Co warto wiedzieć o drzwiach przesuwnych?

Odkryj zalety i możliwości drzwi przesuwnych, idealnych do optymalizacji przestrzeni i aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak wybrać, zamontować i dostosować drzwi przesuwne do swojego domu, z uwzględnieniem różnych technik montażu i estetycznych opcji dostępnych na rynku. Z nami poznasz kluczowe aspekty wyboru drzwi przesuwnych, od funkcjonalności po design, aby Twoje wnętrza zyskały na przestronności i stylu.

Co warto wiedzieć o drzwiach przesuwnych

Zalety drzwi przesuwnych

- pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkalną,
- pozwalają wygospodarować dodatkowe miejsce,
- optycznie powiększają pomieszczenia,
- są bardzo funkcjonalne,
- pozwalają zagospodarować nawet szerokie przejście,
- mogą sięgać do sufitu pomieszczenia, umożliwiając istotne zwiększenie lub zmniejszenie przestronności poszczególnych wnętrz,
- często charakteryzują się nowoczesnym, ciekawym wzornictwem,
- dają możliwość łatwego łączenia oraz rozdzielania pomieszczeń, w zależności od bieżących potrzeb,
- stwarzają duże możliwości aranżacyjne.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne nie tylko możemy montować między różnymi pomieszczeniami, ale także umieszczać je przy użyciu różnych technik. Najbardziej typowe metody to:

- sposób naścienny pojedynczy, gdzie przesuwane jest jedno skrzydło drzwi, a otwierając się zachodzi ono na powierzchnię ściany, na której zamontowane zostały drzwi,
- system naścienny podwójny, gdzie możliwe jest rozsuwanie dwóch skrzydeł drzwiowych, przy otwieraniu zachodzą one w sposób widoczny na powierzchnię ściany,
- sposób chowanych w ścianę drzwi przesuwnych pojedynczych, kiedy jedno ze skrzydeł ma wykonany specjalny tunel w ścianie, zwany kasetą. Specjalna osłona ścienna maskuje miejsce, w którym chowa się skrzydło drzwi przy otwieraniu i z którego wydobywa się ono przy zamykaniu,
- metoda dla drzwi chowanych podwójnych, kiedy oba skrzydła mogą być rozsuwane i oba są chowane w specjalnie stworzonych dla nich kasetach,
- system przesuwny szklany, bardzo modny, sprzyjający naturalnemu oświetlaniu wnętrz, w których występują niezbyt duże powierzchnie okienne.

Co warto wiedzieć o drzwiach przesuwnych

Rodzaje drzwi są także zależne od:

- rozwiązań technicznych w zakresie sposobu przesuwania np. rolki, wózki jezdne, szyny,
- szerokość i wysokość skrzydeł oraz całych drzwi,
- symetryczne lub asymetryczne w sposobie zamontowania i otwierania,
- ze skrzydłami jednolitymi, pełnymi (z drewna, płyt, tworzywa) lub z okienkami, pasami czy innymi transparentnymi elementami,
- drzwi przesuwne bardzo widoczne oraz prawie całkowicie zamaskowane.

Różnorodność możliwości daje każdemu z nas nieograniczone pole do własnej inwencji i to zarówno w małych, jak i w przestronnych mieszkaniach.

Na co warto zwracać uwagę?

Do wyboru mamy bardzo praktyczne systemy do montażu drzwi przesuwnych. Wystarczy odpowiednio zaplanować sposób umieszczenia drzwi, ich wielkość, rodzaj, wzór i kolor. Następnie powinniśmy dobrze wymierzyć powierzchnię ściany, określić wysokość drzwi i szukać według naszych wymagań.

Warto rozważyć nabycie gotowych zestawów. Znajdują się w nich odpowiednie mechanizmy, prowadnice, elementy łącznikowe, mocujące, uchwyty, a także dokładne instrukcje montażowe.

Najłatwiej jest montować drzwi przesuwne w momencie stawiania ścianek działowych, ale równie dobrze można odpowiednio do tego typu drzwi przystosować dane ściany Ważne, żeby pamiętać o pozostawieniu odpowiednich odległości dla umożliwienia sprawnego przesuwania skrzydeł.

Przy montażu należy przede wszystkim postępować zgodnie ze wskazówkami przekazywanymi przez producenta, które przy każdym rodzaju drzwi przesuwnych mogą być odmienne.

Drzwi przesuwne mogą być montowane zarówno na ścianach kartonowo-gipsowych, jak i murowanych. Do tworzenia ścian maskujących (tuneli drzwiowych) możliwe jest stosowanie najróżniejszych materiałów pasujących do naszych aranżacji.