Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Uprawa pomidorów i ogórków oraz innych warzyw i roślin, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, jest wyjątkowo wydajna pod odsłoną. Szklarnia chroni posadzone w niej okazy przed zimnem oraz szkodnikami, zapewniając piękne i dorodne plony. Co warto wiedzieć o jej budowie i uprawianiu w niej roślin? Oto pełne kompendium wiedzy dotyczące prowadzenia szklarni.

Wybór miejsca

Jeśli chcemy prowadzić szklarnię, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć dla niej odpowiednią lokalizację na naszym przydomowym czy ogrodowym terenie. Trzeba mieć tutaj na względzie przede wszystkim rozmiary konstrukcji oraz jej położenie względem słońca. Szklarnia powinna posiadać minimalnie 10 m2 powierzchni, a jej dłuższy bok powinien zostać usytuowany na osi wschód-zachód, aby uzyskać możliwie największe nasłonecznienie wnętrza. W innym przypadku uzyskiwane plony nie będą nas satysfakcjonowały. Samą konstrukcję należy umieścić przynajmniej 1 m od granicy działki.

Wybierając odpowiednie miejsce dla naszej szklarni, warto zwrócić uwagę również na to, by została ona wybudowana w pobliżu miejsca nienarażonego na podmywanie wodą. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie terenu. Powierzchnia powinna być możliwie najbardziej płaska i równa. Równie istotne jest to, jakie podłoże występuje w danym miejscu, a konkretnie to, czy jest wystarczająco przepuszczalne. Najlepszym podłożem w tym przypadku są gleby piaskowe i żwirowe.

Zobacz także: Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

 

Porada eksperta:

Chcąc wykonać szklarnię, nie możemy zapominać również o prawie budowlanym. Zgodnie z nim stworzenie konstrukcji, która przekracza 25 m2, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku mniejszych szklarni pozwolenie to nie jest wymagane, ale niezbędne jest zgłoszenie zakresu prac budowlanych, które będziemy prowadzić.

Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże, na którym zamierzamy stworzyć szklarnię, nie jest wystarczająco płaskie, należy je wyrównać lub rozważyć usytuowanie zaplanowanej konstrukcji w innym miejscu. Szklarnia ogrodowa powinna zostać zbudowana na równym podłożu z dwóch względów. Pierwszym z nich jest działanie składników odżywczych, które przy wszelkich pochyłościach będę wymywane z ziemi, co niekorzystnie wpłynie na rozwój uprawianych przez nas warzyw i roślin. Drugim jest natomiast stabilność samej konstrukcji.

Gleba

Właściwe ukształtowanie podłoża to oczywiście nie wszystko. Aby móc sukcesywnie prowadzić szklarnię, powinniśmy zadbać o znajdującą się w niej glebę. W tym przypadku należy dobrze zaplanować działania i dostosować ziemię do konkretnych warzyw i roślin, które będziemy uprawiać. W tym celu możemy zakupić jedną z wielu dostępnych ziem lub też wymieszać warstwę wierzchnią podłoża z dodatkowymi składnikami, by wyregulować odpowiednio kwasowość gleby. W przypadku warzyw dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych mat, które nadają się do uprawy rocznej, dwuletniej lub wieloletniej.

Nie możemy zapominać również o odpowiednim nawożeniu ziemi w trakcie uprawiania konkretnych gatunków warzyw i roślin, by nie uległa ona wyjałowieniu, a co za tym idzie – przestała rodzić owoce. Podłoże w szklarni warto też regularnie wymieniać, co sprawia, że rośliny rosną jeszcze efektywniej i co bardzo ważne – ryzyko występowania chorób i szkodników na poszczególnych okazach jest dużo mniejsze. Pamiętajmy, że gleba użytkowana w szklarni zużywa się w dość szybkim tempie ze względu na większą temperaturę i wilgotność w niej panujące. Najlepszą ziemią do szklarni jest ziemia kompostowa lub uniwersalna.

 

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, że jeśli wymieniamy całą warstwę gleby, powinniśmy ją intensywnie nawozić przy użyciu obornika lub kompostu.

Fundamenty

Jak zrobić szklarnię ogrodową? Należy rozpocząć od wykonania fundamentów. Wszystko po to, by tworzona przez nas konstrukcja zyskała odpowiednią stabilność. Oczywiście sens tworzenia fundamentów jest zależny przede wszystkim od powierzchni szklarni. Jeśli jest ona niewielka, zadanie stabilizatorów mogą pełnić jedynie słupy i płyty wbijane w podłoże. Jeśli natomiast szklarnia jest większa i cięższa, powinniśmy wykonać dla niej tradycyjną wylewkę. Część naziemną możemy z kolei stworzyć z betonu, cegły lub pustaków.

Przeczytaj także: Rośliny odporne na deptanie

Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Konstrukcja

Szklarnia ogrodowa może posiadać konstrukcję wykonaną z aluminium, stali, drewna bądź też tworzywa sztucznego. Aluminiowe elementy konstrukcyjne są trwałe i odporne na korozję i doskonale nadają się do wznoszenia małych i średnich szklarni przydomowych. Do budowy dużych szklarni świetnie nadają się elementy stalowe, które wykazują większą wytrzymałość niż aluminiowe. Stal jest najczęściej wybieranym budulcem szklarni, także ze względu na fakt, że łatwo można ją łączyć na różne sposoby – za pomocą śrub, nitów lub spawania. Największą wadą stali jest duży współczynnik przewodzenia ciepła. Elementy drewniane zaś nadają się głównie do tworzenia niewielkich szklarni. W przeciwieństwie do stali wykazują niewielki współczynnik przewodzenia ciepła, a przy tym mają naturalny wygląd, idealnie pasujący do ogrodowej przestrzeni. Nie są jednak zbyt trwałe, a jeśli są grubsze – zacieniają rośliny. Najlepszy gatunki to dąb i modrzew, które mimo że są odporne na wilgoć i nieprzychylne warunki pogodowe, powinny być impregnowane. Alternatywę stanowią elementy konstrukcyjne z tworzywa sztucznego, które są trwałe, elastyczne i mają niski współczynnik przewodzenia ciepła. Są jednak stosunkowo drogie, podobnie jak te wykonane z aluminium.

Podczas tworzenia konstrukcji nie możemy zapomnieć również o szkle. W tym przypadku możemy postawić na płyty akrylowe, komorowe lub poliwęglanowe. Równie ważna jest budowa dachu i tutaj najbardziej polecanym rozwiązaniem jest połączenie prostych ścian ze spadzistym dachem. Wydłuży on pomieszczenie i ułatwi poruszanie się po szklarni. Takie rozwiązanie ma też jeszcze jedną wadę – na dachu w trakcie zimy nie będzie zalegał śnieg, który spadnie na podłoże poza szklarnią.

 

Czy wiesz, że...?

Szklarnie przydomowe mogą być wznoszone ze starych okien, jeśli są one dobrej jakości i szczelnie je połączymy, wypełniając każdy z otworów silikonem. Jeśli natomiast wybudowanie szklarni jest dla nas zbyt trudne lub nie chcemy w nią inwestować, możemy ją zastąpić tunelem foliowym, który nie będzie co prawda tak odporny, ale pozwoli na podobne warunki uprawne.

Wyposażenie

Wzniesienie ścian i dachu to oczywiście nie wszystko. Powinniśmy pamiętać też o wnętrzu szklarni, a konkretnie tym, w jakie akcesoria je wyposażyć. Nie może w niej zabraknąć przede wszystkim półek, na których ustawimy narzędzia, konewki i preparaty, oraz haków, na których będziemy mogli przymocować doniczki z kwiatami. W przypadku niewielkich szklarni świetnie sprawdzają się regały wykonane z aluminium, szczególnie jeśli z tego samego materiału został stworzony szkielet naszej konstrukcji. Aby korzystanie ze szklarni było maksymalnie wygodne, możemy wyposażyć okna w specjalny mechanizm otwierający, co ułatwi nam wietrzenie pomieszczenia uprawnego.

Uprawa roślin

Jeśli szklarnia nie jest ogrzewana, na pojawianie się sadzonek przychodzi nam czekać w nowym sezonie do kwietnia. Już na początku lutego warto jednak przygotować rozsady, wysiewając nasiona warzyw i kwiatów do doniczek.

Zanim jeszcze przystąpimy do prowadzenia szklarni, warto zaplanować kolejność upraw. Jeśli planujemy uprawę warzyw w szklarni, powinniśmy pamiętać o tym, że nie preferują one ponownego rośnięcia w tym samym miejscu, przez co najczęściej chorują, a co za tym idzie – uzyskujemy zdecydowanie mniejsze plony, niż moglibyśmy tego oczekiwać.

Zaprawa do nasion Vilmorin Biohumus Vit 0,2 l

Wpływ na jakość plonów ma również stosowanie odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami. Należy pamiętać o tym, że nie mogą być one rozmieszczane zbyt gęsto, ponieważ zabieramy im w ten sposób dostęp do światła, także pokarmu z ziemi. Istnieje wówczas również ryzyko, że nie wykształcą one korzeni i zaatakują je grzyby i pleśnie oraz szkodniki.

Czy wiesz, że...?

W szklarni warto sadzić zioła, które odstraszają szkodniki i chronią rośliny przed chorobami. Należą do nich szałwia, tymianek, cząber, koper, nasturcja, szczypior, lawenda i bazylia.

Co uprawiać w szklarni?

Do najbardziej popularnych warzyw zaliczymy bez wątpienia pomidory i ogórki, choć w szklarni świetnie rozwijają się również: papryka, seler czy sałata. Ich hodowanie możemy rozpocząć z powodzeniem od połowy marca. Pamiętajmy o tym, że aby uprawa pomidorów w szklarni była udana, powinniśmy wspierać je specjalnymi kijami i rozwieszanymi sznurkami. W zamkniętym pomieszczeniu warto też uprawiać ciepłolubne rośliny ozdobne. Jednocześnie nie możemy zapominać o tym, by temperatura w naszej szklarni nie była zbyt wysoka – rośliny nie będą się rozwijały, jeśli będzie ona wyższa niż 35°C. Dlatego tak ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia uprawnego, gdzie temperatura może osiągać do 60°C.