Chłodzenie podłogowe – jakie są wady i zalety?

Chłodzenie podłogowe to świetne rozwiązanie na wysokie temperatury. Mechanizm ten jest wydajny, cichy i wyjątkowo skuteczny – pomieszczenie chłodzone jest równomiernie. Sprawdź, czym jest chłodzenie podłogowe, jakie są jego wady i zalety oraz o czym powinieneś pamiętać, zanim je zainstalujesz.

Co to jest chłodzenie podłogowe?

Chłodzenie podłogowe, zwane również płaszczyznowym, jest bardzo zbliżone do podłogówki grzejącej. Metoda ta cieszy się coraz większą popularnością i uznaje się ją za jedną z nowocześniejszych, jeśli chodzi o możliwe rozwiązania ochładzające powietrze w mieszkaniu. Letnie upały bywają bardzo męczące i na pewno niejednokrotnie szukasz przed nimi schronienia. 

Niestety, temperatury w okolicy 40 stopni Celsjusza nie dają za wygraną, nawet jeśli przebywasz w domu. Możesz próbować schłodzić się wentylatorami, choć na dłuższą metę nie są one niestety zbyt skuteczne – ponadto hałasują przy pracy na najwyższych obrotach. Z kolei klimatyzacja nie sprawdzi się w każdym domu. Niektóre osoby mają problemy alergiczne, przez co praca klimatyzatora jest wykluczona. W takim wypadku właśnie chłodzenie podłogowe jest najlepszą z dostępnych opcji.

Gdzie można stosować takie rozwiązanie? Chłodzenie podłogowe zainstalujesz zarówno w nowoczesnym, jak i starszym budownictwie. Nie ma przeszkód, aby używać go nawet w zabytkowych kamienicach. Chłodzenie podłogówką jest możliwe poprzez zastosowanie systemu płaszczyznowego, instalowanego w podobny sposób, co ogrzewanie. Powierzchnia podłogi jest schładzana poprzez doprowadzenie do układu zimnej wody. Podobnie, jak w przypadku ogrzewania, ciecz krąży w układzie zamkniętym. 

Dostępne są dwa warianty chłodzenia podłogówką. Różnią się one w zasadzie tylko obecnością jednego elementu. Pierwszy wariant przewiduje instalację popularnej w ostatnim czasie, pompy ciepła. Druga opcja jest pozbawiona tego urządzenia. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą wersję, możesz wybierać pomiędzy chłodzeniem aktywnym i pasywnym. 

W przypadku instalacji pozbawionych pompy ciepła, możliwych jest kilka sposobów na pozyskanie zimnej wody do układu płaszczyznowego. Między innymi dostępne jest skorzystanie ze złóż podziemnych. Tam, gdzie nie jest to realne, stosuje się specjalną aparaturę schładzającą wodę. Takie wytwornice są jednak drogie i zajmują przeważnie sporo miejsca. Bardziej rozsądne wydaje się więc zamontowanie pompy ciepła, która posłuży Ci także do ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym!

chlodzenie-podlogowe

Chłodzenie podłogówką – wady i zalety rozwiązania płaszczyznowego

Chłodzenie domu podłogówką ma zarówno zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się więc wszystkim aspektom chłodzenia podłogówką.

Chłodzenie domu podłogówką – zalety

Jest to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób mających problemy alergiczne. Możesz zdecydować się na instalację z udziałem pompy ciepła oraz bez niej, chociaż zalecamy kupno takiego sprzętu. Bez znaczenia jest, czy chłodzenie podłogowe chcesz zamontować w nowoczesnym, czy zabytkowym budownictwie – mechanizm ten nadaje się do każdego wnętrza!

Niewątpliwym plusem jest też korzystanie z tego samego układu płaszczyznowego, co do ogrzewania w sezonie grzewczym i równomierne rozłożenie pracy chłodzenia podłogowego. Dodatkowo podłogówka nie wydaje żadnych dźwięków, koszty eksploatacji przy wykorzystaniu środków OZE są niskie.

Chłodzenie domu podłogówką – wady

Niestety, takie rozwiązanie ma też kilka wad. Chłód od dołu może nie być przyjemny dla Twoich stóp. Pojawia się problem w przypadku braku pompy ciepłej i źródeł wody podziemnej, a w przypadku istniejącego budynku bez instalacji płaszczyznowej, koszt instalacji jest spory.

Najlepsza wydajność ogrzewania i chłodzenia podłogowego zachodzi w przypadku podłogi ceramicznej, a rzadko zdarza się, żeby była ona w większości pomieszczeń w domu. Co więcej, ogrzewanie i chłodzenie podłogowe jest wyjątkowo bezwładne – podłoga długo nagrzewa się i chłodzi, co trzeba mieć na uwadze.

Chłodzenie podłogówką – zapamiętaj!

Poznałeś już możliwości, zalety i wady chłodzenia podłogowego, a także wiesz, jaki udział w tym mechanizmie ma pompa ciepła. Chłodzenie domu podłogówką może być wydajne i wyjątkowo skuteczne. Jest bardzo często stosowane w obiektach o dużej powierzchni, np. w zakładach pracy lub instytucjach publicznych. W takich miejscach nikt raczej ściąga butów, a ja już wspomnieliśmy, stąpanie po mocno schłodzonej podłodze może nie należeć do najprzyjemniejszych.

Montaż instalacji płaszczyznowej do złudzenia przypomina instalację przewodów grzewczych – są to często te same rury, w które wpuszczana jest inna woda. Musisz jednak wybrać taki system, który jest odporny na działanie również zimnej cieczy, aby nie doszło do jego rozszczelnienia. Powinieneś także zdecydować, czy na pewno nie przyda Ci się pompa ciepła. Chłodzenie podłogówką to jedno, ale możliwość ogrzewania nią domu jest naprawdę warta uwagi – szczególnie jeśli zainwestujesz również w panele fotowoltaiczne, które pozwolą Ci pozyskać darmową energię elektryczną. Taka niezależność jest bardzo ważna, zwłaszcza w trudnych czasach, gdy ceny zmieniają się z dnia na dzień.

chlodzenie-podlogowe

O wiele lepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji płaszczyznowej na etapie budowy lub generalnego remontu. Zmiana systemu ogrzewania w trakcie użytkowania mieszkania lub domu jest uciążliwa – oczywiście nie oznacza to, że nie jest możliwa. Wymaga jednak o wiele większych nakładów czasu i finansów. Konieczne jest rozebranie podłogi, przygotowanie podłoża, a dopiero potem położenie przewodów. Wielu klientów decyduje się w takim wypadku również na zmianę paneli i płytek podłogowych. To dodatkowy koszt, który warto mieć na uwadze.

Jeśli nie masz przekonania do chłodzenia podłogowego, sięgnij po klimatyzację. Naścienne urządzenia są coraz bardziej oszczędne i nie wymagają kucia dużych otworów w celu przepchnięcia rur o znacznej średnicy. Klimatyzatory w systemie split korzystają z chudych rurek o średnicy kilkunastu milimetrów. 

Niezależnie od wybranej przez Ciebie metody, zastanów się nad rozwiązaniem, jakim jest pompa ciepła. Chłodzenie domu podłogówką to świetny sposób, aby zabezpieczyć się przed upałami, które bywają równie uciążliwe, co siarczyste mrozy – przy nich przyda Ci się z kolei ogrzewanie podłogowe. Pamiętaj, że nasi doradcy bardzo chętnie pomogą Ci wybrać nie tylko urządzenia i materiały, ale także metodę chłodzenia. Sprawdź też, jakie maty elektryczne i akcesoria do ogrzewania podłogowego znajdziesz w asortymencie Castoramy.

Data publikacji: 07.02.2022