Montaż drzwi harmonijkowych – krok po kroku

Drzwi harmonijkowe sprawdzają się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, gdzie tradycyjne drzwi skrzydłowe mogłyby uniemożliwiać swobodne poruszanie. Drzwi tego typu montuje się dość łatwo, według określonego schematu, rozpisanego przez producenta. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.

drzwi

Drzwi harmonijkowe to dobry i tani pomysł na wykończenie wnęki drzwiowej. Dzięki takiej konstrukcji drzwi nie tracimy powierzchni użytkowej, która szczególnie w małych pomieszczeniach jest niezwykle ważna.

Uwaga: jedynym aspektem przemawiającym na niekorzyść zamontowania drzwi harmonijkowych jest zbyt wąska wnęka. Drzwi jeszcze bardziej ją zmniejszą, utrudniając tym samym swobodne wyjście oraz wejście do pomieszczenia.

Czy wiesz, jak zamontować drzwi harmonijkowe? Oto wskazówki.

Potrzebne nam będą:

Wkrętarka,
Wkrętak krzyżowy,
Poziomica, miarka, ołówek, ręczna piłka,
- Elementy zestawu montażowego: klamka, klipsy,
- Opcjonalnie wkręty, jeśli drzwi będą montowane w ościeżnicy metalowej lub betonowej.

Rozpoczynamy jak zwykle od dokładnego wymierzenia szerokości oraz wysokości otworu wnęki.

Jeśli mamy pewność, w jaki sposób powinniśmy przyciąć prowadnice, możemy rozpocząć ich przygotowywanie. Skracanie możemy przeprowadzić ręczną piłką, a nacięcie przetrzeć papierem ściernym, w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonana prowadnica.

drzwi

Tak przygotowaną prowadnicę górną przykręcamy do ściany – najlepiej mniej więcej na środku. Powinna się ona trzymać podłoża na tyle, by bez problemu można było w nią wsunąć listwę z rolkami. To kolejny etap, jaki należy wykonać podczas naszego montażu. Pamiętajmy jednak, aby przed wsunięciem – posmarować rolki klejem.

Teraz montujemy prowadnicę końcową, która jest zwykle połączona z drzwiami. Do ościeżnicy przykręcamy białe klipsy, tak aby były ustawione w pionie. Do klipsów wpinamy prowadnicę końcową.

Analogicznie, po drugiej stronie montujemy prowadnicę początkową, którą najczęściej mocujemy przy pomocy wkrętów.

Uwaga: w niektórych modelach drzwi harmonijkowych klamkę montujemy na samym końcu. Aby to wykonać, należy najpierw przymocować ją wkrętami z jednej strony drzwi, a dopiero później z drugiej, dociskając do wkrętów zaślepkę. W niektórych modelach mamy także klamki-gałki.

Drzwi harmonijkowe możemy zwęzić lub rozszerzyć, zwykle doprowadzając do powiększenia ich szerokości nawet do 2 m. Aby to wykonać, należy wyciągnąć ostatni panel, który jest zdecydowanie najwęższy i rozczepić drzwi. Następnie dokładamy taką liczbę paneli, która pozwoli nam uzyskać potrzebną szerokość. Podczas takich przeróbek pamiętajmy, by zawiasy były przełożone zamiennie – wklęsłe, wypukłe. Analogicznie do poszerzania drzwi harmonijkowych, przeprowadzamy ich zwężanie.