Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Co zrobić z szurającymi drzwiami?

Kiedy pojawia się problem szurających drzwi, może nam się wydawać, że niezwłocznie powinniśmy zadzwonić po fachowca. Tymczasem możemy poradzić sobie z tym sami, a przynajmniej... spróbować. Zazwyczaj okazuje się, że drzwi, szczególnie te ciężkie i masywne, po prostu opuściły się lekko na zawiasach i w łatwy sposób sami je naprawimy.

drzwi

Co sprawia, że drzwi się opuszczają?

Drzwi mogą opuścić się z różnych powodów – może być to spowodowane dużym ciężarem skrzydła, pod którego naporem nie wytrzymują zawiasy – znajdują się w nich śruby, które w czasie użytkowania drzwi powoli wykręcają się. Ponieważ to zawiasy podtrzymują drzwi w ościeżnicy, to od nich zależy prawidłowe działanie. Kiedy nasze skrzydło (najczęściej dotyczy do wejścia frontowego) jest wykonane z litego drewna lub innego ciężkiego, masywnego materiału, może ono z czasem obniżyć się w zawiasie samo. Zdarza się również, że sami niejednokrotnie uwieszamy się na drzwiach lub robią to dzieci. Bywa i tak, że zawiasy nie są dopasowane do rodzaju skrzydła i wtedy łatwo jest o to, żeby drzwi się opuściły i zaczęły szurać. Jeśli wymieniamy podłogę, może dojść także do tego, że podniesiemy jej poziom i skrzydło będzie po prostu o nią zahaczać.

Skutki opuszczenia się drzwi na zawiasach

Drzwi nie tylko zaczynają szurać i wydawać trudne do zniesienia dźwięki, ale stają się bardzo trudne w domykaniu. Drobna na pozór usterka, pozostawiona bez naprawy, może przerodzić się w poważniejsze problemy, skutkujące na przykład całkowitym wyrwaniem zawiasu i wypadnięciem drzwi z ościeżnicy. Dlatego postarajmy się jak najwcześniej ocenić stan problemu i spróbujmy rozwiązać go samodzielnie, zanim dojdzie do poważniejszych zmian. Może okazać się, że szuranie da się bardzo łatwo wyeliminować i zajmie nam to 5 minut.

Jak rozpoznać i zlikwidować problem szurania naszych drzwi?

Przede wszystkim musimy przyjrzeć się rodzajowi naszych zawiasów. Mogą to być:

najprostsze zawiasy  klasyczne i tradycyjne – prawdopodobnie znajdziemy je w drzwiach, które liczą sobie już kilka dobrych lat. Ze względu na to, że ich mechanizm jest nieskomplikowany, to nasza naprawa też taka będzie. Jeśli chcemy wyregulować je w poziomie, wystarczy wkręcać gwint zawiasu w ościeżnicę, co nada im na powrót prosty kształt. Jeśli natomiast nasze drzwi są osadzone za nisko (na równym poziomie), możemy je także wyregulować w pionie poprzez założenie specjalnych podkładek.

drzwi

nowsze modele zawiasów  tutaj mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną techniką. Do regulacji tego łączenia potrzebny będzie nam klucz imbusowy 3-, 4- lub 5-milimetrowy. Dwie śruby, które musimy dokręcić, zwykle znajdziemy pod plastikowymi zaślepkami, które swobodnie zsuwamy z zawiasu.

Do regulacji w poziomie posłuży nam górny otwór, który znajduje się od strony ościeżnicy. Dokręcając zawias w tym miejscu, dociśniemy skrzydło do ościeżnicy – musimy zachować 0,5 mm rezerwy. Do regulacji w pionie posłuży nam druga śruba. Za pomocą jej dokręcania lub odkręcania podniesiemy, lub obniżymy skrzydło względem podłogi kolejno o 3-4 mm lub 2-3 mm.

zawiasy 3D  ze względu na to, że w nich znajdują się aż cztery otwory i śruby, którymi wyregulujemy położenie drzwi, będą one najtrudniejsze do naprawienia. Najpierw musimy poluzować śrubę kontrującą, która umożliwi nam poziome dopasowanie skrzydła do ościeżnicy. Docisk skrzydła wyregulujemy dzięki otworowi, który znajduje się najbliżej środka zawiasu. Jeśli nasze drzwi są wyposażone w uszczelkę, mogła ona się lekko wypaczyć, skutkiem czego powstała szczelina między drzwiami a ościeżnicą, którą warto usunąć. Istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy musieli wymienić całą uszczelkę na nową.

Należy pamiętać, że jeśli chcemy wyregulować nasze drzwi w pionie, należy robić to zawsze, gdy są one zamknięte.

Jeśli napotkamy trudności z samodzielną naprawą szurających drzwi, zwróćmy się do specjalisty, szczególnie gdy dotyczy to skomplikowanych zawiasów, takich jak 3D. Regulowanie zawiasów pomoże nam również wtedy, jeśli nasze drzwi poruszają się za lekko i na przykład same się otwierają.