icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

Strzelające iskry przy dotykaniu swetra, podwijające się sukienki, uczucie kopnięcia podczas przesuwania palcem po materiale – większość z nas zna te odczucia z autopsji. Wszystkiemu winne są wyładowania elektrostatyczne. Jak im przeciwdziałać?

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

W sezonie grzewczym pomieszczenia, w których przebywamy, są wyjątkowo suche i jesteśmy przez to narażeni na kontakt z naelektryzowanymi przedmiotami. Jak poprawić jakość powietrza, aby nie dochodziło do drobnych, ale nieprzyjemnych wyładowań?

Nawilżacz powietrza

Przesuszone powietrze sprzyja nadmiernemu elektryzowaniu się przedmiotów. Ten problem może dotyczyć dywanów, narzut, koców i ubrań. Aby się z nim uporać, warto zastosować nawilżacz powietrza, którego działanie podwyższy poziom wilgotności powietrza. Jeżeli nasze finanse nie pozwalają na zakup takiego sprzętu, domowym odpowiednikiem jego działania będzie nałożenie na kaloryfer mokrego ręcznika lub też przejście po pomieszczeniu z parującą, wrzącą wodą. Ważne jest, aby w czasie przemieszczania się z wrzątkiem zachować szczególną uwagę, nie oparzyć siebie ani członków rodziny.

Kwiaty

Postawienie w pokoju  kilku kwiatów takich jak storczyki lub fikusy z pewnością zadziała pozytywnie na problem przesuszonego powietrza – rośliny pomagają normalizować jego poziom. Do tego celu można użyć praktycznie każdego gatunku, jeśli jednak w pomieszczeniu nadal będzie zbyt sucho, do doniczek warto dodać odrobinę mchu torfowego, który wzmocni efekt.

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

Płyn do płukania ubrań

Jako metodę zapobiegania temu zjawisku można wykorzystać delikatne środki piorące oraz płyny do zmiękczania i płukania ubrań. Miękka powierzchnia wypranych rzeczy zminimalizuje możliwość elektryzowania się. Przede wszystkim należy pamiętać, że to głównie sztuczne materiały poddają się działaniom elektrostatycznym. Warto więc wybierać ubrania z naturalnych włókien, dzięki czemu problem tego rodzaju nie będzie się pojawiał tak często.

Lakier do włosów

W sytuacji, w której mamy na sobie ubranie ze skłonnością do elektryzowania, możemy zastosować bezbarwny lakier do włosów. Popryskanie nim rzeczy, jakie mamy na sobie, stworzy niewidzialną warstwę, dzięki której ładunki elektryczne nie przyczepią się bezpośrednio do ubrań. Tym sposobem unikniemy nieprzyjemnego uczucia kopania prądu oraz samoistnego powijania się ubrań. Ważne, aby wykonywać to z dużej odległości, po to by efekt nie był widoczny.

Płyn antyelektrostatyczny z atomizerem

Ostatnią poradą jest zakup specjalnego płynu antyelektrostatycznego. Preparaty tego rodzaju są ściśle przeznaczone do zapobiegania zjawisku elektryzowania się. Wystarczy nimi prysnąć na ubranie, aby pojawiła się powłoka ochronna podobnie jak w przypadku lakieru. Dodatkowo zmiękczają one tkaniny, czyniąc je miłymi w dotyku. Można je nabyć w sklepach z asortymentem chemii gospodarczej.