Prawidłowe rozmieszczenie warzyw w ogrodzie

Przydomowe warzywniki są coraz częściej spotykane w naszych ogrodach. Uprawa własnych warzyw to bardzo przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie, zwłaszcza gdy następuje moment zbioru plonów. Aby cieszyć się smakowitymi warzywami i owocami, które sami wyhodujemy, musimy dobrze zaplanować nasz ogródek.

Prawidłowe rozmieszczenie warzyw w ogrodzie

Przydomowy warzywnik może być ciekawą odmianą dla zapalonych ogrodników. Możliwość zebrania i zjedzenia pysznych warzyw na pewno przysporzy nam jeszcze więcej radości z prac ogrodniczych. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z pięknego trawnika, krzewów i kwiatów. Dla ogródka warzywnego wystarczy wygospodarować niewielki skrawek ziemi. Planując prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych warzyw w ogrodzie, możemy mieć pewność, że zapewnimy im dobre warunki do wzrostu.

Zakładamy warzywnik

Gdy już wybraliśmy miejsce, w którym będziemy hodować warzywa, musimy przygotować podłoże. Należy oczyścić glebę, przeorać ją i wzbogacić o podłoże przeznaczone do uprawy warzyw. Kolejnym etapem jest wydzielenie ścieżek w warzywniku – przecież jakoś musimy zebrać te wszystkie pyszne warzywa, które wyhodujemy. Przystępując do rozmieszczania poszczególnych roślin musimy mieć na uwadze wymagania, jakie mają konkretne gatunki. Przykładowo rzodkiewka czy sałata lubią półcieniste miejsca. Bardzo ważne jest, aby rośliny osiągające większe rozmiary nie zasłaniały tych mniejszych. Najlepiej jest umieścić je w tylnej części ogródka lub pod płotem. Jeśli nasz warzywnik nie jest zbyt wielkich rozmiarów, warto jest tak skomponować rosnące obok siebie rośliny, aby możliwie najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń. Obok długo rosnących pomidorów możemy posiać rzodkiewkę, która urośnie znacznie szybciej i w jej miejsce możemy zasiać kolejne warzywo.

Prawidłowe rozmieszczenie warzyw w ogrodzie

Ogrodowi sąsiedzi

Musimy również pamiętać, że niektórych warzyw lepiej nie sadzić w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Prawidłowe usytuowanie konkretnych gatunków pozwoli wyeliminować groźbę pojawienia się chorób i szkodników. I tak przykładowo cebula bardzo dobrze się czuje w sąsiedztwie marchwi i porów. Dynia dobrze rośnie obok fasoli. Z kolei groch nie najlepiej znosi bliskość cebuli i czosnku.

Rozmieszczenie warzyw w ogrodzie jest bardzo ważnym elementem ich uprawy. Dobrze zaplanowany warzywnik ułatwi nam zapewnienie optymalnych warunków, jakich dane rośliny potrzebują. Poświęcając chwilę uwagi dobremu rozmieszczeniu i dobraniu gatunków warzyw, które będą z sobą sąsiadowały, możemy być pewni, że w efekcie otrzymamy świeże i smakowite plony. I na pewno sałatka z samodzielnie wyhodowanych warzyw będzie smakować najlepiej.