Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany w każdym aspekcie. Warto pamiętać o tym, że płot wraz z bramą i furtką nie tylko chroni naszą posesję, ale także ją ozdabia. Sprawdzając różne rodzaje ogrodzeń, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na właściwości materiałów. Bierzemy w tym przypadku pod lupę drewno, beton, klinkier, kamień, PVC i metal. Oto, co je wyróżnia.

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Drewno

Materiał ten jest ponadczasowy i uniwersalny, ponieważ możemy go łatwo dopasować do niemal każdego budynku. Drewniane elementy doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem: trawą, roślinami, kamiennymi czy betonowymi ścieżkami ogrodowymi, a także meblami czy altanami, które również zostały wykonane z drewna.

Ogrodzenie drewniane możemy łatwo stworzyć we własnym zakresie, komponując ze sobą pojedyncze deski lub też kupić gotowe przęsła, których zamontowanie będzie o wiele prostsze i szybsze. Gotowe przęsła drewniane mogą mieć różną formę. Ich górna krawędź może być równa lub tworzyć łuk. Same sztachety mogą być z kolei zakończone płasko lub w formie okrągłej.

Oprócz bardziej tradycyjnych przęseł możemy postawić również na ogrodzenie drewniane ze specjalnych paneli lamelowych – zyskujemy wówczas większą wysokość ogrodzenia i większą prywatność na posesji, ponieważ tego rodzaju elementy są najczęściej w pełni zabudowane. Panele lamelowe wykonuje się np. z drewna sosnowego, który świetnie się prezentuje i jest odporne na niszczenie. Płoty lamelowe mogą służyć zarówno jako ogrodzenie domu, jak i osłona tarasów czy np. kącików grillowych.

Ogrodzenia wykonane z drewna osiągają wysokość do 190 cm.

Porada eksperta

Drewno jest bez wątpienia piękne, ale jeśli wybierzemy je na materiał swojego ogrodzenia, powinniśmy dbać o jego trwałość. Konieczne jest przede wszystkim zabezpieczenia drewna przed wilgocią i grzybami. Najlepiej wybierać jest elementy impregnowane ciśnieniowo. Należy zwrócić uwagę również na to, by sztachet nie montować w taki sposób, by miały bezpośredni kontakt z ziemią.

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Beton

Czy beton to dobry pomysł na ogrodzenie? Oczywiście, że tak! Dlaczego? Taka konstrukcja wyróżnia się przede wszystkim dużą trwałością, a jej wygląd pasuje przede wszystkim do nowoczesnych posesji. Ogrodzenie z betonu możemy wykonać na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest zastosowanie gotowych paneli, które są wytwarzane z odpowiednio zagęszczonego dzięki wibrowaniu betonu. Dzięki temu mogą posiadać zarówno proste, jak i ozdobne kształty. Co więcej, tego rodzaju panele możemy pomalować lub kupić elementy z barwionego betonu. Ze względu na ciężar, ustawienie takiego ogrodzenia może jednak wymagać użycia dźwigu, choć sam montaż jest wyjątkowo łatwy.

Drugim sposobem jest skorzystanie z betonu wylewanego, a więc wykonanie ogrodzenia ze zbrojonego betonu – możemy w tym celu ułożyć deskowanie lub użyć gotowego szalunku. Taka konstrukcja mysi być jednak odpowiednio wykończona, np. przez pomalowanie lub obłożenie płytkami. To metoda zapewniająca dużą trwałość, ale jest pracochłonna.

Trzecim sposobem jest natomiast wykonanie suchego muru, a więc skorzystanie z systemu kształtek betonowych, które posiadają wyprofilowane zamki, dzięki czemu mogą być łączone bez użycia zaprawy. Kształtki te należy jednak uzbroić prętami stalowymi i zalać wewnątrz mieszanką betonową. Takie ogrodzenie może przybierać różne kolory i imitować klinkier lub kamień.

Ogrodzenia betonowe osiągają wysokość nawet do 300 cm.

Klinkier

Ogrodzenie działki możemy wykonać również z cegieł. A w tym przypadku niezastąpione są cegły wykonane z klinkieru. Wymurowanie ogrodzenia z cegieł jest dość pracochłonne, ale pozwala osiągnąć wyjątkowo estetyczny efekt. Klinkier jest przy tym dość uniwersalny, ponieważ występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu łatwo dopasować go do stylistyki budynku i wyglądu posesji. Jest on przy tym wyjątkowo trwały i odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a przy tym jest materiałem posiadającym naturalny charakter.

Warto pamiętać jednak o tym, że klinkier to nie zawsze idealny materiał na ogrodzenie, szczególnie jeśli nie zamierzamy przykładać do niego większej wagi i dbać o płot. Na klinkierze mogą się bowiem pojawiać nieestetyczne plamy. Klinkier może się jednak świetnie skomponować z przęsłami wykonanymi z innych materiałów, szczególnie metalu i drewna.

Porada eksperta

Podobny efekt co w przypadku cegieł, możemy osiągnąć, obkładając betonowe ogrodzenie płytkami elewacyjnymi.

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Kamień

Jeśli chcemy wymurować ogrodzenie, możemy to zrobić również z kamienia. To materiał, który wyróżnia się największą trwałością, a przy tym świetnie współgra z innymi naturalnymi materiałami. Podobnie jak klinkier możemy go zestawiać z przęsłami wykonanymi z drewna i metalu. Co bardzo ważne, ogrodzenie z kamienia nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Najlepszymi rodzajami kamienia na ogrodzenie posesji jest granit, piaskowiec i wapń. Warto pamiętać o tym, że zdecydowanie najlepszy efekt osiągniemy, jeśli zarówno ogrodzenie, jak i elewacja budynku będzie wykonane z tego samego gatunku kamienia.

Metal

To jeden z najpopularniejszych materiałów, cieszący się niesłabnącym powodzeniem. Z metalu wytwarzane są przęsła o różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do danej przestrzeni.

Panele wykonane z metalu montuje się do słupków ogrodzeniowych w zależności od zaleceń producenta. Wskazane może być łączenie ich za pomocą śrub lub zaczepów, które są osadzone w słupkach, ale także dzięki obejmom znajdującym się w bruzdach. Co ciekawe, tego rodzaju przęsła świetnie nadają się do przymocowania do słupków metalowych lub specjalnych prefabrykowanych słupków betonowych.

Metal to przede wszystkim systemy ogrodzeniowe stalowe lub aluminiowe. Wysokość ogrodzenia wykonanego z tego materiału może osiągać 240 cm.

Czy wiesz, że...

Panele metalowe mogą być lakierowane proszkowo na wiele kolorów.

PVC

Nowoczesne ogrodzenia? To właśnie płoty wykonane z tworzywa sztucznego PVC. Są to oczywiście specjalnie skonstruowane panele, które przede wszystkim wyjątkowo łatwo zamontować. Mimo że są lekkie, są wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, mróz i promienie UV. Panele posiadają kwadratowy lub prostokątny przekrój.

Ich montaż polega na łączeniu ze sobą sztachet za pomocą wkrętów lub kołków. Co ciekawe, niektóre panele ogrodzeniowe z PVC mogą być łączone za zatrzask. Istnieje również możliwość nabycia paneli, które należy jedynie przymocować do słupków konstrukcyjnych. Aby stworzyć ogrodzenie domu z tworzywa sztucznego, nie musimy wykonywać podmurówki, ponieważ stabilizację dla paneli stanowią słupki ogrodzeniowe, które posiadają wewnątrz specjalne wzmocnienia wykonane ze stalowych kształtowników. Słupki są zaś najczęściej mocowane za pomocą kołków do cokołów.

Warto zwrócić uwagę na to, że ogrodzenia wykonane z PVC nie wymagają odnawiania, a przy tym są bardzo odporne na uszkodzenia. Dzięki temu, że są wyjątkowo elastyczne i sztywne, nawet podczas wygięcia od siły wiatru nie łamią się. Co więcej, stanowią świetną izolację akustyczną.

Wysokość takich elementów sięga 180 cm.

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Siatka

Jeśli mowa o ogrodzeniach z metalu, nie sposób było nie wspomnieć o tych wykonywanych z siatki, która najczęściej wytwarzana jest ze stali ocynkowanej. Ogrodzenie z siatki jest niezwykle popularne, choć wykonuje się je przede wszystkim w bocznych i tylnych sektorach posesji. Jest to z pewnością najtańsze ogrodzenie dostępne na rynku, które przy okazji możemy z łatwością wykonać we własnym zakresie.

Najlepszym jakościowo produktem jest siatka dodatkowo ocynkowana. Taki produkt jest bardziej wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Siatka powlekana posiada z kolei wyjątkowo szeroką gamę kolorystyczną. Co ciekawe, modele z otuliną nie wymagają odnawiania koloru nawet do 25 lat użytkowania.

Siatkę można naciągać na słupki stalowe lub betonowe. Jej wysokość to przedział od 1 do 2 m.