LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Krzewy wiecznie zielone – czym się charakteryzują i które najlepiej wybrać?

Rośliny wiecznie zielone to takie, które przez cały rok pozostają ulistnione. Szczególnie widoczne jest to zimą, kiedy znad śnieżnego puchu wyłaniają się zielone plamy roślin. Chcesz dowiedzieć się więcej o krzewach wiecznie zielonych? Przeczytaj nasz artykuł!

Krzewy wiecznie zielone

Zielony ogród to miejsce, w którym możesz odpocząć, zrelaksować się, zjeść posiłek czy poczytać książkę. Gdy przychodzi jesień, a następnie zima, ta część posesji zwykle staje się bardzo ponura. Znika zielona trawa oraz kolorowe kwiaty, liście opadają z drzew. Jest jednak sposób na to, by móc cieszyć się ogrodem również o tej porze roku. Rozwiązaniem tego problemu są rośliny wiecznie zielone.

Krzewy wiecznie zielone – co to takiego? 

Rośliny wiecznie zielone do ogrodu sprawiają, że jest on ozdobiony przez cały rok. Dzięki nim Twój zielony zakątek przez 12 miesięcy wygląda wspaniale. Często rośliny wiecznie zielone określa się inaczej, jako zimozielone. Czy to na pewno oznacza to samo? Niekoniecznie. Dla osób, które nie zajmują się na co dzień botaniką czy aranżacją ogrodów, może to być mylące, jednak  „roślina wiecznie zielona” i „zimozielona” nie jest synonimem.

Rośliny wiecznie zielone do ogrodu to gatunki, które utrzymują swoje liście w okresie od 3 do 11 lat. Dzięki nim mogą asymilować, regulować swoją wilgotność czy wymieniać powietrze. Trwałość liści jest w tym przypadku uzależniona od gatunku. Zależy to także od warunków klimatycznych, w których roślina egzystuje. Wymiana liści następuje praktycznie niezauważalnie, dlatego wydaje się, że są one obecne przez cały czas na gałęziach. 

Z kolei rośliny zimozielone to gatunki, które swoje liście zachowują również po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Pozostają one na gałęziach podczas zimy. Wymiana liści następuje dopiero wiosną, dzięki czemu również jest to proces praktycznie niezauważalny. 

Dlaczego warto postawić na krzewy wiecznie zielone? Zimą człowiek może zacząć tęsknić za kolorami lata oraz jesieni. Aby poprawić sobie humor oraz widok za oknem, warto w ogrodzie posadzić kilka roślin wiecznie zielonych. Jest to także dobry sposób na stworzenie swojej strefy komfortu i prywatności. Takie krzewy możesz aranżować na różne sposoby. Rośliny mogą być sadzone w doniczkach lub w gruncie. Możesz je również formować. Dzięki tej różnorodności masz możliwość stworzyć przeróżne kompozycje, które będą stałym elementem aranżacji.

Krzewy wiecznie zielone

Rośliny wiecznie zielone – jakie gatunki wybrać?

W Polsce roślinami wiecznie zielonymi są przede wszystkim drzewa iglaste. Wyjątkiem jest jedynie modrzew. Doskonale nam znane sosny, świerki, jodły czy cisy to często spotykane okazy nie tylko w lasach, ale i naszych ogrodach. Jeżeli chodzi o krzewy – tu też mamy spory wybór – przez iglaki, po mniejsze liściaste rośliny. 

Jednym z najpopularniejszych wiecznie zielonych krzewów jest bukszpan, spotykany w wielu ogrodach, wykorzystywany zwłaszcza podczas Świąt Wielkanocnych jako ozdoba. Jest idealny do cięcia i formowania, świetnie nadaje się na żywopłoty. Ma ciemnozielone, błyszczące liście. Najbardziej lubi stanowiska półcieniste, ale praktycznie poradzi sobie wszędzie. W zależności od odmiany osiąga różne wielkości.

Kolejną zimozieloną rośliną jest irga. To silnie rozgałęziający się krzew o małych, błyszczących liściach. Wydaje czerwone owoce, które długo pozostają na pędzie. Polecany jako roślina okrywowa, bardzo tolerancyjna co do rodzaju gleb, dobrze znosi miejsca słoneczne, jak i w półcieniu.

Zimą w naszym ogrodzie pozostanie ulistniony również berberys Juliany. Liście ma ciemnozielone, skórzaste. Dorasta do wysokości 3 m. Krzew ten ma ostre ciernie na pędach, więc musisz uważać przy sadzeniu. Toleruje stanowiska słoneczne i półcieniste, nie jest wymagający co do podłoża.

Podczas dekorowania naszego domu, często wykorzystywanym krzewem zimozielonym jest ostrokrzew. Wszystkie jego gatunki i odmiany zachowają zimą kłujące, sztywne, błyszczące liście. Mogą być one ciemnozielone lub dwubarwne, np. z dodatkiem bieli lub żółci na brzegach. Na pędach długo utrzymują się czerwone dekoracyjne owoce w postaci niewielkich kuleczek. Krzew ten dobrze czuje się w cieniu i półcieniu, idealnie więc sprawdzi się w ciemnych zakątkach naszego ogrodu.

Kolejnym krzewem, który zwróci naszą uwagę, gdy liście drzew już opadną jest trzmielina Fortune’a. To roślina bardzo tolerancyjna pod względem podłoża, która poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu. Ma liście eliptyczne jedno- lub dwubarwne. Trzmielina charakteryzuje się bogactwem odmian w stosunku do koloru liści. Idealnie nadaje się do pojemników, jako roślina okrywowa lub do grup roślin, szpalerów. Stosowana jest również na skalniakach.

Roślinami, które możemy wykorzystać w naszym ogrodzie, a jednocześnie będą ulistnione przez cały rok, są też byliny i pnącza wiecznie zielone. Przykładem jest kopytnik pospolity – roślina płożąca o nerkowatych, ciemnozielonych liściach, idealna do zadarnienia. Uwielbia pełny cień i tam łatwo się rozrasta.

Innym przykładem byliny o zimozielonych liściach jest bergenia sercowata. Ma duże, skórzaste liście. Latem pojawiają się drobne, różowe kwiaty na czerwonych, wyprostowanych pędach. Toleruje różne rodzaje gleb, lubi stanowiska półcieniste i cieniste.

Niewielkich rozmiarów rośliną zimozieloną jest ubiorek wiecznie zielony, krzewinka dorastająca do 30 cm wysokości. W maju kwitnie na biało. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne. Świetnie sprawdza się jako obwódka przy rabacie lub na skalniaku. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu.

Rośliną dobrze zadarniającą jest pragnia syberyjska. Zimozielona, o połyskujących liściach, wiosną kwitnie na żółto. Wydaje czerwone owoce podobne do poziomki, lecz nie są one jadalne. Nie lubi zbyt suchej gleby.szyszka

Warto posadzić w naszym ogrodzie również kostrzewę popielatą. Jest to zimozielona trawa tworząca okrągłe poduszki o odcieniu niebieskiego koloru. Idealna na skalniaki i do pojemników. Toleruje suche stanowiska z dużą ilością słońca.

Najpopularniejsze pnącza wiecznie zielone to wszystkim znany bluszcz pospolity. Występuje na elewacjach, ogrodzeniach lub jako roślina okrywowa. Lubi miejsca lekko cieniste lub w pełnym cieniu. Odmiany mają jedno- lub dwubarwne liście. Osiąga wysokość nawet do 30 m.

Krzewy wiecznie zielone

Wiecznie zielone krzewy – jak o nie dbać? 

Rośliny wiecznie zielone to warte zainteresowania okazy, które ubarwią Twój ogród nie tylko latem, ale przede wszystkim zimą. Musisz jednak zapewnić im dobre warunki do przetrwania mrozów i dobrać odpowiedni gatunek i odmianę do stanowiska, w którym mają rosnąć.

Wiecznie zielone krzewy ozdobne są w stanie przetrwać zimę, wyłącznie gdy je do niej przygotujesz. Bardzo ważne jest odpowiednie usytuowanie sadzonek. Liściaste krzewy nie mogą stać w pełnym słońcu. W słoneczne dni w zimie mogą cierpieć na mrozową suszę. Jest to stan, w którym słońce nagrzewa liście i pobudza je do odparowania wody. Wówczas roślina nie jest w stanie uzupełnić wilgoci potrzebnej do przeprowadzenia fotosyntezy.

Pamiętaj, że zimą gleba, korzenie i pędy są zamarznięte, więc nie będą w stanie pobrać wody. Jeśli roślina zacznie cierpieć na mrozową suszę, może dojść do wyschnięcia liści, a w późniejszym czasie także pędów. Jeśli dodatkowo będą występować silne wiatry, mogą one przyśpieszyć proces obumierania krzewu. 

Jak się ochronić przed mrozową suszą? Już wyjaśniamy. Po pierwsze warto rozplanować dokładnie ogród. Posadź krzewy w taki sposób, by w zimie miały osłonę przed porannym i popołudniowym słońcem oraz suchym wiatrem. W słoneczne dni warto również osłonić rośliny włókniną. Dodatkowo na glebie warto wykonać wyściółkę z jesiennych liści. Wówczas zabezpieczysz także korzeń krzewu. 

Koniecznie pamiętaj także o tym, by w trakcie odwilży obficie podlewać rośliny. W takie dni ziemia bardzo szybko wysycha. Nie musisz strząsać śniegu, gdyż jego niewielkie ilości na pędach i liściach stanowią ochronę przed słońcem.

Wiecznie zielone krzewy ozdobne mogą stanowić eleganckie kompozycje. Musisz jednak pamiętać o ich pielęgnacji – wówczas będziesz mógł się cieszyć zielonym ogrodem przez 365 dni w roku!