydroforowy MacAllister 50 l 1100 W
Zestaw hydroforowy MacAllister 50 l 1100 W

Hydrofory

Są najbardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu często stosuje się je jako elementy instalacji wodociągowych, doprowadzających wodę np. ze studni do wnętrza budynku. Stanowią wówczas alternatywne źródło zaopatrzenia miejsca mieszkalnego w wodę niezbędną do przygotowywania posiłków, utrzymywania porządku czy zachowania podstawowej higieny. Zapewniają jednocześnie stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, a przy tym umożliwiają dokładne kontrolowanie wszystkich najważniejszych parametrów użytkowych, takich jak, chociażby ilość pompowanej wody – informacje te dostępne są w wielu modelach na wyjątkowo funkcjonalnym i pomocnym wyświetlaczu, który współpracuje z hydroforem. Jako pompy do wody hydrofory mogą być oczywiście wykorzystywane również do nawadniania ogrodów. Są przydatne przy podlewaniu trawników, roślin, a także owoców i warzyw. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w domach jedno- i wielorodzinnych, domkach letniskowych, w ogrodach, na działkach, a także większych gospodarstwach rolnych. Pompy hydroforowe, mimo że są rozbudowane, zaliczamy do urządzeń stosunkowo niewielkich, dzięki czemu nie musimy posiadać dużej przestrzeni, która zapewni im prawidłową pracę. Ich wydajność jest porównywalna z pompami powierzchniowymi.

Czy wiesz, że…?

Do magazynowania wody użytkowej w dowolnie wybranym miejscu może służyć specjalny zbiornik na wodę (przeznaczony głównie do zbierania deszczówki) lub zbiornik hydroforowy (przeznaczony głównie do przetrzymywania wody do celów spożywczych i przemysłowych), współpracujący z kompatybilnymi pompami. Ich pojemność może sięgać nawet 200 l.

Pompy specjalne

Pompa powierzchniowa, zatapialna i hydrofor to nie wszystko. Na rynku dostępne są też specjalne rodzaje pomp. Są to urządzenia głębinowe, spalinowe i ręczne. Do tego grona możemy zaliczyć również pompy syfonowe do beczek.

Pompa głębinowa 750 W
 Pompa głębinowa 750 W

Pompy głębinowe – działają na podobnej zasadzie, co pompy zatapialne. Mają jednak tę przewagę, że umożliwiają wydobywanie wody ze znacznie większych głębokości – mogą bowiem tłoczyć ją nawet z głębokości 50 metrów. Z tego względu wykorzystuje się je głównie do podnoszenia i dystrybuowania wody z wierconych studni głębinowych. Warunkiem ich zastosowania jest jednak przynajmniej 4-calowa średnica rur osłonowych studni. Pompy głębinowe świetnie radzą sobie również w innych zbiornikach, wypompowując wodę z oczek wodnych czy basenów.

Pompy spalinowe – przydają się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej, którą wykorzystują wszystkie wcześniej opisane pompy. Pozwalają na dystrybuowanie wody ze studni, basenów, oczek wodnych i innych zbiorników dzięki działaniu silnika spalinowego. Wyróżniają się wydajnością i wyjątkowo solidną obudową odporną na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Większość pomp spalinowych jest bowiem produkowana ze stali, żeliwa i aluminium. Ze względu na emisję spalin są jednak najmniej ekologiczne.

Pompki ręczne – pompy samozasysające, zanurzeniowe, głębinowe i hydrofory bazują na energii elektrycznej, pompy spalinowe działają dzięki zastosowaniu paliwa, a pompki ręczne zgodnie z nazwą wykorzystują energię ludzkiego ciała. Mogą z powodzeniem stanowić wyposażenie każdego warsztatu i ogródka, służąc do przelewania cieczy oraz jej aplikowania do różnego rodzaju pojemników posiadających ciasny wlot.

Pompa syfonowa do beczek Vorel
Pompa syfonowa do beczek Vorel

Pompy syfonowe – to zdecydowanie najrzadziej wykorzystywane pompy do nawadniania. Co ciekawe, częściej niż do przepompowywania wody, służą m.in. do przepompowywania alkoholu lub benzyny. Stanowią więc bardziej wyposażenie warsztatowo-garażowe niż typowo ogrodowe. Ich gabaryty są niewielkie, a konstrukcja bardzo prosta oraz przystosowana do przepompowywania cieczy znajdującej się w beczkach. Podstawowymi elementami pompy syfonowej są wąż odpływowy i rura ssąca.

Wydajność pompy

Wybierając pompę nawadniającą do naszego ogrodu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej 2 parametry użytkowe. Pierwszym z nich jest wydajność (podawana w l/h lub l/min), drugim zaś maksymalna wysokość podnoszenia wody (podawana w m). Wydajność określa zatem, ile wody dana pompa do wody jest w stanie przetłoczyć we wskazanej jednostce czasu. Maksymalna wysokość podnoszenia oznacza z kolei wysokość, na jaką woda będzie mogła być przetłaczana od źródła do punktu docelowego. Oba te parametry określane są przez producenta danej pompy i umieszczane na karcie technicznej. Co najważniejsze, oba są od siebie zależne – im wyższa jest wydajność pompy, tym mniejsza będzie maksymalna wysokość podnoszenia wody. Aby zakupione przez nas urządzenie funkcjonowało efektywnie przez długi czas, powinno pracować w zakresie oscylującym pomiędzy jego minimalną i maksymalną wydajnością. Z tego względu w doborze odpowiedniej pompy powinien nam doradzić specjalista.

Porada eksperta:

Wybierając pompę, powinniśmy mieć na względzie nie tylko jej wydajność i maksymalną wysokość podnoszenia wody, ale także rodzaj i głębokość zbiornika oraz utrzymujący się w nim poziom lustra wody. To pozwoli nam skutecznie ją pobierać, a następnie dystrybuować zgodnie z naszymi potrzebami.

Pompa ogrodowa Karcher BP 2
Pompa ogrodowa Karcher BP 2

 

Data publikacji: 04.07.2016