Uprawa i pielęgnacja wrzosów

Spadające z drzew liście i coraz chłodniejsze wieczory to oznaki zbliżającego się końca lata. Złota polska jesień charakteryzuje się jednak bogactwem kolorów, dlatego nieustającą popularnością cieszą się wrzosy, które właśnie w tym okresie rozkwitają.

Uprawa i pielęgnacja wrzosów

Wrzos pospolity – roślina uniwersalna

Pod koniec lata najpopularniejszymi roślinami stają się wrzosy, które doceniamy głównie ze względu na obfite kwitnienie. Możemy posadzić je bezpośrednio do ziemi w ogrodzie lub w doniczkach, które ubarwią nasze balkony i parapety. Rośliny o różnego rodzaju barwach – nie tylko w popularnym kolorze wrzosowym, ale także w odcieniach różu, bieli czy czerwieni – ożywią nasze otoczenie w pochmurne już dni. Aby jak najdłużej cieszyć się wrzosami, należy poświęcić im nieco uwagi i zadbać o ich odpowiednią pielęgnację.

Uprawa wrzosów

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie wrzosów, to pamiętajmy, iż są to rośliny kwasolubne. Należy więc zapewnić im stanowisko o kwaśnym odczynie (najlepiej o pH 4.5-5). Jeżeli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia takich wymagań, to ziemię należy wymieszać z kwaśnym torfem (pamiętajmy, że w sklepach dostępny jest również torf zasadowy, który w tym przypadku się nie sprawdzi). Wrzosy najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i półsłonecznych, osłoniętych od wiatru. Z naszym klimatem doskonale radzą sobie rośliny wyhodowane w kraju, gorzej mogą znosić go sadzonki sprowadzane z Holandii. Wrzosy najlepiej wyglądają w większych skupiskach, dlatego zaleca się sadzenie 10-15 sztuk na metr kwadratowy. W donicach i pojemnikach można sadzić je jeszcze gęściej, jednak pamiętajmy, że wrzosy to rośliny wieloletnie, które będą się jeszcze rozrastać. Sadzenie nie jest specjalnie kłopotliwe, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy, wystarczy zatem wykopać im płytki dołek.

Uprawa i pielęgnacja wrzosów

Pielęgnacja i nawożenie

Wrzosy nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak teren wokół nich warto osypać korą. Utrzymuje ona wilgoć, którą wrzosy bardzo lubią – nie mogą być jednak przelane, ponieważ może to doprowadzić do zagrzybienia. Kora chroni również przed przemarznięciem w chłodne dni, a jednocześnie ogranicza porost chwastów. Należy pamiętać także o przycinaniu wrzosów – najlepiej robić to wczesną wiosną, zaraz pod przekwitniętym pędem. Pobudza to kwitnienie roślin i pozwala na ich wzrost. W okresie wiosennym można także zasilić wrzosy nawozem wolnodziałającym. Ładny kolor i dłuższe kwitnienie zapewnią natomiast nawozy dolistne, które można aplikować w czasie kwitnienia.