Produkty

W jaki sposób rozmnaża się jukę?

W jaki sposób rozmnaża się jukę?

Rozmnażanie roślin to idealny sposób na powiększenie swojej kolekcji danego gatunku. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy nasz zielony okaz ma już swoje lata i nie wygląda zbyt atrakcyjnie – z jego części możemy utworzyć wiele sadzonek i uzyskać młodych roślin. Także w przypadku juki istnieje możliwość jej rozmnożenia.

jukiCharakterystyka juki

Określenie juka stosuje się zarówno do gatunku domowego, doniczkowego, jak i form ozdobnych, ogrodowych. Te uprawiane w domu kwitną rzadko, natomiast rosnące na zewnątrz tworzą okazałe, wysokie i szalenie dekoracyjne kwiatostany.

Juka gwatemalska, najpopularniejszy gatunek doniczkowy, sprzedawana jest przeważnie z grubym pniem, na którym rozlokowane są gęste rozety liści. Natomiast gatunki ogrodowe, jak np. juka karolińska, przybierają formę skupiska ostro zakończonych liści, z którego środka wyłania się w czerwcu okazały, ozdobny kwiatostan.

Rozmnażanie juki ogrodowej

Oczywiście najprostszym sposobem rozmnożenia juki jest jej podział na mniejsze części. Wiosną tworzymy sadzonki, rany powstałe przy tej okazji zabezpieczamy preparatem grzybobójczym - podobnie robimy u świeżo pobranych części rośliny. Nowe sadzonki wsadzamy do ziemi, przycinamy liście i podlewamy.

Innym rodzajem rozmnażania jest wysiew. Nasiona w kształcie kapsułek nanosimy na ziemię – dobrze, by była ona przepuszczalna, np. z dodatkiem piasku. Unikajmy ostrego słońca oraz zapewnijmy nasionom temperaturę ok. 21-22 oC. Pamiętajmy także o wysokiej wilgotności podłoża. Po wykiełkowaniu siewki przenosimy w jasne miejsce. Po osiągnięciu większych rozmiarów sadzimy rośliny w stałe miejsce w ogrodzie.

Rozmnażanie juki domowejprzesadzanie juki

Juka doniczkowa wytwarza ulistnione młode odrosty, które z powodzeniem możemy wykorzystać do rozmnażania. Wiosną oddzielamy daną część od głównego pędu i umieszczamy w podłożu, aby się ukorzeniła. Zastosować możemy lekko wilgotny piasek. Przed sadzeniem warto zaczekać, aż liście sadzonki lekko przeschną. Po paru tygodniach, gdy pojawią się korzenie, przesadzamy młodą jukę do doniczki z uniwersalnym podłożem.

Możemy również podzielić pień juki na 10-centymetrowe części. Dolną część traktujemy ukorzeniaczem, górną zaś węglem drzewnym. Następnie taką sadzonkę umieszczamy w podłożu i ustawiamy całość w ciepłym oraz jasnym miejscu.

Inną metodą, nieco trudniejszą, jest rozmnażanie przez odkład powietrzny. Pień juki owijamy np. ligniną i folią. Musimy zachować stałą, wysoką wilgotność wewnątrz tejże konstrukcji. W momencie pojawienia się korzeni odcinamy je od rośliny głównej i umieszczamy w doniczce.

Data publikacji: 23.07.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja

Sansevieria – odmiany i pielęgnacja
Poszukujesz do swojego domu rośliny łatwej w uprawie o efektownym wyglądzie? Poznaj Sansevierię. Odmiany tej rośliny mogą mieć szerokie, wąskie lub cy...
Czytaj więcej

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Palma Areca – pielęgnacja. Jak o nią dbać?
Poszukujesz efektownej rośliny do salonu lub sypialni? Doskonałym wyborem będzie palma Areca. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Dzięki o...
Czytaj więcej

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

W jaki sposób rozmnaża się jukę?