Produkty

Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?

Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?

Gdy zakończymy budowę naszego wymarzonego domu, pozostaje jeszcze kwestia zaaranżowania przestrzeni dookoła niego. Jednym z najważniejszych elementów, który będziemy musieli uwzględnić, jest miejsce, w którym ulokujemy pojemniki na odpady. Lokalizacja boksów, w których staną, jest bowiem sprawą istotną z punktu widzenia prawa oraz wygody.

Co stanowi prawo

Boksy na odpadyUstawienie pojemników na śmieci powinno spełniać nie tylko zasady funkcjonalności, ale także określone jest przepisami prawa. Wg przepisów, śmietniki powinni stanąć w odległości minimum 10 m od budynku oraz 3 m od granicy z sąsiednią działką. Tej ostatniej odległości nie będziemy zmuszeni przestrzegać, jeśli pojemniki znajdujące się na sąsiednich posesjach stykają się ze sobą. W takim wypadku również my powinnyśmy usytuować nasz boks tuż obok boksu sąsiada. Jeśli natomiast jego śmietnik znajduje się w oddaleniu od granic posesji, będziemy musieli postąpić podobnie. Dowolność mamy jedynie wówczas, gdy sąsiednie działki nie są zabudowane i jesteśmy pierwszymi w okolicy lokatorami. Wtedy to my decydujemy, gdzie najwygodniej będzie nam umieścić pojemniki na odpady, a po zaakceptowaniu naszej decyzji przez urząd, możemy przystąpić do jej realizacji.

Funkcjonalność

Boks na odpady powinien przede wszystkim być funkcjonalny i zapewniać wygodny oraz bezproblemowy dostęp zarówno dla mieszkańców domu, jak i służb wywożących odpady. Dojazd do niego musi być utwardzony. Najlepiej, by boksy na odpady były elementami ogrodzenia i znajdowały się na obrzeżach działki lub chociażby w pewnym oddaleniu od furtki prowadzącej na naszą posesję. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych zapachów witających nas w progu posesji. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – w wielu sytuacjach taka lokalizacja boksów jest jedynym możliwym wyjściem. Warto również pamiętać o tym, by zaplanowany boks był na tyle duży, aby z łatwością pomieścił wszystkie pojemniki przeznaczone do segregowania odpadów. W ten sposób w jednym miejscu ukryjemy wszelkie niezbędne do odprowadzania odpadów elementy, co będzie nie tylko wygodne dla nas, ale i dla firm wywożących odpady.

Jak wykończyć boks na odpady

Kosz obrotowyJeśli wiemy już, gdzie umieścimy boks na odpady, pozostaje nam wykonanie projektu i jego realizacja. Pamiętajmy, że jako obiekty małej architektury boksy wymagają pozwolenia na budowę. O co warto zadbać, by miejsce na odpady było nie tylko funkcjonalne, ale także by prezentowało się estetycznie?

Boks powinien być przede wszystkim dostępny zarówno z naszej posesji, jak i z ulicy. W obu przypadkach powinniśmy wyposażyć go w furtki. Uniemożliwią one podrzucanie odpadków do naszych śmietników, a także nie pozwolą na dostęp do nich zwierząt domowych i dzieci. Z drugiej strony, będziemy mogli komfortowo z nich korzystać, nie wychodząc poza obręb własnej posesji.

Boks zaopatrzmy również w daszek – zapewni ochronę przed opadami atmosferycznymi, a także nadmiernym działaniem słońca. Jego ściany warto pokryć materiałami zmywalnymi, które w razie potrzeby będziemy mogli łatwo doprowadzić do czystości. Co więcej, warto dostosować je wyglądem i stylistyką do architektury naszego domu. W ten sposób uczynimy miejsce mniej widocznym i dobrze skomponujemy je z całą działką. Zamiast konstrukcji murowanej warto rozważyć otoczenie boksu słupami wspierającymi drewniane lub metalowe ściany.

Warto również zadbać o to, by nasze pojemniki stały na utwardzonym podłożu, np. betonowym, co pomoże w utrzymaniu czystości i ułatwi wytaczanie śmietnika z boksu.

Możemy również obsadzić je szybko rosnącymi pnączami, krzewami lub wysokimi trawami – zakryją przed wzrokiem niezbyt atrakcyjną zawartość śmietnika i pozwolą nam odpoczywać w ogrodzie bez konieczności oglądania pojemników na odpadki.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?

Elementy dekoracyjne w ogrodzeniu, jak dopasować do ogrodu?
Aby ogrodzenie domu pełniło nie tylko funkcję czysto użytkową, ale także stanowiło element dekoracyjny naszej posesji ważne jest, by płot, brama wejśc...
Czytaj więcej

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż

Furtki – prawidłowe usytuowanie i montaż
Furtka jest niezbędnym elementem każdego ogrodzenia. Aby była funkcjonalna, musi być umieszczona w odpowiednim miejscu i odpowiednio zamontowana. Gdzi...
Czytaj więcej

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?

Furtka, brama, ogrodzenie – jak dopasować je do posesji?
Ogrodzenie to integralny element posesji – powinno być trwałe i funkcjonalne, a przy tym także estetyczne. Na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzen...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?