Drzwi dwuskrzydłowe zewnętrzne i wewnętrzne – jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy!

Nie w każdym wnętrzu jest możliwe zamontowanie drzwi dwuskrzydłowych. Choć zajmują one więcej miejsca niż pojedyncze, to jednak zapewniają efekt, którego tradycyjne drzwi Ci nie dadzą. Sprawdź, dlaczego warto zamontować drzwi dwuskrzydłowe.

Jak wyglądają drzwi dwuskrzydłowe?

Drzwi dwuskrzydłowe, jak wynika z nazwy, mają dwa skrzydła. Oba otwierają się na tę samą stronę. Często przy montażu tego rodzaju drzwi dodatkowo instaluje się w podłodze specjalny stoper, które unieruchamia jedno skrzydło. To zapewnia całej konstrukcji większą stabilność także na dole przy łączeniu obu skrzydeł.

Drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe montuje się jedynie w domach prywatnych, jednorodzinnych. Możesz je wykorzystać jako główne wejście do budynku lub zamontować je od tyłu i stworzyć wyjątkowe wejście na taras, lub do ogrodu. W tym miejscu montuje się drzwi uchylne, które wymagają dodatkowego miejsca na otwarte skrzydła. 

We wnętrzach możesz zamontować drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne uchylne lub przesuwne. Wszystko zależy od możliwości konstrukcyjnych budynku, a także miejsca na ścianie. Model uchylny doskonale sprawdza się w tradycyjnych wnętrzach, z kolei drzwi przesuwne dwuskrzydłowe pasują do nowoczesnych aranżacji. Modele, których skrzydła chowają się po otwarciu w ścianie, są wręcz idealnym wykończeniem wejścia do salonu minimalistycznego. 

Drzwi wewnętrzne różnią się od siebie rodzajem wykończenia, dlatego ich wygląd możesz dopasować do innych dodatków dekoracyjnych lub wyposażenia we wnętrzu. Dzięki temu uzyskasz spójny wystrój, który będzie zachwycał elegancją. 

Bardzo ważne są również dodatkowe akcesoria do drzwi, które wpływają na ich charakter. Drzwi i klamki oraz inne zawiasy powinny stanowić spójną całość. Możesz dobrać do drzwi klamki w podobnym kolorze co skrzydło lub w kontrastowym. Wówczas będą stanowiły ich wyraźny akcent dekoracyjny.

drzwi dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe – charakterystyka

Na parametry, styl i wygląd drzwi dwuskrzydłowych duży wpływ mają materiały użyte do ich produkcji. Najczęściej wykonywane są z płyty MDF, którą pokrywa się wysokiej jakości folią odporną na zarysowania i wilgoć. Dzięki temu możesz je zamontować nawet w pomieszczeniach o większej wilgotności powietrza. Zastosowanie laminatu pozwala uzyskać także ciekawe efekty wizualne. Powierzchnia drzwi bardzo dobrze imituje wówczas naturalne drewno w najróżniejszych kolorach. Możesz wybrać także drzwi pokryte jednobarwną folią, co nadaje im nowoczesny wygląd. 

Do drzwi wykonanych z MDF dobierz ościeżnice stałe lub ościeżnice regulowane pokryte tym samym laminatem. 

We wnętrzach domów i mieszkań bardzo dobrze sprawdzają się drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne z przeszkleniami. Modele te przepuszczają światło słoneczne, dzięki czemu pokoje dzielone tymi drzwiami oświetlane są w dzień światłem naturalnym. 

W ofercie niektórych producentów znajdziesz także drzwi dwuskrzydłowe wykonane z metalu i szkła. Te niebanalnie wyglądające modele idealnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych według najnowszych konwencji aranżacyjnych. Sprawdzą się w salonach industrialnych, glamour czy retro.

Z całkiem innych materiałów wykonane są drzwi tarasowe dwuskrzydłowe. Najczęściej wykorzystuje się do nich tworzywo sztuczne i szkło. Te modele są całkiem przeszklone, dzięki czemu zapewniają piękny widok na ogród i dużą ilość naturalnego światła w domu. Bardzo podobne, choć zazwyczaj węższe, są drzwi balkonowe dwuskrzydłowe. 

Drzwi dwuskrzydłowe uchylne zachowują bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Nieco słabiej pod tym kątem wypadają drzwi dwuskrzydłowe przesuwne, szczególnie modele montowane na ścianie. Nieco lepszą izolację zachowują drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianę.

Zalety montowania w domu drzwi dwuskrzydłowych

Dlaczego warto zdecydować się na dwuskrzydłowe drzwi? Najwięcej zalet tego rozwiązania dotyczy oczywiście efektownej aranżacji, jaką zapewniają, ale nie tylko. Ten model drzwi jest o wiele szerszy, dzięki czemu po ich otwarciu zyskujesz o wiele większe przejście pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Docenisz to szczególnie podczas zmian wyposażenia. Ewentualne przenoszenie mebli nie sprawi Ci wówczas problemów. 

W nowoczesnych aranżacjach dąży się przede wszystkim do zachowania przestrzeni. Im jest ona większa, tym lepiej. To właśnie dlatego bardzo często łączy się salon z aneksem kuchennym. Każdy podział pokojów za pomocą ścian zabiera przestrzeń i tworzy pomieszczenia małe i klaustrofobiczne. Drzwi dwuskrzydłowe są rozwiązaniem pomiędzy całkowitym otwarciem na drugie pomieszczenie a zachowaniem prywatności i wydzieleniem dwóch pomieszczeń. 

Po otwarciu drzwi dwuskrzydłowych zyskujesz dużą otwartą przestrzeń, którą możesz bardzo ciekawie zaaranżować. Z kolei po ich zamknięciu zyskujesz dwa oddzielne pomieszczenia, dzięki czemu zachowujesz prywatność. 

Wraz z dużą przestrzenią wiąże się większy dostęp naturalnego światła. Za jego pomocą możesz oświetlić światłem naturalnym oba pomieszczenia przedzielone drzwiami dwuskrzydłowymi. Większa przestrzeń wizualnie powiększa pomieszczenia i je rozświetla. Zatem rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze pomiędzy dwoma mniejszymi i ciemniejszymi pomieszczeniami.

Ostatnią zaletą jest oczywiście efekt wizualny, którego nigdy nie uzyskasz za pomocą drzwi jednoskrzydłowych. Ten element wyposażenia wniesie do aranżacji niebywałą elegancję.

drzwi dwuskrzydłowe

W jakich wnętrzach najlepiej prezentują się drzwi dwuskrzydłowe?

Dwuskrzydłowe modele drzwi najlepiej zaprezentują się w salonie. Bardzo dobrze sprawdzą się pomiędzy jadalnią a salonem. W ten sposób podczas wystawnych uroczystości możesz połączyć oba pomieszczenia, zyskując większą przestrzeń. Podobne efekty da Ci ich montaż pomiędzy salonem a kuchnią. W razie potrzeby możesz oddzielić kuchnię od salonu podczas przyjęć, a na co dzień otworzyć ją dla domowników i zyskać większą przestrzeń.

Świetne efekty przynoszą także na przejściu do ogrodu lub na taras. Zagwarantują Ci wówczas piękny widok, którym będziesz mógł cieszyć się przez cały rok.

Drzwi uchylne dwuskrzydłowe najlepiej prezentują się we wnętrzach klasycznych. Za ich pomocą możesz stworzyć wyjątkową aranżację w stylu rustykalnym. W nich najlepiej prezentują się drzwi pełne utrzymane w jasnym kolorze naturalnego drewna lub bielonego. 

Drzwi dwuskrzydłowe wprowadzają do pomieszczenia elegancję, której z pewnością nie może zabraknąć także w aranżacjach glamour czy angielskich. 

Z kolei wiążącą się z nimi oryginalność możesz wykorzystać do aranżacji pomieszczeń w stylu industrialnym czy retro. W tych wystrojach najlepiej zaprezentują się modele wewnętrzne wykonane z metalu i szkła. 

Wybierz swoje drzwi dwuskrzydłowe i stwórz wyjątkową aranżację

Drzwi dwuskrzydłowe dają naprawdę zachwycające efekty aranżacyjne. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach klasycznych, ale odnajdą się także w nowoczesnych wystrojach. Dzięki nim zyskasz większą przestrzeń oświetloną naturalnym światłem, co rozjaśni każdą aranżację. Do wyboru masz modele uchylne, przesuwne ze skrzydłami chowanymi w ścianie lub montowane na ścianie. Drzwi przesuwne wykorzystaj do nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń. 

Data publikacji: 28.02.2022