Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Suche powietrze w mieszkaniu to problem, z którym borykamy się w szczególności w okresie letnich upałów oraz intensywnego ogrzewania mieszkania zimą. Obniżona wilgotność w pomieszczeniach może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego warto zadbać o jej prawidłową wartość – do tego przyda nam się nawilżacz powietrza. Który z modeli najlepiej sprawdzi się w naszym domu: ceramiczny, plastikowy, a może elektryczny?

Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu

Zanim przystąpimy do kupna nawilżacza, zaopatrzmy się w higrometr – wówczas będziemy pewni, czy takie urządzenie w ogóle jest nam potrzebne. Jeśli higrometr wskaże wartość pomiędzy 40 a 60%, nie musimy dodatkowo zwilżać powietrza, jeśli jednak pomiary wyjdą niższe, wskazane jest unormowanie tego parametru. Suche powietrze może bowiem prowadzić do wysuszania śluzówek, sprzyjać problemom z oddychaniem oraz kaszlem, a także źle wpływać na stan skóry czy włosów. Możemy próbować wyrównać wilgotność w powietrzu tradycyjnymi metodami – suszeniem prania w pomieszczeniach czy zwiększeniem liczby hodowanych roślin, lecz powinniśmy się zastanowić, czy warto zainwestować w nawilżacz powietrza?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Modele tradycyjne – czy warto wybrać nawilżacz na grzejnik?

Tradycyjne nawilżacze powietrza są pojemnikami, w które należy wlać wodę i zawiesić na ciepłym grzejniku. Dzięki wysokiej temperaturze tworzy się para wodna i wzbogaca w ten sposób powietrze w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest więc skuteczne jedynie zimą, latem wydajność tego typu przedmiotów jest o wiele niższa. Ponadto, aby uzyskać pożądany efekt, warto zastosować więcej niż jeden nawilżacz powietrza na każdym grzejniku – metoda ta przynosi zadowalające skutki jedynie we wnętrzach o niewielkiej kubaturze i koniecznie należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu pojemników wodą.

Zobacz też: Uzdatniamy powietrze w pomieszczeniach – pochłaniacze wilgoci

Porada eksperta

Na rynku dostępne są modele ceramiczne i plastikowe – te drugie często wzbogacone są o wymienne, bawełniane lub wykonane z bibuły wkłady. Dzięki nim parowanie wody jest zintensyfikowane, a efekt nawilżenia powietrza o wiele lepszy. Dlatego decydując się na tradycyjny model nawilżacza, warto wybrać właśnie taki i pamiętać o regularnym wymienianiu wkładów.

Elektryczne nawilżacze powietrza – jaki mamy wybór?

Szukając najbardziej wydajnego sposobu na nawilżanie powietrza, zastanówmy się nad zakupem elektrycznego nawilżacza. Nawilżacze parowe cechują się podobnym działaniem, jak tradycyjne – wytwarzają delikatną mgiełkę, która wzbogaca powietrze w pomieszczeniach. Jednak dodatkowo podnoszą temperaturę wnętrz, co może być uciążliwe w czasie lata. Dlatego jeśli zamierzamy korzystać z urządzenia także w trakcie upałów, wybierzmy nawilżacz ewaporacyjny, który uwalnia wilgotną, lecz chłodną mgiełkę. Modele ultradźwiękowe często łączą w sobie natomiast obie opcje – w zależności od ustawienia będą wyrzucały ciepłą lub zimną mgiełkę. Dodatkowo są bardzo ciche w użytkowaniu, jednak ich działanie może być uciążliwe dla zwierząt domowych, które są wrażliwe na ultradźwięki.

Przeczytaj także: Wysoka wilgotność powietrza — najczęstsze błędy, jakie popełniamy

Jaki nawilżacz powietrza wybrać – ceramiczny, plastikowy czy elektryczny?

Elektryczne nawilżacze powietrza cechują się o wiele większą skutecznością działania od modeli tradycyjnych. Jeśli więc w naszym mieszkaniu powietrze jest bardzo suche, to właśnie na takie urządzenie powinniśmy się zdecydować. W przypadku niewielkich odstępstw od pożądanej wilgotności dobrze się sprawdzą natomiast modele ceramiczne i plastikowe.