icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Większość cech charakteryzujących panele ogrodzeniowe jest zarazem ich zaletami, by wymienić w pierwszym rzędzie trwałość, łatwość montażu i odporność na warunki pogodowe. Jeśli planujesz otoczyć swoją działkę ogrodzeniem, które będzie skuteczną ochroną Twojej posesji, porównanie właściwości różnych ich rodzajów rozpocznij od tych, które dotyczą paneli – oto one.

Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie panelowe?

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się liczba systemów, których są elementami panele. Cechują się trwałością i nie bez znaczenia są ich walory dekoracyjne oraz niska cena. Jednak tym, czym systemy panelowe zaskarbiły sobie serca użytkowników, jest prosty montaż. Cecha ta tak bardzo przylgnęła do paneli, że sama nazwa stała się niemal synonimem prostoty montażu. Przykładami są panele podłogowe, elewacyjne, prysznicowe, a podobną karierę robią – zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat – panele ogrodzeniowe. Te również cechują się nieskomplikowanym zamocowaniem i dlatego zastępują wysłużone drewniane płoty, zużyte siatki ogrodowe i wszelkie ogrodzenia tymczasowe.

Widzimy je coraz częściej na posesjach prywatnych, a jeszcze nie tak dawno stanowiły ogrodzenia na parkingach prywatnych firm, stawiano je wydzielając teren budynków deweloperów czy odgradzając od zamieszkanej przestrzeni perony dworców kolejowych, które przechodziły modernizację. Warto zwrócić uwagę, że stanowią one skuteczną barierę przed niechcianymi przybyszami również dzisiaj – nie tylko są niezwykle trwałe, ale ich charakterystyczna konstrukcja – z niewielkimi odległościami między cienkimi i sztywnymi metalowymi drutami, często ostro zakończonymi u góry każdego panelu – jest stosunkowo trudna do sforsowania bez doznania uszczerbku na stanie skóry kończyn i tułowia.

Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Wieloletnia trwałość, skuteczność i łatwość montażu nie wyczerpują listy zalet ogrodzenia panelowego. Kolejną jest możliwość bezproblemowej wymiany panelu, który na przykład uległ uszkodzeniu. O ile w przypadku siatki naprawienie szkody polega na demontażu jej długiego fragmentu, panel jest łatwy do zastąpienia nowym egzemplarzem. W połączeniu z powszechną dostępnością zarówno paneli, jak i elementów montażowych oraz słupków, ogrodzenie tego typu spełnia wszelkie warunki, by okolić nim własną posesję.

Czy ogrodzenie panelowe jest atrakcyjne wizualnie?

Popularność paneli z drutu utwardzonego tworzywem sztucznym lub ocynkowanego ogniowo wynika z jego uniwersalnego zastosowania. Ogrodzenie tego typu nie jest elementem charakterystycznym żadnej z modnych obecnie aranżacji, ale każdą z nich uzupełnia w nienachalny sposób i pasuje zarówno do posesji, na której góruje budynek willowy, jak i nowoczesna bryła energooszczędnego domu. Dla niektórych użytkowników jedynym mankamentem paneli ogrodzeniowych może być to, że ich sposób wykonania nie maskuje tego, co znajduje się na terenie działki.

Porada specjalisty

Aby zmienić ten stan rzeczy, wystarczy każdy z paneli potraktować jako stelaż dla szybko rosnących roślin pnących lub zasadzić tuż za drucianym płotem wizualnej zapory z iglaków lub bukszpanu. Efekty sukcesywnego dbania o żywopłot, zmienione w starannie uformowane okazy roślin, widoczne będą nie tylko od strony wnętrza posesji, ale również dla osób przechodzących wzdłuż panelowego ogrodzenia.

Przeczytaj także: Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Ogrodzenie panelowe wygląda bardziej reprezentacyjnie niż inne typy płotów, ponieważ oprócz samych paneli producenci oferują również słupki i dopasowane do nich kolorystycznie i rozmiarowo bramy i furtki. Zwłaszcza zamocowanie tych ostatnich sprawia, że ogrodzenie panelowe stanowi całość wyróżniającą się pośród innych płotów.

Kolejny czynnik, który wpływa na estetykę tego typu płotu, związany jest bezpośrednio z wymienioną wcześniej cechą – trwałością. W porównaniu na przykład do ogrodzenia panelowego wykonanego z drewna, które sukcesywnie należy odświeżać i impregnować, metalowy odpowiednik jest dalece bardziej odporny na niesprzyjające warunki pogodowe, wyblaknięcie koloru pod wpływem promieniowania UV, a także uszkodzenia mechaniczne. Ma to swoje przełożenie na wygląd ogrodzenia po latach od zamocowania, bowiem ogrodzenie panelowe prezentuje się przez długi czas tak samo, jak tuż po zamocowaniu.

Jak otoczyć posesję ogrodzeniem panelowym?

Łatwe mocowanie ogrodzenia panelowego polega w pierwszej kolejności na zabetonowaniu słupków lub przytwierdzeniu ich kotwami do twardego podłoża, a następnie zamontowaniu pomiędzy nimi poszczególnych paneli za pomocą zacisków montażowych. Jednak działania prowadzące do otoczenia działki płotem tego typu uwzględnić muszą również inne czynności, które przygotowują do grodzenia posesji.

Przede wszystkim należy ją zmierzyć, a następnie uzyskane cyfry podzielić przez standardową długość pojedynczego panelu, pamiętając o uwzględnieniu słupków spajających elementy ogrodzenia. Producenci poszczególnych systemów panelowych oferują swoje wyroby w różnych szerokościach, przez co możliwe jest zamocowanie na dowolnej stronie panelu węższego (lub na przykład dwu paneli węższych), tak aby suma wszystkich idealnie mieściła się między słupkami bocznymi. Jeśli nie znajdziemy poszukiwanej przez nas szerokości pojedynczego panelu, możemy jeden o standardowej szerokości przeciąć. Rozwiązanie to jest nie tylko skuteczne względem rozplanowania całości ogrodzenia, ale również nie zaburza estetyki metalowego płotu, zwłaszcza jeśli docięte przęsło umieścimy w jednym z boków ogrodzenia.

Kiedy zastosować ogrodzenie panelowe?

Porada specjalisty

Jeśli wyliczenie wykazuje, że jeden z docinanych paneli będzie węższy niż 1 m, ogrodzenie będzie się prezentowało bardziej korzystnie, jeśli zwęzimy 2, a nawet 3 panele zamiast jednego.

Po zmierzeniu długości i szerokości posesji i wyliczeniu ilości paneli składających się na każdy z boków terenu, ten należy odpowiednio przygotować, czyli usunąć pozostałości poprzedniego płotu lub innego rodzaju ogrodzenia i oczyścić z roślinności. Po wyznaczeniu linii przyszłego ogrodzenia i wyliczeniu ilości przęseł, przygotowujemy do zabetonowania słupki. W tym celu – o ile nie będą one kotwione do twardego podłoża – wykopywane są pod słupki otwory o głębokości uzależnionej od stopnia zagęszczenia gleby. Z pomocą poziomicy umieszczamy słupki w dołkach, a te wypełniamy betonem wyrobionym w betoniarce lub – zwłaszcza w przypadku terenu obszernego – zamówionym w pobliskiej cementowni. Co ważne – słupki sytuujemy w taki sposób, aby osoba stojąca przed ogrodzeniem i posesją widziała ich węższy bok – tylko takie zamocowanie słupków pozwoli nam umieścić pomiędzy nimi przygotowane do montażu panele.

Zobacz też: Jak ogrodzić mały ogród?

 

Porada specjalisty

Jeśli nie zdecydujemy się na wykonanie fundamentu pod całym ogrodzeniem a jedynie umieszczamy w betonie słupki, warto aby górna warstwa stabilizującego je betonu nie wystawała ponad powierzchnię gruntu. Dzięki temu po zamocowaniu ogrodzenia pozostałą przerwę wypełnimy ziemią, wyrównując powierzchnię, przez co damy

Po związaniu betonu pomiędzy słupkami umieszczamy panele i mocujemy je za pomocą obejm, wśród których rozróżniamy 3 rodzaje:

- obejmy końcowe utrzymujące pojedynczy panel na skrajach ogrodzenia,

- obejmy narożne na słupkach łączących prostopadłe boki ogrodzenia,

- obejmy pośrednie, które łączą panele sąsiadujące ze sobą na długość.

Po dokręceniu zrywalnych zakrętek nierdzewnych do równie zabezpieczonych przed korozją śrub, pozostaje umieścić na szczytach słupków daszki, a w furtce i bramie zamocować zamki i klamki, co wieńczy nasze prace przy ogradzaniu posesji.

Pozostaje nam się cieszyć przez lata ogrodzeniem, które zamocowaliśmy niewielkim nakładem sił i środków. Ponieważ zarówno świeżo po postawieniu, jak i po kilku pierwszych latach stan paneli i słupków nie będzie wymagał renowacji ani tym bardziej konserwacji, działania te przeprowadzimy po zauważeniu pierwszych niekorzystnych zmian w wyglądzie ogrodzenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na dodatkowe zabezpieczenie powierzchni paneli przez powłokę z PCV, skuteczność jej działania sprawi, że remont ogrodzenia będziemy przekładać na kolejny sezon.