Trawnik z rolki – wady i zalety

Każdy posiadacz ogrodu pragnie mieć piękny zielony trawnik. Wbrew pozorom założenie i utrzymanie darni wysokiej jakości nie jest łatwym zadaniem. Wymaga wiele pracy i zaangażowania w pielęgnację - koszenie, nawożenie, aerację, wertykulację czy podlewanie. Szczególnie trudne jest uzyskanie trawnika poprzez wysianie nasion. Rozwiązaniem jest trawa z tzw. rolki, czyli gotowa do rozłożenia darń.

trawnik z rolki

Trawa z rolki

Tego typu trawa to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych ogrodników. Darń rozwijana jest z beli na odpowiednio przygotowaną glebę. Do wyboru mamy dwa sposoby uprawy takiego trawnika. Po pierwsze darń uprawiana jest na glebie, a po osiągnięciu danej wysokości jest wycinana wraz z podcięciem korzeni. Innym rodzajem darni z rolki jest ta hodowana na izolowanej foli. Przygotowanie dla klienta takiego trawnika jest łatwiejsze, ponieważ nie trzeba go wycinać, a darń nie wrasta w podłoże. Korzenie nie są ucięte, łatwo związują się z glebą i trawa szybciej się przyjmuje.

Trawę rozwijamy na próchniczną, lekką glebę najlepiej o pH ok. 6,0. Podłoże powinno być wygrabione i wyrównane. Kolejne pasy darni rozkładamy ściśle koło siebie, nie zostawiając szczelin, tworząc tzw. cegiełkę. Następnie dociskamy trawę do ziemi, aby mogła się ukorzenić. Po założeniu trawnika warto unikać chodzenia po niej przez ok. 2 tygodnie. Pamiętajmy o starannym nawodnieniu nowego trawnika. Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawa zrośnie się z podłożem i osiągnie wysokość ok. 10 cm. Pamiętajmy, by ścinać nie więcej niż 1/3 źdźbła.

Zalety trawnika z rolki

Główną zaletą trawnika z rolki jest niezwykle szybki efekt. Czas wykształcenia darni przy uprawie z siewu do tej samej wysokości, co przy rozłożeniu z rolki, jest bez porównania. Sam siew trawy trwa kilka godzin przy dużych powierzchniach, a do tego dochodzi okres, jaki musi upłynąć od wykiełkowania nasion, aż do wykształcenia pełnowartościowego źdźbła. Trawę z rolki po prostu rozkładamy na przygotowanej wcześniej glebie. Oczywiście najlepiej, gdy zrobią to profesjonaliści, bo w gruncie rzeczy cały proces rozłożenia nie jest aż taki łatwy. Dobrze więc zaufać ludziom, którzy się na tym znają. Trawnik wygląda wtedy jak bujny, intensywnie zielony dywan, który zachwyci każdego gościa w naszym ogrodzie.

Położenie w taki sposób trawnika jest niezwykle wygodne i nie wymaga od nas uważania na działkę podczas oczekiwania na wschody trawy, co generuje czas i pieniądze, ponieważ musimy stałe podlewać nasiona i kontrolować, czy źdźbła wyłaniają się znad ziemi, czy trawnik został prawidłowo obsiany.

Ważny również jest fakt, że otrzymujemy równomierną darń, gdzie całość jest jednej wysokości i koloru. Wiele firm daje także na pewien okres od założenia gwarancję na taki trawnik. W przypadku uchybień darń jest bez problemu uzupełniana.

Zwróćmy uwagę też na to, że taki trawnik możemy zakładać podczas praktycznie całego sezonu wegetacyjnego, nie musimy czekać na lepsze warunki temperaturowe. Trawa taka ma uniwersalne przeznaczenie, możemy ją stosować zarówno dla trawników ozdobnych, jak i rekreacyjnych.

Tego typu trawnik jest mniej podatny na różnego rodzaju choroby, jest także odporniejszy na warunki środowiska. Nie przemarza tak szybko i lepiej znosi obfite opady deszczu.

Wady trawnika z rolki

Główną wadą takiej darni jest jej koszt – stosunkowo wysoki jak na kawałek zieleni w ogrodzie. Jest to ok. 35 zł za m2. Trzeba zadać sobie pytanie, czy taki bujny zielony dywan na naszej działce jest dla nas tyle wart? Wiele osób na pewno odpowie, że tak, inni, że nie, jest to oczywiście sporna kwestia. Do tego dochodzi stwierdzany przez niektórych fakt, że taki trawnik jest jakby „sztuczny”. Nie jest wynikiem naszej ciężkiej, długiej pracy, a polega jedynie na rozwinięciu rolki przez wynajętego człowieka.

trawnik z rolki

Kolejną wadą jest także proces przygotowania gleby – musi być ona odpowiednio spulchniona i mieć dobre parametry jakościowe. To wszystko wiąże się oczywiście z kosztami, które zwiększają i tak już niemałą cenę całego przedsięwzięcia. Na dodatek nie mamy pewności, że taka darń się przyjmie. Warto dodać, że trawa z rolki nie radzi sobie w miejscach zacienionych i skrajnych, czyli podmokłych lub bardzo suchych.

Cały proces układania darni nie jest prostym zadaniem, ponieważ potrzeba do tego precyzji i doświadczenia. To także wykorzystują firmy zakładające trawniki, zatem wygląd ogrodu jest zależny od wyniku czyjegoś, a nie naszego zaangażowania.