Ile kosztuje remont łazienki i co wlicza się w jego koszt?

Zanim obliczysz koszt remontu łazienki – co warto przemyśleć?

Decyzja o odnowieniu łazienki podjęta – ale jaki to będzie remont? Generalna przebudowa czy odświeżenie kilku elementów? Zanim skujesz kafelki, warto przemyśleć, jakiego zakresu prac wymaga Twoja łazienka. Ma to niebagatelny wpływ na budżet.

Sprawdzenie wszystkich instalacji pomoże Ci określić, ile kosztuje remont łazienki. Skontroluj stan instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej – jeśli wymagają naprawy, lepiej zrobić to przed wykończeniem ścian i podłóg.

Do ingerencji w te systemy może zmusić Cię także zmiana układu pomieszczenia. Przeniesienie wanny czy umywalki w inne miejsce wymagać będzie przesunięcia przyłącza wody. Analogicznie zmiana umiejscowienia lampy wiąże się ze zmianą miejsca wyprowadzenia prądu. Generuje to dodatkowe koszty.

Jak sprawdzić, ile kosztuje remont łazienki? Robocizna i materiały

Istnieją dwa ważne elementy, które powinieneś zaplanowaćw budżecie przeznaczonym na remont łazienki: koszt robocizny i koszt materiałów. Oprócz nich pozostaną wydatki na usługi dodatkowe, takie jak projekt architektoniczny, wywóz odpadów czy wspomniana kontrola instalacji.

Efektów wielu prac nie widać na pierwszy rzut oka, ale to nie znaczy, że warto na nich oszczędzać. Dobrze wykonana łazienka o przemyślanym układzie posłuży Ci przez kilka do kilkunastu lat.

Aspekt, w którym możesz szukać oszczędności, to sposób i jakość wykończenia. Niektóre rozwiązania będą mniej kosztowne od innych, a dzięki materiałom z niższej półki cenowej koszt remontu łazienki może się znacząco zmniejszyć.

Ważne kryteria – ile trwa remont łazienki?

Jeśli chcesz dokładnie określić koszty remontu łazienki, zwróć uwagę na:

  • wielkość pomieszczenia,

  • zakres remontu,

  • lokalizację.

Bardzo ciekawa jest ostatnia wymieniona kwestia. Czy wiesz, że cenniki robocizny znacząco różnią się między konkretnymi regionami kraju? Koszt robocizny łazienki w kujawsko-pomorskim może wynieść dużo mniej niż w Wielkopolsce czy na Mazowszu. Lepiej nie wybierać ekipy remontowej zbyt pochopnie i porównać wcześniej kilka ofert.

Pamiętaj, że łazienka to wymagające pomieszczenie. Musisz zastosować odpowiednie materiały, odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu i nieprzepuszczające wody. Będzie to na przykład hydrofobowa farba do ścian i sufitu czy wytrzymała szafka.

Negocjując z fachowcami, możesz zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: czas. Ile trwa remont łazienki? Zazwyczaj wystarczy około trzech tygodni. Każda ekipa pracuje jednak inaczej, a nieprzewidziane zdarzenia mogą opóźnić prace o kilka dni lub tygodni.

Przed wyborem wykonawcy porównaj kilka ofert i wybierz ekipę, która ma doświadczenie i jest w stanie wykonać prace w możliwie najkrótszym czasie. Koszt robocizny łazienki może nie będzie najniższy, ale Twój komfort jest tego wart. Funkcjonowanie bez łazienki na dłuższą metę jest bardzo uciążliwe. Prawdopodobnie będziesz musiał też przechować gdzieś wyposażenie i sprzęty, które wykorzystasz w nowej aranżacji. Upewnij się, że nie poniesiesz z tego tytułu dodatkowych kosztów. A nawet jeśli – że jesteś na nie dobrze przygotowany.

Ile kosztuje remont łazienki? Rozkładamy na etapy

Dla przykładu przejdźmy teraz krok po kroku przez wszystkie elementy, które mają wpływ na koszt remontu łazienki 5m2. Robocizna i materiały to pojęcia ogólne. Co konkretnie czeka Cię podczas odnawiania łazienki?

Przygotuj przestrzeń

Po przemyśleniu projektu i kosztów przychodzi czas na praktyczną część przygotowania do remontu. Należy oczyścić przestrzeń, wyrzucić zużyte sprzęty, najczęściej także pozbyć się kafelków. Razem z kontenerem na gruz i stare, zniszczone sprzęty mamy pierwszy wydany 1000 zł – a czasem nawet 1500 zł.

Zadbaj o instalacje

W pierwszej kolejności zatroszcz się o to, czego nie widać. Hydraulika i elektryka mają niebagatelny wpływ na to, ile kosztuje remont łazienki. Robocizna w tym wypadku rozliczana jest za punkty przyłączenia. Jeśli Twoja instalacja wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna wymagają wymiany, możesz zapłacić ok. 100 zł za każde przyłącze prądu i nawet 500 zł za przyłącze wody. W standardowym układzie daje to sumę rzędu 2500-3000 zł.

Wybierz kafelki

Po rozprawieniu się z instalacjami można przygotować bazę pod położenie płytek. Na podłodze przyda się wylewka samopoziomująca, na przykład sprawdzonej marki Atlas. Jej koszt razem z wykonaniem w łazience o powierzchni 5 m2 to około 250 zł. Przygotowanie ścian to podobny koszt jednostkowy, ale za to większa powierzchnia. Za 15m2 ścian zapłacisz około 500-700 zł.

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience? Dużo zależy od standardu wybranej glazury. Ceny płytek wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Potrzebne będą także kleje i fugi oraz preparat gruntujący. Kompleksowa wycena okładziny na podłodze i na ścianach sięgać będzie 3000 zł.

Płytki czy farba? A może tapeta?

Ostatni krok to malowanie sufitu. Użyj do niego farby lateksowej, na przykład zgaszonego różu z serii Dulux EasyCare. Do pełnego zabezpieczenia powierzchni przydadzą się 2-3 warstwy. Farby odporne na wilgoć możesz też wykorzystać, aby zaoszczędzić na wykończeniu ścian. Po prostu pozostaw płytki w newralgicznych punktach przy wannie lub umywalce, a resztę powierzchni pomaluj. Możesz zrobić to sam lub z pomocą fachowca.

Dzięki nowoczesnym technologiom w łazience możesz zastosować także tapetę. Zdecyduj się jednak na odporną na wilgoć tapetę winylową dobrej jakości. W sklepie Castorama możesz kupić na przykład tapety winylowe GoodHome w modnych i ciekawych wzorach.

Biały montaż

Obliczając, ile kosztuje remont łazienki, nie sposób zapomnieć o armaturze. Sprzęty takie jak umywalka, toaleta, prysznic czy wanna to nie tylko cena zakupu, ale i koszt robocizny. Łazienki w bloku zazwyczaj wyposażone są także w pralkę.

Biały montaż może łatwo pochłonąć największą część budżetu przeznaczonego na remont łazienki. Ile kosztuje wymiana wszystkich sprzętów? Może to być nawet kilka tysięcy.

Co jeszcze do nowej łazienki?

O pewnych sprawach myślimy często jak o drobnych wydatkach, nie zastanawiając się nad ich realną sumą. Niektóre drobiazgi kupujemy często bezrefleksyjnie – wybieramy stojak lub lustro, nie zastanawiając się nad tym, ile kosztuje. Remont łazienki to duży wydatek, w którym giną takie kwoty, ale warto mieć je na uwadze w ogólnym rachunku.

Do prawie gotowej łazienki możesz potrzebować jeszcze między innymi drzwi, dekoracji czy półek. Wymiana grzejnika z montażem będzie kosztować ok. 600 zł. Oczywiście trudno przewidzieć zakup każdej małej dekoracji, ale dla bezpieczeństwa załóż w budżecie zapasowe kilkaset złotych na ten cel.

Przykładowy kosztorys remontu łazienki

Odnowienie łazienki to spory wydatek, którego nie sposób zaplanować co do złotówki. Mimo to oszacowanie budżetu pozwala lepiej się przygotować przed tak wymagającym remontem. Podsumowując koszty omówione powyżej, możesz obliczyć, ile mniej więcej przyjdzie Ci wydać.

Generalny remont łazienki z wymianą wszystkich sprzętów, położeniem nowych kafelków i odnowieniem instalacji może kosztować średnio blisko 15 000 zł. W zależności od jakości wykończenia i cennika robocizny ten koszt waha się między 10 000 a 30 000 złotych – i więcej.

Remont łazienki – koszt zależy od… Ciebie

Jeśli wyliczony budżet nie do końca zgadza się z Twoimi możliwościami finansowymi, istnieje wiele sposobów, aby wykonać tańszy remont łazienki. Koszt robocizny obniżysz, wykonując samodzielnie najprostsze prace, np. malowanie czy montaż mebli. Materiały dostępne na rynku mają bardzo zróżnicowane ceny, a niektóre wskazane rozwiązania pochłoną mniej pieniędzy niż inne.

Uważaj jednak, aby nie przesadzić z obniżkami. Tańsze rozwiązania mogą zaniżyć standard wykończenia łazienki, a przez to przyspieszyć konieczność kolejnego remontu. Aby wybrać wysokiej jakości materiały w przystępnych cenach, rozejrzyj się wśród produktów oferowanych w sklepach Castorama. Znajdziesz u nas wiele akcesoriów łazienkowych, a także narzędzi, które pomogą Ci stworzyć piękną łazienkę na lata.