W jaki sposób rozmnaża się jukę?

Rozmnażanie roślin to idealny sposób na powiększenie swojej kolekcji danego gatunku. Jest to także dobre rozwiązanie, gdy nasz zielony okaz ma już swoje lata i nie wygląda zbyt atrakcyjnie – z jego części możemy utworzyć wiele sadzonek i uzyskać młodych roślin. Także w przypadku juki istnieje możliwość jej rozmnożenia.

juka

Charakterystyka juki

Określenie juka stosuje się zarówno do gatunku domowego, doniczkowego, jak i form ozdobnych, ogrodowych. Te uprawiane w domu kwitną rzadko, natomiast rosnące na zewnątrz tworzą okazałe, wysokie i szalenie dekoracyjne kwiatostany.

Juka gwatemalska, najpopularniejszy gatunek doniczkowy, sprzedawana jest przeważnie z grubym pniem, na którym rozlokowane są gęste rozety liści. Natomiast gatunki ogrodowe, jak np. juka karolińska, przybierają formę skupiska ostro zakończonych liści, z którego środka wyłania się w czerwcu okazały, ozdobny kwiatostan.

Rozmnażanie juki ogrodowej

Oczywiście najprostszym sposobem rozmnożenia juki jest jej podział na mniejsze części. Wiosną tworzymy sadzonki, rany powstałe przy tej okazji zabezpieczamy preparatem grzybobójczym — podobnie robimy u świeżo pobranych części rośliny. Nowe sadzonki wsadzamy do ziemi, przycinamy liście i podlewamy.

Innym rodzajem rozmnażania jest wysiew. Nasiona w kształcie kapsułek nanosimy na ziemię – dobrze, by była ona przepuszczalna, np. z dodatkiem piasku. Unikajmy ostrego słońca oraz zapewnijmy nasionom temperaturę ok. 21-22°C. Pamiętajmy także o wysokiej wilgotności podłoża. Po wykiełkowaniu siewki przenosimy w jasne miejsce. Po osiągnięciu większych rozmiarów sadzimy rośliny w stałe miejsce w ogrodzie.

juka

Rozmnażanie juki domowej

Juka doniczkowa wytwarza ulistnione młode odrosty, które z powodzeniem możemy wykorzystać do rozmnażania. Wiosną oddzielamy daną część od głównego pędu i umieszczamy w podłożu, aby się ukorzeniła. Zastosować możemy lekko wilgotny piasek. Przed sadzeniem warto zaczekać, aż liście sadzonki lekko przeschną. Po paru tygodniach, gdy pojawią się korzenie, przesadzamy młodą jukę do doniczki z uniwersalnym podłożem.

Możemy również podzielić pień juki na 10-centymetrowe części. Dolną część traktujemy ukorzeniaczem, górną zaś węglem drzewnym. Następnie taką sadzonkę umieszczamy w podłożu i ustawiamy całość w ciepłym oraz jasnym miejscu.

Inną metodą, nieco trudniejszą, jest rozmnażanie przez odkład powietrzny. Pień juki owijamy np. ligniną i folią. Musimy zachować stałą, wysoką wilgotność wewnątrz tejże konstrukcji. W momencie pojawienia się korzeni odcinamy je od rośliny głównej i umieszczamy w doniczce.