Akcesoria do systemu nawadniania

Odpowiednio dobrany system nawadniania pozwala na znaczną oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy. Dzięki praktycznym akcesoriom możemy znacznie przyspieszyć i ułatwić nawadnianie nawet dużych powierzchni – o czym warto pamiętać

akcesoria do systemu nawadniania

Dlaczego warto?

Stworzenie odpowiedniego systemu nawadniania ogrodu pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu i energii, a do tego umożliwi  racjonalne wykorzystanie wody. Zaprogramowanie nawadniania na porę nocną nie obciąży sieci wodociągowej w okresie szczytu oraz zapobiegnie nadmiernemu parowaniu. Warto zastosować system nawadniania połączony z urządzeniem sterującym i czujnikami wilgotności.

Rodzaje systemów

System nawadniający może być instalacją nawadniającą ze zraszaczem lub linią kroplującą.

Instalację nawadniającą tworzą zraszacze i przewody z wodą. Zraszacze mogą być wynurzane, czyli ukryte w ziemi, a wysuwające się jedynie pod wpływem ciśnienia wody. Do wyższych roślin możemy zastosować zraszacze niewynurzalne, zamontowane na sztywnych rurkach. Zraszacze mogą być zamontowane statycznie i wytwarzać stały strumień wody albo poruszać się i nawadniać określony obszar.

Linia kroplująca składa się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz kroplowników, umieszczonych blisko roślin, z których kapie woda tuż przy korzeniach. Otwory kroplowników powinny być umieszczane z boku, a nie pod spodem, a woda powinna być odżelaziona i przefiltrowana z większych zanieczyszczeń. Możemy kupić węże z gotowymi kroplownikami, fabrycznie wmontowanymi we wnętrzu co 30-50 cm, z których sami możemy ułożyć linię. Linie mogą być tworzone z węży układanych na powierzchni lub zagłębianych w ziemi na 3-20 cm.

Dopasowanie systemu

System nawadniania należy dopasować zarówno do rodzaju uprawianych roślin jak i do kształtu działki. Warto połączyć rożne metody, wybierając najlepsze dla poszczególnych części ogrodu, co pozwoli stworzyć ekonomiczny, sprawnie działający system. Powinniśmy także liczyć się z wydajnością systemu instalacji wodociągowej. Im większe ciśnienie i wydatek wody, tym więcej urządzeń może pracować jednocześnie – możemy wówczas podzielić ogród na mniej sekcji.

Pamiętajmy, że każdy z elementów systemu nawadniania stawia opór i powoduje straty ciśnienia – im mniejsze zastosujemy średnice rur a większe odległości, tym straty ciśnienia będą większe. Dlatego warto stworzyć w ogrodzie indywidualny system dopasowany do konkretnych potrzeb i możliwości.

Przeczytaj także: Jak rozmieścić zraszacze?

Dobór akcesoriów

W zależności od tego, jak rozplanujemy nawadnianie, powinniśmy zastosować różne akcesoria. Na przykład zraszając trawnik, zamiast stałego strumienia wody możemy zastosować zraszacze ruchome, czyli turbinowe lub młoteczkowe.

Przy wyborze przewodów wodnych warto zdecydować się na te, które są odporne zarówno na wysoką temperaturę jak i na mróz, tak aby nasz system bezawaryjnie przetrwał wiele sezonów. Ważne także, aby materiał, z jakiego zostały one wykonane, był wolny od szkodliwych substancji i metali ciężkich, a także aby był zabezpieczony przed osadzaniem się glonów. Nie bez znaczenia są też solidne złączki, które zapewnią wieloletnią szczelność danych podłączeń.

- Jeśli ciśnienie pobieranej wody jest niższe niż 2 bary, warto zamontować dodatkową pompę, która zwiększy wydajność systemu.

- Jeśli ciśnienie wody jest zbyt wysokie (przekracza 4,2 bara), grozi to szybkim zużyciem i przerwaniem instalacji. Warto więc wówczas zamontować reduktor ciśnienia.

Rodzaj zastosowanej dyszy decyduje o kształcie nawadnianego obszaru. Może być to koło albo jego wycinek, czyli zakres już od 25° do 360°. Przy wąskich działkach możemy wyznaczyć do nawadniania kształt prostokąta. Wymiana dysz lub łatwa regulacja strumienia pozwala zmieniać zasięg i kształt zraszania oraz rodzaj samego strumienia.

akcesoria do systemu nawadniania

W przypadku linii kroplujących możemy stworzyć własne minilinie z cienkich i giętkich  przewodów wężowych. W odpowiednich miejscach wkłuwamy w przewody pojedyncze emitery strumienia wody, tam gdzie zachodzi taka potrzeba, czyli przy konkretnych roślinach. Linie te możemy układać faliście lub spiralnie, tak żeby odległości między przewodami wynosiły około 30-40 cm. Natomiast na długich, wąskich rabatach lepiej poprowadzić kilka równoległych linii kroplujących.

Nowoczesne węże do nawilżania kroplowego są odporne na chemikalia, zakwaszenie (do pH 20), są także zabezpieczone przed wrastaniem w otwory kroplownika korzeni roślin. Możemy je więc dowolnie układać na powierzchni lub zagłębiać w ziemi i prowadzić jak najdogodniejszą drogą dla naszych roślin.

- Bardzo praktycznym dodatkiem są sterowniki, które pozwolą automatycznie włączyć i wyłączyć system nawadniania o określonej porze. Dzięki temu ogród będzie nawodniony nawet podczas naszej nieobecności, a do tego możemy zaprogramować system tak, aby włączał podlewanie w godzinach, w których jest najniższa taryfa (czyli np. w nocy).

- Jeszcze większym udogodnieniem jest stosowanie modeli ze wbudowanymi czujnikami deszczu czy poziomu wilgotności podłoża. Wówczas system sam dopasuje częstotliwość i poziom nawadniania.

Zobacz też: Czujniki do systemów nawadniania – inteligentne i oszczędne podlewanie ogrodu

Dopasowanie do roślin

Dla poszczególnych roślin warto zastosować nieco inne instalacje i akcesoria, np.:

- dla trawnika najkorzystniejsza jest instalacja ze zraszaczami wynurzeniowymi,

- dla krzewów i rabat z bylinami – instalacja ze zraszaczami niewynurzalnymi lub linią kroplującą,

- dla niskich rabat, szpalerów czy roślinnych obwódek – linia kroplująca,

- dla skalniaka – minilinia kroplująca,

- dla warzyw – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi albo linią kroplującą,

- dla roślin w pojemnikach – minilinia kroplująca, pobierająca wodę ze zbiornika, tzw. konewka automatyczna