Produkty

Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży

Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży

Skrzynka pocztowa to akcesorium, które ma swoje stałe miejsce przy drzwiach wejściowych, na korytarzu lub ogrodzeniu. W zależności od rodzaju podłoża, na którym będzie mocowana, użyjemy do tego celu różnych narzędzi i przyborów. Co należy przygotować, aby trwale przymocować skrzynkę pocztową?

skrzynka na listySkrzynka pocztowa zamocowana na ogrodzeniu

Właściciele ogrodzonych posesji mają najwięcej możliwości co do wyboru skrzynki pocztowej i sposobu jej przytwierdzenia. Zamocowanie skrzynki na zewnątrz ogrodzenia znacznie ułatwia listonoszowi pracę, ponieważ ten – jeśli nie musi postarać się o poświadczenie podpisem przez adresata odbioru przesyłki – umieszcza korespondencję stojąc na ulicy i kieruje się do kolejnych domostw, bez konieczności wchodzenia do klatek schodowych czy przemierzania pięter budynków wielorodzinnych i bloków z wielkiej płyty.

Jeśli ogrodzenie składa się z drewnianego lub metalowego wypełnienia przestrzeni między murowanymi kolumnami, możemy umieścić skrzynkę, o wybranej przez nas wielkości i kształcie, na jednej z nich.

skzynka pocztowaWarto zwrócić uwagę, że skoro skrzynka na listy będzie stale wystawiona na działanie warunków zewnętrznych, materiały wykonania nie powinny ulegać korodowaniu, a kształt i usytuowanie otworu wrzutowego muszą uniemożliwiać zamoczenie korespondencji przez wodę z deszczu lub śniegu.

W wypadku ogrodzenia możemy zdecydować się na zamocowanie skrzynki pocztowej za pomocą śrub – jeśli modelu skrzynki nie wyposażono w wykonane fabrycznie otwory, zastosować można dostępne dodatkowo wykonane ze stali nierdzewnej uchwyty montażowe wraz z dopasowanymi do nich śrubami i nakrętkami. Więcej starań wymagać będzie wykucie w murze przestrzeni do zamocowania modelu skrzynki dwustronnej (przelotowej). Tym bardziej warto się na to zdecydować, że taka skrzynka nie wymaga od mieszkańców wyjścia poza ogrodzenie, by sprawdzić czy listonosz przyniósł korespondencję.

Skrzynka na listy Damech Jak przymocować skrzynkę pocztową do elewacji?

W przypadku budynków, których elewacja graniczy z ulicą, skrzynka pocztowa mocowana jest w pobliżu drzwi wejściowych lub bezpośrednio na nich. Warto zdecydować się na pierwszy ze sposobów, tak aby nie uszkodzić powierzchni skrzydła i by kształt skrzynki nie psuł efektu dekoracyjnego, jaki tworzą przeszklenia i materiały wykonania drzwi wejściowych.

Jeśli skrzynka ma przylegać do gładkiej powierzchni elewacji, zamiast śrub i kołków zastosować można wyciskany z kartusza klej montażowy, który odporny jest na ujemne i wysokie temperatury. Drugim rozwiązaniem, które należy przewidzieć i wykonać wstępnie już w etapie budowy domu, jest zamocowanie skrzynki przelotowej w elewacji, tak by korespondencja od listonosza trafiała wprost na podłogę w przedpokoju lub wiatrołapie.

Porada specjalisty:

- jeśli elewację pokrywa warstwa ocieplenia wykonana ze styropianu, w tym wypadku warto zamiast specjalnych wkrętów do styropianu zastosować na tyle długie kołki i dyble, by sięgały one muru,

- wykończenie elewacji warstwą chropowatego tynku (tzw. baranka) sprawia, że do przymocowania płaskiej skrzynki do nieregularnej faktury odpowiedni będzie specjalny preparat, jakim jest pianoklej,

- w obu przypadkach warto dodatkowo zastosować przy krawędziach skrzynki przezroczysty silikon odporny na warunki zewnętrzne, który uniemożliwi wodzie deszczowej wnikanie między elewację a tylną ściankę skrzynki.

Skrzynka pocztowa w klatce schodowej

W klatkach schodowych wielorodzinnych budynków nie ma potrzeby wybierać skrzynek wykonanych z odpornych na zmienne warunki atmosferyczne materiałów (stal nierdzewna lub ocynkowana i malowana proszkowo), ale za to rozmiary wielokomorowych skrzynek są pokaźne na tyle, że do ich mocowania nie można użyć nawet najsilniejszego kleju montażowego. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem pozostają umiejscowione w murze klatki schodowej lub wspólnego korytarza śruby lub kotwy.

Data publikacji: 05.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Skrzynki pocztowe – jak wybrać odpowiedni model

Skrzynki pocztowe – jak wybrać odpowiedni model
Coraz rzadziej piszemy listy, jednak skrzynki pocztowe wciąż są nam potrzebne. To w nich znajdujemy rozmaite pisma, powiadomienia, a niekiedy nawet je...
Czytaj więcej

Skrzynka na listy – jak ją wybrać

Skrzynka na listy – jak ją wybrać
Skrzynka na listy to niezbędny element wyposażenia każdego domostwa, mimo że jej miejsce znajduje się poza domem. Co więcej, jej brak może słono nas k...
Czytaj więcej

Jak zrobić skrzynkę na listy? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić skrzynkę na listy? Instrukcja krok po kroku
Konieczność posiadania skrzynki na listy reguluje ustawa. Najczęściej decydujemy się na zakup gotowej skrzynki, która dostępna jest w wielu mod...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak prawidłowo przymocować skrzynkę pocztową do różnego rodzaju podłoży