Samodzielny remont łazienki - przygotuj narzędzia i materiały

Remont łazienki jest jednym z najtrudniejszych i najkosztowniejszych przedsięwzięć renowacyjnych. Nie oznacza to jednak, że jest to zadanie niewykonalne – możemy je przeprowadzić samodzielnie. Gdy zdecydujemy się na prace remontowe w łazience, należy się do nich odpowiednio przygotować.

remont łazienki

Prace remontowe w takim pomieszczeniu jak łazienka wymagają większej ilości specjalnych narzędzi i materiałów niż w przypadku innych pomieszczeń. Odnowa łazienki oznacza zazwyczaj przeprowadzenie bardziej skomplikowanych prac od zmiany koloru ścian. Dlatego też gdy chcemy samodzielnie wykonać renowację łazienki, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt oraz zakupić odpowiednie materiały.

Niezbędne narzędzia

Dobór sprzętu, który pomoże nam przywrócić świetność naszej łazience, jest uzależniony od stopnia zaawansowania przeprowadzanych prac. Zakładamy jednak, że wszystkie prace hydrauliczne pozostawiamy fachowcom i o ten zakres robót nie będzie nas martwił.

Powinniśmy za to zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą nam skuć stare płytki. Sprawdzi się tu zarówno młotek oraz stalowy przebijak, ale możemy także usprawnić sobie pracę za pomocą młotowiertarki, która posiada funkcję kucia. W kolejnym etapie prac, jakim będzie usuwanie pozostałości kleju oraz wyrównywania ścian, na pewno przydatna będzie szlifierka – dzięki niej nasza praca będzie znacznie bardziej efektywna. Przy wyrównywaniu ścian i posadzek nie możemy obejść się bez poziomicy – z nią będziemy mieli gwarancję, że poprawione przez nas powierzchnie są idealnie proste. Niezbędne będą nam również wszelkie szpachelki, przydatne przy kładzeniu płytek, oraz specjalne urządzenie niezbędne do ich cięcia. Skorzystamy również na pewno z wiertarki czy innych urządzeń przydatnych przy wszelkich remontach.

Samodzielny remont łazienki

Potrzebne materiały

Poszukując materiałów niezbędnych do remontu musimy mieć na uwadze przede wszystkim ich jakość. Remont łazienki przeprowadza się raz na kilka lub kilkanaście lat. Musimy na pewno zaopatrzyć się w kleje dostosowane do rodzaju płytek, jakie będziemy kłaść – w zależności od rozmiarów glazury, wybieramy odpowiedni klej. Musimy także zakupić odpowiednie do łazienki fugi oraz specjalne krzyżyki, które pozwolą nam zachować równe odległości pomiędzy płytkami. Zaopatrujemy się też w silikon, którym uszczelnimy newralgiczne miejsca. W zależności od charakteru prac musimy zakupić również regipsy, grunt do ścian oraz farby.

Gdy przygotujemy się należycie do remontu łazienki, można będzie przeprowadzić prace renowacyjne w bezproblemowy sposób. Specjalne narzędzia i dobrze dobrane materiały na pewno usprawnią naszą pracę, dzięki czemu efekt końcowy będzie bardziej spektakularny.

Remont łazienki często się wiąże z wymianą ceramiki sanitarnej. O tym, co i jak wybrać, dowiecie się z tego artykułu.

 

Data publikacji: 07.11.2014