Produkty

Akcesoria do systemu nawadniania

Akcesoria do systemu nawadniania

Odpowiednio dobrany system nawadniania pozwala na znaczną oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy. Dzięki praktycznym akcesoriom możemy znacznie przyspieszyć i ułatwić nawadnianie nawet dużych powierzchni – o czym warto pamiętać

zraszacz obrotowyDlaczego warto?

Stworzenie odpowiedniego systemu nawadniania ogrodu pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu i energii, a do tego umożliwi  racjonalne wykorzystanie wody. Zaprogramowanie nawadniania na porę nocną nie obciąży sieci wodociągowej w okresie szczytu oraz zapobiegnie nadmiernemu parowaniu. Warto zastosować system nawadniania połączony z urządzeniem sterującym i czujnikami wilgotności.

Rodzaje systemów

System nawadniający może być instalacją nawadniającą ze zraszaczem lub linią kroplującą.

- Instalację nawadniającą tworzą zraszacze i przewody z wodą. Zraszacze mogą być wynurzane, czyli ukryte w ziemi, a wysuwające się jedynie pod wpływem ciśnienia wody. Do wyższych roślin możemy zastosować zraszacze niewynurzalne, zamontowane na sztywnych rurkach. Zraszacze mogą być zamontowane statycznie i wytwarzać stały strumień wody albo poruszać się i nawadniać określony obszar.

- Linia kroplująca składa się z rur i mikrorur doprowadzających wodę oraz kroplowników, umieszczonych blisko roślin, z których kapie woda tuż przy korzeniach. Otwory kroplowników powinny być umieszczane z boku, a nie pod spodem, a woda powinna być odżelaziona i przefiltrowana z większych zanieczyszczeń. Możemy kupić węże z gotowymi kroplownikami, fabrycznie wmontowanymi we wnętrzu co 30-50 cm, z których sami możemy ułożyć linię. Linie mogą być tworzone z węży układanych na powierzchni lub zagłębianych w ziemi na 3-20 cm.

Dopasowanie systemu

System nawadniania należy dopasować zarówno do rodzaju uprawianych roślin jak i do kształtu działki. Warto połączyć rożne metody, wybierając najlepsze dla poszczególnych części ogrodu, co pozwoli stworzyć ekonomiczny, sprawnie działający system. Powinniśmy także liczyć się z wydajnością systemu instalacji wodociągowej. Im większe ciśnienie i wydatek wody, tym więcej urządzeń może pracować jednocześnie – możemy wówczas podzielić ogród na mniej sekcji.

Pamiętajmy, że każdy z elementów systemu nawadniania stawia opór i powoduje straty ciśnienia – im mniejsze zastosujemy średnice rur a większe odległości, tym straty ciśnienia będą większe. Dlatego warto stworzyć w ogrodzie indywidualny system dopasowany do konkretnych potrzeb i możliwości.

Dobór akcesoriów

W zależności od tego, jak rozplanujemy nawadnianie, powinniśmy zastosować różne akcesoria. Na przykład zraszając trawnik, zamiast stałego strumienia wody możemy zastosować zraszacze ruchome, czyli turbinowe lub młoteczkowe.

- Przy wyborze przewodów wodnych warto zdecydować się na te, które są odporne zarówno na wysoką temperaturę jak i na mróz, tak aby nasz system bezawaryjnie przetrwał wiele sezonów. Ważne także, aby materiał, z jakiego zostały one wykonane, był wolny od szkodliwych substancji i metali ciężkich, a także aby był zabezpieczony przed osadzaniem się glonów. Nie bez znaczenia są też solidne złączki, które zapewnią wieloletnią szczelność danych podłączeń.

- Jeśli ciśnienie pobieranej wody jest niższe niż 2 bary, warto zamontować dodatkową pompę, która zwiększy wydajność systemu.

- Jeśli ciśnienie wody jest zbyt wysokie (przekracza 4,2 bara), grozi to szybkim zużyciem i przerwaniem instalacji. Warto więc wówczas zamontować reduktor ciśnienia.

- Rodzaj zastosowanej dyszy decyduje o kształcie nawadnianego obszaru. Może być to koło albo jego wycinek, czyli zakres już od 25° do 360°. Przy wąskich działkach możemy wyznaczyć do nawadniania kształt prostokąta. Wymiana dysz lub łatwa regulacja strumienia pozwala zmieniać zasięg i kształt zraszania oraz rodzaj samego strumienia.

- W przypadku linii kroplujących możemy stworzyć własne minilinie z cienkich i giętkich  przewodów wężowych. W odpowiednich miejscach wkłuwamy w przewody pojedyncze emitery strumienia wody, tam gdzie zachodzi taka potrzeba, czyli przy konkretnych roślinach. Linie te możemy układać faliście lub spiralnie, tak żeby odległości między przewodami wynosiły około 30-40 cm. Natomiast na długich, wąskich rabatach lepiej poprowadzić kilka równoległych linii kroplujących.

- Nowoczesne węże do nawilżania kroplowego są odporne na chemikalia, zakwaszenie (do pH 20), są także zabezpieczone przed wrastaniem w otwory kroplownika korzeni roślin. Możemy je więc dowolnie układać na powierzchni lub zagłębiać w ziemi i prowadzić jak najdogodniejszą drogą dla naszych roślin.

- Bardzo praktycznym dodatkiem są sterowniki, które pozwolą automatycznie włączyć i wyłączyć system nawadniania o określonej porze. Dzięki temu ogród będzie nawodniony nawet podczas naszej nieobecności, a do tego możemy zaprogramować system tak, aby włączał podlewanie w godzinach, w których jest najniższa taryfa (czyli np. w nocy).

- Jeszcze większym udogodnieniem jest stosowanie modeli z wbudowanymi czujnikami deszczu czy poziomu wilgotności podłoża. Wówczas system sam dopasuje częstotliwość i poziom nawadniania.

Dopasowanie do roślinwąż ogrodowy

Dla poszczególnych roślin warto zastosować nieco inne instalacje i akcesoria, np.:

- dla trawnika najkorzystniejsza jest instalacja ze zraszaczami wynurzeniowymi,

- dla krzewów i rabat z bylinami – instalacja ze zraszaczami niewynurzalnymi lub linią kroplującą,

- dla niskich rabat, szpalerów czy roślinnych obwódek – linia kroplująca,

- dla skalniaka – minilinia kroplująca,

- dla warzyw – instalacja nawadniająca ze zraszaczami niewynurzalnymi albo linią kroplującą,

- dla roślin w pojemnikach – minilinia kroplująca, pobierająca wodę ze zbiornika, tzw. konewka automatyczna

 

 

 

Data publikacji: 03.02.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nawadnianie ogrodu jesienią - czy jest konieczne?

Nawadnianie ogrodu jesienią - czy jest konieczne?
Nawadnianie to jedno z podstawowych zadań każdego ogrodnika. Niezmiernie istotne jest to w czasie sezonu wegetacyjnego, gdy w ciągu dnia występują wys...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Akcesoria do systemu nawadniania