Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Podlewanie jest jedną z podstawowych czynności, jakie wykonujemy podczas prac ogrodowych. Aby jednak dostarczanie wody korzystnie wpływało na rozwój roślin, należy robić to umiejętnie. Jak podlewać wybrane gatunki i jakie akcesoria będą w tym celu przydatne?

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Nawadnianie ogrodu – które rośliny potrzebują podlewania?

Wśród szerokiej gamy roślin ogrodowych znajdziemy okazy o różnej morfologii i wymaganiach. Niektóre z nich wykształcają głęboki bądź silnie rozgałęziony system korzeniowy, co sprawia, że mogą pobierać wodę z głębszych partii ziemi. Inne natomiast wykształciły grube i mięsiste liście, w których mogą ją magazynować i tym samym przetrwać okres suszy. Jeszcze inne gatunki (np. o płytkim systemie korzeniowym) wymagają natomiast obfitego podlewania – niedobór wody w szybkim tempie powoduje ich wiotczenie, a w ostateczności nawet obumarcie. Na niedobór wody wrażliwe są zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawne. Zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgoci wymagają również okazy młodsze lub dopiero zasadzone, które nie mają jeszcze zbyt silnie wykształconych korzeni. Obecność wody w ziemi jest też warunkiem uprawy wielu roślin preferujących podłoże wilgotne. Pamiętajmy ponadto, że bez podlewania nie obejdą się także rośliny uprawiane w donicach i innych pojemnikach – wypełniająca je ziemia w czasie upałów wysycha bardzo szybko, co wiąże się z potrzebą intensywnego jej nawadniania.

Czy wiesz, że...

Do roślin, które najczęściej wymagają podlewania, zaliczają się m.in.:

- trawa,
- azalie i rododendrony,
- róże,
- hortensje,
- powojniki,
- funkie,
- tuje,
- warzywa, np. papryka, pomidory, ogórki, sałata,
- owoce, np. maliny, borówka amerykańska.

Podlewanie trawnika

Podlewanie z trudem wyhodowanej, zielonej murawy jest jednym z czynników wpływających na jej dobrą kondycję. Zabieg ten jest wyjątkowo ważny w okresie suszy, gdy źdźbła są szczególnie podatne na uszkodzenia. Zakorzenioną trawę podlewamy w miarę potrzeb – zwykle wystarczy robić to 2 razy w tygodniu, a w okresie upałów – 3 razy. Należy przy tym pamiętać, by dostarczyć murawie odpowiednio dużą ilość wody, która przeniknie do głębszych warstw gleby, sprzyjając rozrostowi jej korzeni.

Pistolet wielofunkcyjny Verve zestaw S

Jakie sprzęty ogrodowe nadają się do podlewania trawnika? Możemy wykorzystać zwykły wąż ogrodowy wyposażony w wielofunkcyjny pistolet ogrodowy, który umożliwi nam ustawienie delikatnego strumienia wody. Jeśli natomiast chcemy uniknąć potrzeby osobistego operowania wężem, wyposażmy się w jeden ze stacjonarnych zraszaczy ogrodowych, które się do niego podłącza. Po ustawieniu go w wybranym miejscu, trawnik będzie podlewany bez naszego udziału.

Jeszcze jedną metodą podlewania trawnika jest wykonanie systemu nawadniania ogrodu obejmującego zamontowane na stale w podłożu zraszacze wynurzalne.

Przeczytaj także: Oszczędne podlewanie ogrodu – jak to robić?

Podlewanie kwiatów i innych roślin ozdobnych

Wśród roślin ozdobnych wymagających podlewania znajdziemy zarówno kwiaty, jak i krzewy oraz drzewa. Podobnie jak w przypadku podlewania trawnika powinniśmy zadbać o to, by dostarczyć wodę do tych warstw podłoża, w których znajduje się największa masa korzeni. Nawilżenie gleby jedynie powierzchniowo powoduje, że korzenie roślin zaczynają rozwijać się blisko pod powierzchnią ziemi, a to sprawia, że są jeszcze bardziej narażone na przesuszenie.

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Podczas podlewania rabat kwiatowych, krzewów ozdobnych czy żywopłotów z tui możemy posiłkować się oczywiście wężem ogrodowym bądź konewką. W tym wypadku najlepiej korzystać z jednstajnego strumienia wody, który będziemy mogli skierować precyzyjnie w wybrane miejsce – mamy wtedy pewność, że woda nie zmoczy liści roślin. Pamiętajmy jednocześnie, że strumień ten nie może być zbyt silny, by nie wymywał ziemi spośród bryły korzeniowej. Aby zmniejszyć siłę, z jaką woda uderza o ziemię, możemy zbliżyć wylot węża lub konewki jak najbardziej do podłoża.

Praktycznym oraz bardzo oszczędnym sposobem nawadniania rabat oraz żywopłotów jest podlewanie kropelkowe. W metodzie tej wykorzystuje się linie kroplujące i taśmy kroplujące, które powoli i równomiernie doprowadzają wodę do podłoża, dostarczając ją bezpośrednio do korzeni roślin. Takie elementy można rozprowadzić na powierzchni ziemi, gdzie wśród kwiatów i krzewów nie będą widoczne, a także ukryć pod jej powierzchnią.

Czy wiesz, że...

Podlewanie kropelkowe pozwala na znaczną oszczędność wody, a także sprzyja zdrowemu rozwojowi roślin, które w przypadku zmoczenia liści mogą ulec poparzeniom słonecznym lub zostać zaatakowane przez choroby.

Podczas podlewania roślin takich jak tuje, róże czy funkie dokładajmy starań, by nie moczyć ich pędów ani liści. Niektóre gatunki roślin, np. rododendrony, będą z kolei wdzięczne za taki zabieg. W tym celu można skorzystać z węża ogrodowego z odpowiednią końcówką, którą ustawimy w taki sposób, by emitowała rozproszony strumień w formie mgiełki – mamy dzięki temu pewność, że liście ani pędy naszych okazów nie zostaną uszkodzone w czasie pielęgnacji.

Nawadnianie ogrodu warzywnego

Podlewanie jest także niezbędne w przypadku warzyw, które potrzebują odpowiedniej dawki wody, by wydać zadowalający plon. Dużej ilości wilgoci potrzebują już umieszczone w glebie nasiona – aby je podlać, korzystamy z delikatnego strumienia wody, który nie wymyje materiału siewnego z podłoża. W tym celu skorzystajmy z konewki wyposażonej w sitko o małych oczkach bądź z delikatnego strumienia płynącego z węża ogrodowego.

Wschodzące na zagonach warzywa traktujemy podobnie – podlewamy je delikatnie, by nie uszkodzić wątłego systemu korzeniowego. Niektóre z gatunków roślin uprawnych, np. sałatę, pomidory, kalafior, ogórki czy cukinię, podlewamy tak, by nie moczyć ich liści – wodę lejemy więc nie od góry, ale bezpośrednio do ziemi. Ilość dostarczanej wody powinna być odpowiednia do wymagań danego gatunku i dopasowana do fazy wzrostu roślin – zwykle warzywa potrzebują najwięcej wody w czasie zawiązywania owoców, a jej niedobór może przyczynić się do osłabienia plonów.

Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu – najczęstsze błędy

Porada eksperta

Podobnie jak w przypadku grządek kwiatowych i ozdobnych rabat, również w warzywniku warto zastosować system podlewania kropelkowego, który w oszczędny sposób zasili grządki w wodę. Znajdzie on zastosowanie zarówno podczas podlewania pomidorów, ogórków, kalafiora czy fasoli, jak i truskawek, borówek i drzewek owocowych.

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Nawadnianie ogrodu – podstawowe zasady

Podczas nawadniania ogrodu musimy pamiętać o zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam odpowiednio zadbać o uprawiane przez nas rośliny. Do najważniejszych z nich należy odpowiednia pora podlewania – jest nią ranek oraz późne popołudnie, kiedy ograniczone zostanie parowanie wody z podłoża. Jeśli rośliny zraszamy, lepiej nie robić tego wieczorem – ich pędy pozostaną mokre, a to sprzyja rozwojowi chorób.

Ważnym aspektem jest także dostarczanie wody w prawidłowy sposób – dopasujmy więc akcesoria do wymagań poszczególnych roślin, ich wielkości oraz wieku. Do podlewania dorodnych warzyw czy krzewów róż możemy użyć np. konewki bez sitka, a do podlewania trawnika – zraszacza ogrodowego.

Nie bez znaczenia jest także ilość dostarczanej roślinom wody. Tutaj pod uwagę weźmy zapotrzebowanie wybranych gatunków na wilgoć oraz fazę wzrostu, w której się znajdują, a także stosujmy ogólną zasadę mówiącą o tym, że lepiej podlewać obficiej a rzadziej, niż słabiej a częściej. Warto zaznaczyć, że na rozwój roślin niekorzystnie wpływa nie tylko niedobór wody – równie negatywne skutki może przynieść przelewanie roślin. Więcej błędów popełnianych podczas podlewania roślin znajdziesz w tym artykule.

To, w ile wody będziemy musieli zaopatrzyć rośliny, zależeć będzie także od innych czynników. Dużą rolę pełni rodzaj gleby ogrodowej, ale również warunki pogodowe, np. poziom nasłonecznienia, opady atmosferyczne czy temperatura.

Uwaga!

Podlewając rośliny, pamiętajmy o tym, żeby wodę rozlewać po grządkach i rabatach „częściami", tak by jej nadmiar nie spowodował powstania kałuży. Aby odpowiednio nawodnić ziemię, najlepiej podlewać wybrane części ogrodu kilkukrotnie.

Szczególną uwagę zwróćmy na jednoroczne rośliny doniczkowe, np. lobelie, surfinie czy pelargonie – w czasie upałów mogą wymagać podlewania nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Potrzebie intensywnego nawadniania kwiatów balkonowych sprzyjają niewielki pojemniki, w których je hodujemy, oraz stanowisko w pełnym słońcu. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, liście tych roślin także powinny pozostawać suche.

Do podlewania roślin ogrodowych wykorzystujmy także wodę odpowiedniej jakości – najlepsza będzie do tego deszczówka. Aby mieć do niej dostęp, wyposażmy się w specjalny zbiornik, do którego będziemy mogli ją zbierać.