Czy wiesz, jak prawidłowo wieszać flagę. Wszystko o protokole flagowym

Artykuł 5 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych głosi, że każdy ma prawo celebrować uroczystości państwowe oraz ważne inne istotne wydarzenia, wywieszając flagę państwową. Używanie flagi obwarowane jest jednak kilkoma zasadami związanymi z właściwą jej ekspozycją. Sprawdźmy, jakimi.

Czy wiesz, jak prawidłowo wieszać flagę. Wszystko o protokole flagowym

Kiedy wywieszać flagę polski?

Flagę Polski zgodnie ze zwyczajem i tradycją najczęściej wywieszamy w ważne uroczystości państwowe, jak Święto Flagi obchodzone 2 maja czy Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada. Jednak protokół flagowy wskazuje również na inne uroczystości, które możemy uwznioślić w ten sposób, nawet wydarzenia z naszego życia prywatnego. Mało tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby, wzorem innych państw (szczególnie skandynawskich), flagę narodową eksponować na co dzień.

Ogólne zasady ekspozycji flagi

Przed wywieszeniem flagi, musimy upewnić się, że jest ona w nienagannym stanie: powinna być ona czysta, wyprasowana i nie posiadać żadnych widocznych skaz.
 

Uwaga!

Na fladze narodowej zabronione jest umieszczanie jakichkolwiek napisów, rysunków czy znaków. Należy również pamiętać o tym, że flaga polski z godłem jest przeznaczona do wywieszana wyłącznie przez określone instytucje (jak placówki dyplomatyczne czy lotniska) lub polskie statki morskie (flaga taka nazywana jest wówczas banderą).

Główną zasadą ekspozycji flagi jest to, aby zachowywać się godnie, dotyczy to nie tylko samej czynności wywieszania flagi – ale również w trakcie noszenia ubrań z naniesionym wizerunkiem godła lub flagi. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zabronione jest umieszczanie symboli państwowych na przedmiotach, które przeznaczone są do okresowego użycia, jak serwetki, chusteczki higieniczne itp.

Flagi polskiej nie powinno się nadużywać w ramach w akcji protestacyjnych czy manifestacjach służących partykularnym interesom i nie związanych z walką o dobro narodu. Pamiętajmy również o poszanowaniu flag innych państw.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży

Czy wiesz, jak prawidłowo wieszać flagę. Wszystko o protokole flagowym

Jak wywieszać flagę?

Wywieszając flagę, zadbajmy o jej należyte umocowanie. Flaga nie może być zagrożona zerwaniem, ani upadkiem na ziemię, co prowadziłoby do jej znieważenia. Nie może też być przytwierdzona do drzewca pinezkami. Kodeks karny za znieważenie, zniszczenie lub uszkodzenie flagi przewiduje nawet karę do roku czasu pozbawienia wolności.

Najlepiej skorzystać z odpowiednich uchwytów oraz trzonka do flagi. Całość zawieśmy w ten sposób, by flaga nie dotykała podłoża, ani nie miała kontaktu z podłożem, które mogłoby ją zanieczyścić. Należy również pamiętać o:

- Flaga zawieszona „do góry nogami” nie jest już flagą polski.

- Flaga zawinięta wokół drzewca nie stanowi dekoracji, należy ją niezwłocznie rozplątać.

- Jeśli wieszamy flagę pionowo, biały kolor winien znajdować się po lewej stronie.

Co zrobić z flagą po jej użyciu?

Protokół flagowy jednoznacznie zabrania zużytą lub nienadającą się do użytku flagę wyrzucać do śmieci. Jej zniszczenie powinno się przeprowadzać w sposób godny. Gdzieniegdzie w Polsce można odnaleźć miejsca, gdzie takie przedmioty można oddać do utylizacji. Wytyczne Biura Bezpieczeństwa Narodowego sugerują zniszczenie flagi przez jej spalenie lub pocięcie na kawałki, w taki sposób, by barwy zostały rozdzielone. Oczywiście czynności te powinny być przeprowadzone w miejscu niepublicznym.

Podobne zalecenia dotyczą również okazjonalnych flag z papieru, w żadnym wypadku nie powinny one lądować w śmietniku po zakończonych uroczystościach.

Data publikacji: 05.01.2018