Produkty

Remont łazienki – kolejność wykonywania prac i koszty

Remont łazienki – kolejność wykonywania prac i koszty

Skucie płytek, wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej, zakup nowej armatury – łazienkę remontujemy raz na kilka lub kilkanaście lat, warto więc przy okazji poprawić wszystko, co się da. Dlatego tak ważne są szczegółowy plan remontu, podliczenie kosztów i określenie kolejności prac.

remont łazienkiJeśli nasz plan remontu nie polega jedynie na odświeżaniu i zakłada np. przeniesienie armatury w inne miejsce lub zmianę rodzaju i miejsca oświetlenia, to musimy liczyć się z koniecznością przeróbki całej instalacji. Na tym etapie warto skorzystać z porady fachowca – określi on, czy nasza wizja sprawdzi się w rzeczywistości, przybliży koszt, a w razie potrzeby zaproponuje inny projekt, który uwzględni najwygodniejsze rozmieszczenie sprzętów łazienkowych.

Niezbędni fachowcy: hydraulik i elektryk

Na początek przyda się porada hydraulika – przed remontem powinien on przede wszystkim wycenić każdy instalowany element. Koszt wykonania całej instalacji uzależniony jest od jakości zastosowanych materiałów i mieści się zwykle w przedziale od 100 zł do 300 zł za element (więcej zapłacimy np. za podłączenie baterii podtynkowej – nawet do ok. 1000 zł).

Podobnie jest z rozliczaniem instalacji elektrycznej, płacimy za wykonanie i podłączenie każdego kontaktu, łącznika i oprawy oświetleniowej. Doprowadzenie kabli będzie nas kosztowało do 70 zł/m, natomiast podłączenie pozostałych elementów od 9 zł za gniazdko elektryczne do 80 zł za oświetlenie górne. W przypadku umowy z elektrykiem należy koniecznie ustalić, kto pokrywa koszt materiałów.

Do wyliczeń należy dodać koszt oprawy oświetleniowej – od kilkudziesięciu złotych za proste rozwiązanie z marketu do nawet kilku tysięcy złotych za oświetlenie znanego projektanta. Na tym etapie prac należy wykonać ogrzewanie podłogowe i sufit podwieszany, jeśli nasz plan uwzględnia takie rozwiązania.

Skuwanie płytek – szybko, tanio, samodzielnie

Samodzielne usunięcie starych płytek to prosty sposób na zmniejszenie kosztu remontu. W tym celu musimy się jedynie zaopatrzyć w młotek i stalowy przebijak. Zanim zaczniemy skuwanie, dobrze jest sprawdzić, jak bardzo płytki przylegają do ściany i do podłogi: stukamy delikatnie w płytki, brak głuchego dźwięku wskazuje na dobre przyleganie do powierzchni.

W takiej sytuacji alternatywą staje się ułożenie nowych płytek bez konieczności skuwania starych. Pamiętajmy jednak, aby posadzka w łazience nie wystawała ponad poziom podłogi w przedpokoju – w takiej sytuacji w przypadku przecieku woda będzie miała swobodny dostęp do pozostałej części mieszkania. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na pomoc fachowców, to w zależności od regionu kraju za skucie płytek zapłacimy od 10 do 30 zł za metr kwadratowy.

Uwaga! Za wyrzucenie gruzu do śmietnika możemy słono zapłacić. Pozostałości po remoncie należy wywieźć na wysypisko lub zamówić kontener od firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją tego typu odpadów.

Gres szkliwiony Arte Pinia 45 x 45 cm szary 1,62 m2Układamy nowe płytki

Glazurnik za układanie nowych płytek (ceny za metr kwadratowy) policzy od 50 zł, za mozaikę – od 120 zł, zaś za kamień – od 100 zł. Do tego oczywiście musimy doliczyć koszt zakupu materiałów.

Cena płytek uzależniona jest od ich rodzaju i wielkości – za standardowe zapłacimy ok. 50 zł za mkw. (dobieramy do nich fugę, w odcieniu podobnym do koloru płytek lub kontrastową). Znacznie więcej będą kosztować płytki wielkoformatowe (od 100 zł za mkw.) i rektyfikowane (od 150 zł za mkw.), do tego należy doliczyć koszt zaprawy – nie powinien przekroczyć 70 zł za worek. Pozostałe prace – jak np. obłożenie wanny czy zrobienie półki z glazury – będą liczone dodatkowo, dlatego w tym przypadku koszt również najlepiej jest omówić wcześniej.

Kupujemy armaturę łazienkową

Jeśli chodzi o wybór i koszt armatury łazienkowej, to nie sposób w kilku słowach omówić rodzajów sprzętów i ich cen. Wszystko uzależnione jest od wcześniej założonego projektu, liczby baterii umywalkowych do wymiany, naszego gustu i możliwości finansowych – pojedyncze elementy wymyślnych i markowych instalacji mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z kolei armatura złożona z najtańszych produktów nieznanych marek to wydatek zaledwie kilkuset złotych.

Data publikacji: 05.08.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco
Art deco to wyjątkowo elegancki i wyróżniający się styl w architekturze. Jest synonimem wyważonej klasy i wysmakowanego piękna. To idealne rozw...
Czytaj więcej

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych i trudnych w adaptacji łazienek. Może być z brodzikiem lub bez, wykonana ze szkła, plastiku lub in...
Czytaj więcej

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Remont łazienki – kolejność wykonywania prac i koszty